Atalay: Suriye Sorunu Olmasaydı Çözüm Süreci Hedefine Ulaşırdı

VAN (ANKA) - AK Parti Van milletvekili adayı Beşir Atalay, PKK silah bırakmadan çözüm süre...

Haberler 08.10.2015, 16:30
Atalay: Suriye Sorunu Olmasaydı Çözüm Süreci Hedefine Ulaşırdı

VAN (ANKA) - AK Parti Van milletvekili adayı Beşir Atalay, PKK silah bırakmadan çözüm sürecinin devam etmeyeceğini vurgularken, “Suriye konusu çözüm sürecini etkileyen en önemli faktördür. Suriye olmasaydı çözüm süreci hedefine daha kolay ulaşırdı” dedi.

Seçim çalışmalarını yürütmek için bulunduğu Van’da Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Atalay, çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Bu süreçler zor süreçlerdir” diyen Atalay, “İniş çıkışlar olur, kesintiler olur. Her ülkede böyle olmuştur. Başladığı ile bitmesi 9-10 yılı alır genelde” ifadelerini kullandı.

HDP’ye “terör” üzerinden yüklenen AK Partili Atalay, şunları kaydetti:

“Seçim sonrası HDP sağlam bir irade ortaya koymadı, terörle arasına mesafe koymadı. Aksine terörle daha bütünleşik bir algı oluştu. HDP’nin teröre karşı tutumu hiç öyle milletin beklediği gibi olmadı. Millet HDP’ye oy verirken sanki biraz, “terör ve şiddet biter, siyaset güçlenir” gibi oy verdi ama o da olmadı. Dolayısıyla o kesimde tutarsızlıklar oldu. Bir de tabii, Suriye konusu çözüm sürecini etkileyen en önemli faktördür. Suriye olmasaydı çözüm süreci hedefine daha kolay ulaşırdı. Bunu işin içinde olan herkes bilir. Suriye kaynaklı pek çok olumsuzluk yaşanıyor, şu anda da var. Çözüm süreci komşu ülkelerle de irtibatlıdır. Hele terör konusuna bakarsanız uluslararası irtibatları çok fazladır. Ama Suriye’deki gelişmeler, Suriye’nin kuzeyindeki oluşum çok önemli. PYD oluşumu bu. Uzun bir sınırımız var. Dolayısıyla Türkiye’de bu konudaki çalışmaları çok etkiledi. Biliyorsunuz Suriye’deki PYD, PKK’nın bir parçası. Kuzey Irak’taki ile çok karıştırmamak lazım. Çok organik bir yapı var, yardımlaşma var. Daha önce de normal zamanlarda Kandil’de vs. örgütün içindeki militanların epey bir kısmı zaten Suriye’den geliyordu. Şimdi daha dinamik bir iletişim var aralarında."

-“SİLAHLAR BIRAKILMADAN…”-

Çözüm sürecinin özüne dair “Silahlar bırakılacak, terör unsurları yurtdışına çıkacak. Ondan sonra devlet de terör unsurlarının eve dönüşü, hayata dönüşü ile ilgili çalışmalar yapacak” sözleriyle açıklayan Atalay, “Her yerde çatışma çözümleri böyle yapılır. O irade olmadan yani silah bırakma iradesi, çözüm süreci olmaz da, bir sonuç da alınmaz. Böyle o zaman hep kesintiler olur, geri başlar. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin kararlılığı şu yönde: Kamu güvenliği kesin olarak sağlanacak. O konuda hiç bir tereddüt yok. Yapılacak her şey yapılıyor ve yapılmalı da. Silahlar bırakılmadıkça da, bırakma iradesi ortaya konulmadıkça da çözüm süreci yeniden başlamaz” diye konuştu. (ANKA)

(HM/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@