Atalay: Hemen Yeniden Erken Seçim Olmaz, Artık Koalisyonlu Dönem Başlar

ANKARA (ANKA) - Eski Başbakan Yardımcısı, AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, 7 Haziran seçimle...

Haberler 26.10.2015, 17:10
Atalay: Hemen Yeniden Erken Seçim Olmaz, Artık Koalisyonlu Dönem Başlar

ANKARA (ANKA) - Eski Başbakan Yardımcısı, AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, 7 Haziran seçimlerinden sonra çöken çözüm sürecinin PKK silahlarını bırakırsa yeniden başlayacağını söyledi. Atalay,”AK Parti tekrar tek başına bir iktidar olursa, o zaman tekrar istikrarlı bir dönem başlar. Bu işlerin daha kolay yürüyeceğine inanıyorum. Olmazsa da artık hemen artık yeniden erken seçim olmaz. Artık koalisyonlu bir dönem başlar” dedi.

Atalay, BBC Türkçe’ye konuştu. Çözüm süreci hakkında konuşan Atalay sürecin terör nedeniyle bittiğini savundu. Atalay, “Terörün olduğu, silahın olduğu yerde, bölgede vatandaşlara baskı başladı. Muhtarlara tehdit başladı. Tabi devlet çözüm sürecini yürütürken devlete suçlamalar gelmeye başladı. Çözüm süreci diye bölgede bunların güçlenmesine hatta bazı yerlere silah yığınağı yapmalarına fırsat verildi diye devlet suçlandı. Dolayısıyla, devlet de tekrar güvenlik önlemlerini başa aldı. Bölgede huzuru sağlamak için bölgede operasyonlar başlattı. Bölgede silah varken, terör olurken çözüm süreci diye bir şey olur mu?” dedi.

Atalay, çözüm sürecinin tek hedefinin olduğunu ifade ederken, şunları kaydetti:

“Terör unsurları yurt dışına çıkacak. Silah bırakılacak. Devlet dağdakilerin, terör unsurlarının eve dönüşüyle ilgili çalışmalar yapacak. Bunun 2014'te yasasını çıkarttık. Mecliste yürüten, savunan benim. Bunlar orada yazılıdır. Çözüm sürecinin anayasası o. Çözüm sürecinin başka bir hedefi yok. Şiddet bitecek. Yurt dışındaki terör unsurları evine, hayatına, siyasete dönecek. Siyaset yapacak. Bu olmayınca. Bu olmayınca, şiddeti de onlar tekrar başlatınca, devlet de operasyonları başlattı. Olay budur başka bir şey değil. Silah bırakılması, terör unsurları yurt dışına çıktıktan sonraki bir safhadır. Devlet bunları çözmek için çaba sarf eder ama bunları çözerken kamu güvenliğini ihmal edemez, güvenliği iyi sağlamak durumunda. Şu anda 'buzdolabında' denmesinin sebebi bu. Terör var şiddet var. Devlet güvenlik tedbirlerini öne aldı, operasyonları sürdürüyor. Sürdürecek. Şehirlerde, ülkemizin içinde ne bir terör olayı, ne de vatandaşlara herhangi bir baskı kalmayana kadar devlet bunları sürdürecek. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütün kurumlarında bu kararlılığı görüyorum. Devlet bir de şöyle düşünüyor. ‘Elimden geleni yaptım ama yine de böyle istismar edildi.’ Ama bir gün tekrar bir irade ortaya çıkarsa, terör kesiminde, ‘Biz silahı bırakacağız’ iradesi ortaya çıkarsa, ama artık söz de değil, inandırıcı, güven verici olması gerekir, o zaman tekrar çözüm süreci veya adı başka bir şey olur, tekrar o görüşmeler, süreçler başlar. Ama o irade ortaya çıkmadan, terör ve şiddet sürdükçe, devlet artık onu buzdolabından çıkarmaz.”

-“HDP SÜRECE İHANET ETTİ”-

“Seçimden sonra çözüm süreci devam eder mi?” sorusuna yanıt veren AK Partili Atalay, “Seçim sonrası, seçimin sonucuna göre değerlendirmek lazım. Bu seçimin sonucunu göreceğiz. Bizim hedefimiz şu anda biraz limitlerde görünüyor. AK Parti tekrar tek başına bir iktidar olursa, o zaman tekrar istikrarlı bir dönem başlar. Bu işlerin daha kolay yürüyeceğine inanıyorum. Olmazsa da artık hemen artık yeniden erken seçim olmaz. Artık koalisyonlu bir dönem başlar” dedi.

“HDP'nin barajı geçememesi durumunda seçim sonrası çözüm arayışında muhatap olarak devlet İmralı ve Kandil arasında sıkışmış kalmayacak mı?” sorusuna ise Atalay, şöyle cevap verdi:

“Bu görüşmeleri çok iyi bilen, görüşmeleri eş genel başkanla yürüten birisi olarak bilerek inanarak samimiyetle söylüyorum. HDP sürece ihanet etti. PKK demiyorum, PKK daha fazla ihanet etti. Ama HDP ile PKK birlikte ihanet ettiler. Biz bu konuya çok emek verdik. Bu sorun bitsin diye, sadece benimle ilgili bu konuda mecliste altı defa gensoru verdi, MHP, CHP bu konularla ilgili. Biz böyle riskler alarak bunları yürüttük. Ama HDP ve PKK ihanet etti sürece.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@