Atalay: Chp'den Memnunuz

ANKARA (ANKA) - AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, “Aslında biz CHP'yi değiştirdik. AK Part...

Haberler 09.10.2015, 12:25
Atalay: Chp'den Memnunuz

ANKARA (ANKA) - AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, “Aslında biz CHP'yi değiştirdik. AK Parti'nin politikaları ve Türkiye'de izlediği siyaset tarzı CHP'yi epey değiştirdi ve bundan memnunuz” açıklamasında bulundu. 

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, NTV yayınında açıklamalarda bulundu.

Beşir Atalay, 7 Haziran seçimlerine giden süreçte Türkiye genelinde HDP'nin barajı geçip geçmeyeceğinin önem taşıdığına işaret ederken, “Bu seçimde AK Parti güçlü bir iktidar olacak mı tek başına yoksa yine koalisyon tartışmaları mı devam edecek? Seçimin gündemi bu. HDP bölgede siyaset yapıyor AK Parti Türkiye'nin her yerinde. Türkiye'nin partisi aslında biziz” dedi.

-“CHP KURTULDU”-

Ekonomik vaatlerine yöneltilen “Kaynak” eleştirilerine değinen Atalay, “CHP'nin vaatlerindeki toplam finansman ihtiyacıyla AK Parti'ninki mukayese edilmez. Bizim neticede 1 milyar lira civarında bir kaynak o da bütçe içinde dengelenebilir bir miktar. Biz hesabımızı kitabımızı iyi yaparız. CHP'ninkinde 150 milyarı tutan vaatler var. Aslında biz CHP'yi değiştirdik. AK Parti'nin politikaları ve Türkiye'de izlediği siyaset tarzı CHP'yi epey değiştirdi ve bundan memnunuz. CHP kronik statükocu gündemlerinden kurtuldu” diye konuştu.

-“SÜREÇ BUZDOLABINDA”-

Atalay çözüm sürecine dair, “Bu işlerin tabii çözümü hiçbir zaman hiçbir ülkede silahla ve güvenlikle olmamış. Silahları bırakma esas olmalı. Bu inandırıcı olursa ki bugüne kadar hiç inandırıcı olmadılar. Şu anda bölgede ciddi bir güvenlik tedbirleri var. Bundan sonra güvenlikle ilgili tedbirler sonuna kadar yürütülecek. Çözüm süreci buzdolabında orada bekletiyoruz” açıklamasını yaptı.

Atalay, şunları kaydetti:

“Vatandaşın açıkta ve özel konuşmaları farklı. Bölgede vatandaş operasyonlardan ve güvenlik tedbirlerinden fevkalade memnun. Terör örgütü burada çok zulüm yaptı halen yapıyor. Demirtaş konuşuyor. Gelsin Van'a... Seçim ortamında hangi sahtekarlıklar yapılmış ben onlara terör örgütü mensubu demiyorum HDP'nin militanları bunları yapmışlar. Millete baskı yapmışlar, tehdit etmişler, sandıklara müdahale etmişler. Bunları bilmiyor olmaları mümkün değil. Çünkü eşbaşkanlardan birisi buranın adayı. Bu seçimde sandıklara çok sahip olacağız. Vatandaşlarımız güvenlik açısından hiç endişe etmesinler.

Çözüm süreci iyi bir proje. Karşı tarafın istismarı oldu. Tam o sırada Suriye olayı bölgeyi çok etkiledi. PYD, aslında PKK'nın bir parçasıdır. Oradaki gelişmeler Esad yönetiminin Türkiye'ye dönük hem militan ve hem silah sevkiyatındaki rolü bunların hepsi düşünülecek. Kobani olayları... Çözüm sürecini esas tıkayan 6-7 Ekim'dir. Esas terör örgütünün çözüm sürecine darbesi 2014'ün 6-7 Ekim olaylarıdır. Sonra Suruç olayları polislerimizle ilgili sabah uyurken gidip onları şehit etmeleri… HDP bizim temel gündemimiz değil. 7 Haziran'la şu geldiğimiz tarih arasında HDP öyle iyi bir demokrasi sınavı vermiş sayılmaz.”

Atalay, “Çözüm sürecinde valilere operasyon yapmayın operasyon izni vermeyin şeklinde bir talimat gidip gitmediği konusunda ne söyleyeceksiniz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Hayır öyle bir şey yok. Biz hep şöyle söylemişizdir. Kamu düzeni çözüm sürecinin alternatifi değildir. İkisi birden yürüyecektir. Hiçbir yerde ne sözlü ne yazılı öyle bir şey yok. Olamaz da.

Güvenlik birimlerine 'görevinizi yapmayın' denir mi? Bunları çok istismar ediyorlar. Çok yalan yanlış şeyler yazılıyor. Bir yerde silah hareketi varsa buna güvenlik birimleri ve oradaki mülki idare müdahale etmeyecek mi? Böyle bir şey olabilir mi?

Ama o dönemde şunlar yapıldı; yaylalar vesaire daha özgür alanlar bazı vatandaşların daha rahat hareketi o yönde tedbirler alındı. Yaylalar yasak alanlardı, oralar açıldı. Hayatı normalleştirme yönünde o tür tedbirler alındı.”  (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@