Ata Toprağı Yola Çıktı

Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen "27. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsam

Haberler 16.05.2015, 20:48
Ata Toprağı Yola Çıktı

Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen "27. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsamında, Selanik'ten Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Türk atletlere teslim edildi.

İpsala Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen törene; İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Teşkilat Başkanı Musa Yurt ile çok sayıda vatandaş ve Batı Trakya’lı soydaşlar katıldı.

Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende konuşan İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir şöyle konuştu: “Karşı tarafta dostlarımız, kardeşlerimiz var, aramızdaki siyasi sınırı fulu kabul ediyoruz. Gönül dünyamızda her zaman yerleri baki, böyle olmaya devam edecek. Bugün de İpsala’da düzenlenen yabancı uyruklu öğrencilerin katıldığı sınav düzenleniyor. Yaklaşık 250 öğrenci Lise öğrencisi İpsala’da sınava girecekler. “

Özdemir, sporcuların kutsal emaneti yerlerine teslim etme yolunda başarılar diledi.

Daha sonra konuşan Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Sınır’ın öteki yakasından 100 yıldır değerlerini, maneviyatını kimliğini koruyan Batı Trakyalı kardeşlerden selam getirdiğini kaydederek şöyle konuştu: “Selamın yanında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evden alınan toprağı getirdim. Bu sembolik anlamı yüksek, manevi değeri olan bir etkinliktir.”

Batı Trakya Derneği Dayanışma Derneği Teşkilat Başkanı Musa Yurt ise Batı Trakyalı Türklerinin birçok sorunu olduğunu ve bunların iki Devletin birlikte hareket ederek çözülebileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Selanik’ten Atatürk’ün evinden getirilen Türk bayrağına sarılı topraklar, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir tarafından İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü atletlerine teslim edildi. Barış Koşusu İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir’in tabanca atışıyla start aldı.

Atatürk’ün evinden alınan toprak, atletler tarafından 737 kilometre yol kat ederek Ankara’ya ulaştırılacak.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@