Assange'ın İngilizlere Maliyeti 12 Milyon Sterlin

 DHA DIŞ HABER- 

Haberler 13.10.2015, 22:52
Assange'ın İngilizlere Maliyeti 12 Milyon Sterlin
 DHA DIŞ HABER- 


Metro: ”12 milyon sterlinlik Wikileaks faturası”


Faruk ZABCI/LONDRA, (DHA)


İngiliz tabloid gazetelerinden Metro, bugünkü “12 milyon sterlinlik Wikileaks faturası” manşetli haberinde, 2012 yılından beri Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşayan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ı korumanın İngiliz hükümetine 12 milyon sterline mal olduğu yazdı. İngiliz polisi de kaçağın sığındığı elçilik önünde 24 saat nöbet tutmanın gereksiz olduğuna karar verdi ve yüksek koruma masraflarına kesti.


Fatura çok yüksek olunca Assange’ı koruyan Metropolitan polisi, dünden itibaren koruma polislerini durdurduğunu açıkladı fakat Assange kaçmaya kalkarsa yolda yakalayıp tutuklayacağını bildirdi. Metro gazetesinin haberine göre, Metropolitan Polis, “Assange kaçmaya teşebbüs ederse kaçabilir” diyerek Assange’ın kaçma ihtimaline dikkat çekti.


İsveç’te bir ırza geçme olayından aranan 44 yaşındaki Assange İsveç’e iade edilmemek için Ekvator’a siyasal sığınma müracaatı kabul edildikten sonra Londra’da Ekvator Büyükelçiliği’nde saklanmaya başladı. Polis içerdeyken Assange’a dokunamıyor. İsveçli savcılar tecavüz suçlamaları zaman aşımına uğradığı için suçlamalarından vazgeçtiklerini geçtiğimiz ağustos ayında bildirmişlerdi ama Julian Assange’ın sızdırdığı belgelerden dolayı ABD’ye yakalanıp gönderilmesi planlanıyor.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@