Aşığın Heykelindeki Sazı 4'ncü Kez Kırıldı

KARS Hükümet Konağı karşısında İnönü Caddesi üzerinde bulunan 3 aşık heykelinden Şeref Taşlıova'ya ait heykelin sazı 4'ncü kez kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kırıldı.

Haberler 05.10.2015, 22:56
Aşığın Heykelindeki Sazı 4'ncü Kez Kırıldı
(DHA)- KARS Hükümet Konağı karşısında İnönü Caddesi üzerinde bulunan 3 aşık heykelinden Şeref Taşlıova'ya ait heykelin sazı 4'ncü kez kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kırıldı.

Dönemin Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından Aşık Şenlik, Aşık Murat Çobanoğlu ve Aşık Şeref Taşlıova’nın heykeli yapıldı. Kars'ta kırılan aşık heykelinin sazı Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta'nın talimatıyla Belediyenin Heykeltıraşı Metin Doğrukartal tarafından onarılarak yerine monte edildi. Heykeltraş Doğrukartal, heykellere bu tür saldırıların kendilerini üzdüğünü belirterek, bir daha kırılması halinde sazın sapını demirden yapacağını söyledi.

Ünlü aşık Taşlıova’nın sazının kırılmasına çevredekiler ve halk ozanları tepki gösterdi. Halk ozanlarından Arif Tellioğlu ve Ayhan Şimşekoğlu kırılan heykelin yanına giderek üzüntülerini dile getirdi. Sazlarını kılıflarından çıkarmadan dörtlükler okuyan aşıklar, bu kültüre sahip çıkılması gerekirken sık sık kırılmasına anlam veremediklerini belirtti.

AŞIK ŞEREF TAŞLIOVA KİMDİR?

Aşık Şeref Taşlıova, 10 Nisan 1938’de Ardahan’ın Çıldır ilçesi Gülyüzü köyünde doğdu. İlkokuldan sonra bir süre öğretmen okuluna devam etti. Bu yıllarda da bağlama çalmayı öğrendi. Kuzeydoğu Anadolu aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden Aşık Şenlik’in oğlu aşık Kasım’a çıraklık yaparak kendini geliştirdi ve yöredeki aşıklarla tanışma fırsatı buldu. 1991’de Müzik-San Vakfı tarafından, 1996 yılında ise Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın sanatçısı seçildi. 2000 yılında TÜRKSAV tarafından ‘Türk Dünyasına Hizmet Ödülü’ verildi. Şeref Taşlıova, UNESCO tarafından, aşıklık geleneği temsilcisi olarak ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçildi. Bu unvan, 14 Ocak 2010 tarihinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan törenle ilan edildi. Taşlıova, beyin rahatsızlığı nedeniyle 13 Eylül 2014 Cumartesi günü Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmış ve ameliyata alınmıştı. Yoğun bakıma alınan Taşlıova, hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@