Artvin'de Sel Nedeniyle Mahsur Kalan 20 Kişi İçin Bölgeye Helikopter Sevk Edildi

ANKARA (ANKA) – Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Borçka’da sel...

Haberler 12.11.2015, 14:20
Artvin'de Sel Nedeniyle Mahsur Kalan 20 Kişi İçin Bölgeye Helikopter Sevk Edildi

ANKARA (ANKA) – Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Borçka’da sel nedeniyle, 2 binada mahsur kalan 20 kişinin kurtarılması amacıyla Genelkurmay Başkanlığı’na ait bir helikopteri bölgeye sevk etti.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Artvin’de dün akşam başlayan yoğun yağışlar nedeniyle mahsur kalan yurttaşların kurtarılması çalışmaları için 36 kişilik bir ekip, 9 araç ve bir helikopter görevlendirildi. Borçka’da sel, su baskını ve heyelan nedeniyle mahsur kalan 2’si ağır 11 yurttaş yaralı olarak AFAD ekiplerince kurtarılarak hastaneye sevk edildi, 2 kişi ise hayatını kaybetti.

Borçka’da, sel nedeniyle 2 binada mahsur kalan 20 yurttaşın kurtarılması amacıyla Genelkurmay Başkanlığı’na ait bir helikopter de çalışmalara katılıyor. Arama kurtarma çalışmaları için toplamda 36 arama kurtarma personeli, 9 araç ve 1 helikopter görevlendirildi. Aşırı yağış sebebiyle Artvin-Borçka, Borçka-Hopa ve Borçka-Murgul karayolları ulaşıma kapalı, Borçka ve Murgul ilçelerinde köylere ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor.  Haberleşme sorunlarının giderilmesi amacıyla bölgeye yeterli sayıda mobil baz istasyonu sevk edilirken, beslenme ihtiyacının karşılanması için Türk Kızılayı harekete geçti. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Artvin, Rize, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars ve Ardahan illeri teyakkuz haline geçirildi.

-“AYAK BİLEĞİNE KADAR GELEN SU, İNSANLARI KOLAYCA SÜRÜKLEYEBİLİR”-

AFAD’dan yapılan uyarıda, şöyle denildi:

“Vatandaşlarımızın afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girmemesi gerekmektedir. Mümkünse, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Vatandaşlarımızın acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamaları büyük önem taşımaktadır. Sel baskınları sırasında, su yatağı ve çukur bölgeler terk edilerek, yüksek ve güvenli yerlere çıkılmalıdır. Ayak bileğine kadar gelen su, insanları kolayca sürükleyebileceğinden dolayı sel sularına girilmemelidir. Yine 60 cm yüksekliğindeki su araçları sürükleyebileceğinden dolayı, araçlar terk edilmelidir. Sel suları kanalizasyon ve zehirli kimyasal maddeler içerebileceğinden, çocukların sel suları ile oynamasına izin verilmemelidir.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@