Arefe Günü Şehitliklerde Hüzün Var

KURBAN Bayramı arifesinde, İzmir'deki mezarlıklar, ziyaretçilerle doldu taştı.

Haberler 23.09.2015, 14:47
Arefe Günü Şehitliklerde Hüzün Var
(DHA)- KURBAN Bayramı arifesinde, İzmir'deki mezarlıklar, ziyaretçilerle doldu taştı. Bu ziyaretlerde annelerin gözyaşlarının dinmediği yerlerden birisi de Kadifekale Şehitliği oldu. 4 yaşındaki ikiz kardeşler Beren ve Beril de 18 yıl önce şehit olan dayıları Gökhan Öztürk'ün mezarına çiçek ile nar bıraktı.

İzmir'de annelerin gözyaşı döktükleri yerin başında ise Kadifekale Şehitliği yeraldı. Çocuklarını terörle mücedelede kaybeden acılı aileler, sabahın erken saatlerinden itibaren şehitliğe gitti. Burada özellikle anneler, yitirmelerinin üzerinden kaç yıl geçerse geçsin dinmeyen acılarıyla, oğullarının mezarı başında gözyaşı döktü. Şehit evlatlarının mezarlarını, hayatlarındaki en önemli alanlardan birisi gibi büyük titizlikle elleriyle temizledi. Mezara dikilmiş olan çiçeklerinin, fidanların bakımını yaptı.

OĞLUNU KAYBEDELİ 21 YIL OLDU

Henüz 4 yaşında ikiz kardeşler Beren ve Beril de anneleri Yeşim Öztürk ve anneanneleri Aytekin Öztürk'le birlikte 18 yıl önce Şırnak'ta şehit olan dayıları Gökhan Öztürk'ün mezarını ziyaret etti. İkiz kardeşler, dayılarının mezarına, yanlarında bulunan çiçek ve narları bıraktı, ardından da, "Dayı seni çok seviyoruz" sözleriyle ziyaretlerini tamamladı. Oğlu Mesut Demirtaş'ı 21 yıl önce yine Şırnak'ta kaybeden Satı Demirtaş ise "Her zaman gelip gidiyorum ama beni duylduğu yok" dedi. Oğlu şehit olduğu zaman aralarında torunlarının olduğu çocukların şimdi askere gidip teröre karşı mücadele ettiğini anlatan Satı Demirtaş, "Ben şehit haberleri olduğu zaman 21 yıldır televizyon izlemiyorum. Çünkü yüreğim kaldırmıyor. Ölen her askerin annesi babası var. Onlar da acı yaşıyorlar" dedi. Görev sırasında trafik kazasında şehit olan Tabip Üsteğmen Murat Özkan'ın mezarını ziyaret eden annesi Asuman Özkan ise, "Tam 14 yıldır her cuma oğlumunun mezarına gelirim. Bakarım, temizlerim. Bayramlarda da gelirim. Şimdi arife günü gelip yine bakımını yaptım. Yarın da bayramın birinci günü bayramlaşmaya geleceğim" dedi.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ BABASI

Şehitlikte yatan askerlerden, geçen 24 Şubat'ta Malatya'da düşen askeri uçakta şehit olan Hava Pilot Üsteğmen Onur Özkaya'nın başına konulan küçük bir insan heykelciği ise, görenleri hüzünlendirdi. Ona duyulan sevgi ve özlemin anlatıldığı şehit pilotun mezar taşının hemen yanına konulan heykelcikte, 'Dünyanını en değerli babası' yazısı yer aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@