Arap Spiker

Eğitim-iş Tarsus Başkanı Kurtuluş Gezen yazdı... ARAP SPİKER

Haberler 07.11.2015, 20:45
Arap Spiker

Eğitim-iş Tarsus Başkanı Kurtuluş Gezen yazdı... ARAP SPİKER

TRT'nin tek kanal olduğu ve özel kanalların henüz yayına başlamadığı  yıllarda eski tip antenlerinizi  yeterince yükseğe kurduğunuz takdirde Adana,Mersin,Hatay ve çevre illerden Suriye devlet televizyonunu izlemeniz mümkündü.

Türkiye Suriye hazırlık maçının  89.dakikasında  8-0 önde olan Milliler Suriye'den  son dakikada  gol yiyince, Arap spikerin  8-1 olan skoru ( birazda izlenildiğinden emin olacak ki ) Arap aksanıyla "Barabarlik muhakkak, Galibiyat İnşallah" şeklinde yorumladığı rivayet edilir.

13 yıllık AKP iktidarının ardından 7 Haziran seçimleriyle umutlarımızı yeniden yeşertmeye başlamış, AKP iktidarına karşı uzatmada da olsa bir gol atmıştık ki Sayın Bahçeli 1 Kasım'da maçı bitiriverdi.

Üç ay gibi kısa bir sürede 4,5 milyon bozkurt un bir anda “Ak Kurt ” olmasını ve AKP’ nin yüzde dokuzluk oy artışını ister Bahçeli'nin uzlaşmaz tutumuna ve izlediği siyasetin yanlışlığına bağlayın, isterseniz AKP nin 7 Haziran'dan sonra uyguladığı politikalarla yarattığı algı operasyonunun başarısına…  Ya da sürecin siyasi ve sosyolojik çözümlemesini uzun uzadıya ele alarak “seçmen falanca mesajı verdi“ güzellemeleriyle sayfalar dolusu tahliller yapın. 1 Kasım'dan sonra önümüzde olanca çıplaklığıyla yalın bir gerçek durmakta; bir çuval incir berbat oldu…

13 yıllık iktidarın tüm hukuksuzlukları,  baskı ve sindirme politikaları ile tüm yanlışlarına karşı elimize bir yüzleşme ve hesaplaşma fırsatı geçmişti ki kuş misali ellerimizin arasından uçup gidiverdi. Bahçeli’nin AKP ile kurmadığı koalisyonu ise MHP seçmeni AKP İçinde oluşturuverdi.

Suya düşen akrep kendini kurtarmak için elini uzatan dervişi sokar ve kendisini “Ne yapayım benimde fıtratımda bu var” diye savunur. İşte bu yüzden MHP seçmenini tercihinden dolayı ( tercihin yanlışlığı tabi ki tartışmasızdır) eleştirmek ve tüm suçu Bahçeli’nin siyaseti ve seçmeninin verdiği tepki üzerine yıkma kolaycılığından da kaçınmak gerekiyor… Netice itibariyle MHP’nin muhafazakar milliyetçi seçmen profilinin ikinci tercihi her zaman iktidar da  olan ya da iktidara yakın olan merkez sağ partilerinden birisi olmuştur.

Türkiye'de asıl tartışılması gereken konu Sosyalist Sol olduğunu iddia eden ve bir önceki seçimde sol yelpazenin her kesiminden aldığı emanet oylarla meclise güçlü bir şekilde giren partinin;  tek temsilcisi olduğunu iddia ettiği ve partinin de asıl omurgasını ve tabanını oluşturduğunu bildiğimiz Kürt oylarını nasıl olup da AKP ye kaptırdığıdır. Dünyanın neresinde Sosyalist Sol bir oluşumun tabanıyla muhafazakar sağ iktidarın seçmeni arasında böylesine bir geçişgenlik vardır. 

Dindar Kürtlerin , Liberal Kürtlerin , Sosyalist Kürtlerin , Milliyetçi Kürtlerin hatta ve hatta Beyaz Kürtlerin artık tek bir parti tarafından etnik köken aidiyeti üzerinden ve şoven politikalarla yönlendirilemeyeceği ve yönetilemeyeceği gerçeğinin tartışmaya açılması ve bölgede HDPKK dışında yeni  siyasal oluşumlara ihtiyaç olduğu gerçeğine kendimizi alıştırmamız gerekmiyor mu? Bir kanadın da  Altan TAN’ ın diğer kanadında Sırrı Süreyya Önder in oturduğu bir kuşun uçabileceğini düşünmek ne kadar gerçekçi.

Tabi ki uzun uzadıya tartışılması gereken konulardan biriside CHP’nin 13 yıllık ana muhalefet görevi süresince tek bir seçimde bile olsa iktidara alternatif olarak görülmemesi ve iktidar partisinin çok uzağında aldığı oy oranlarıyla kendi bahçesi önünde oynamaya devam etmesidir. 

Seçmen profili üzerinden yapılan değerlendirmelerle alınabilecek maksimum oyun zaten bu olduğunu iddia edenlere de sormak gerekiyor. Ecevit zamanında alınan yüzde 41.7 lik oyu yurtdışından mı ithal etti? 

Başta da dediğim gibi sayfalar dolusu çözümleme yapılabilir fakat önemli olan şuan önümüzde duran gerçeğin farkına varmaktır. Eğer arap spikerin 89. dakikadaki umudunu hala taşıyabiliyorsak rövanş için bir şansımız daha var demektir.  Aksi  taktirde artık her şey son. 13 yılda olduğundan çok daha zor olacak… Şahsım adına “Barabarlik muhakkak, Galibiyat İnşallah”  diyor , mücadeleye kaldığım yerden devam ediyorum…

Kaynak:KamuGundemi.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@