Aracınız kışa hazır mı?

Aracınız kışa şartlarına ne kadar hazır.

Haberler 10.11.2015, 10:59
Aracınız kışa hazır mı?

 

Kasımın gelmesiyle birlikte iklimin daha sert olduğu Doğu ve Karadeniz bölgelerinde kar yağışı uyarıları yapılmaya başlandı bile. Genel kanının aksine, otomobillerin kış bakımlarının yapılması için kar yağışının başlaması veya hava sıcaklıklarının eksi derecelere düşmesi gerekmiyor. Unutmamalı ki ideal ve sorunsuz sürüş, sürekli bakımlı olan araçla mümkün olabilir.

Motor bakımıOtomobilin mekanik aksamlarının bakımı kış aylarında kritik öneme sahiptir. V kayışının, hava filtresinin ve motorun soğutma işlevini sağlayan antifriz sıvısının kontrolünün yapıldığından emin olun. Özellikle eski modellerde termostat ve devirdaim pompasındaki işlev bozuklukları, motorun ısınma/soğutma standartlarını değiştirerek yakıt tüketimini artırır ve arıza durumunda kalıcı hasarlara yol açabilir. Bulunduğunuz bölgenin sıcaklık değerlerine uygun antifriz sıvısı kullanıldığından emin olun.

Ön düzen ve lastiklerKar yağışı ile birlikte, yolun temizlenmesi için kullanılan solüsyonlar kimyasal içeriklerinden ötürü aracın ön düzenini yıpratabilir. Kışa girmeden önce aracın fren disklerinin, balatalarının ve diğer aksamlarının doğru çalıştığından emin olun. Kış koşullarında ani fren ve manevra gereksinimleri fazla olacağından ön düzendeki küçük bir sapma büyük sorunlara yol açabilir.

Elektrik sistemiSürekli sıcaklık değişimlerine bağlı olarak motorun elektrik aksamları oksitlenerek iletkenliğini yitirebilir. Fabrikanın önerdiği bir arıza tespit cihazı ile aracın elektrik sisteminin tarandığından ve sensörlerinin doğru çalıştığından emin olun. Buji kontrollerini yaptırın, gerekiyorsa değiştirin. Eski modellerde bağlantı kabloları, -varsa- distribütör, platin gibi ateşleme sistemi elemanlarını kontrol edin. Kışın sürekli gereksinim duyacağınız farlar, fren, sinyal ve sis lambalarını gözden kaçırmayın.

Silecek ve su kontrolüKış aylarında güvenli bir sürüş için silecekler ve silecek sıvısı önemlidir. Yağışlı havalarda en büyük yardımcınız olacak bu donanımları sürekli kontrol edin. Herhangi bir aşınma ve yırtılma durumunda hemen değiştirin. Donma eşiği yüksek bir silecek sıvısı kullanın, kireçli su kullanmaktan kaçının. Aracınızda fabrika değerine uygun yedek silecek bulundurun.

Kış bakım setiSoğuk ve yağışlı havalar için içerisinde yedek silecek sıvısı, çekme halatı, buğu önleyici, buz çözücü, kar kazıyıcı ve ön cam için yağmur kaydırıcı bulunan bir bakım seti edinin. Şehirlerarası yolculuklarda kış koşulları hızla değişkenlik göstereceğinden bu önlem yaşamsal öneme sahip olabilir.

Isıtma ve klima sistemiTüm teknik ve mekanik kontrolleri yaptıktan sonra aracın kalorifer ve klima sisteminin verimli çalıştığından emin olun. Kalorifer hortumları ve radyatörünün sürüş sırasında arızalanması yalnızca üşümenize değil, camlarda oluşacak buharın temizlenmemesine de neden olur. Klimalı araçlarda polen filtresinin değiştirilmesini sağlayın. Arka cam rezistansını kontrol edin.

Kış lastikleri Ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak. Bulunduğunuz konumda, hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşünce kış lastiği kullanın. Aracın fabrika verilerine uygun ebatta lastik seçin ve en az 3 mm diş derinliğinde kış lastiği kullanın. Rot ve balans ayarlarınızı kış lastikleri özelliklerinde kontrol ettirin.

***

Hyperloop’un testleri başlıyorTesla Motors’un CEO’su Elon Musk yeni nesil taşımacılık için saatte 760 mil (yaklaşık 1200 km) hızla giden bir aracın hayalini paylaştığında herkes bunun imkânsız olduğunu söylemişti. Ancak görünen o ki peşin hüküm vermekle hata yaptılar. Elon Musk, Hyperloop projesinin hayata geçmesi için ilk girişimleri önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi hedefliyor. Kaliforniya’da kurulacak test alanına başlangıç olarak 150 milyon dolar yatırılması bekleniyor. Elbette ilk testler boş kapsüllerle gerçekleşecek ancak yakın gelecekte madde ve yolcuların da testlere katılımı söz konusu olacak. Musk, Hyperloop ile geleneksel denizyolu, havayolu, demiryolu ve karayolu taşımacılık anlayışından farklı olarak maddelerin kapsüllerle bir boru/ray sistemi üzerinde taşınmasını öngörüyor.

***

araciniz-kisa-hazir-mi-87089-1.EuroNCAP’ten tam notHonda’nın iki yeni modeli Jazz ve HR-V, bağımsız çarpışma testi kuruluşu EuroNCAP’in yeni test kriterleri doğrultusunda gerçekleştirilen testlerden en yüksek değerlendirme notu olan ‘5 Yıldız’ aldılar. İki yeni modelde ‘Şehir İçi Aktif Fren Sistemi’ standart olarak yer alırken Çarpışma Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleyici, Şerit Koruma Destek Sistemi ve Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi’ni barındıran ileri güvenlik sistemleri orta ve üst donanım seviyesinde sunuluyor.

***

Yeni Outlander Türkiye’deMitsubishi Motors’un 66. Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda dünyaya tanıttığı Yeni Outlander Türkiye pazarında yerini aldı. Tamamen yenilenen dinamik ve agresif ön tasarımı ve gelişmiş yol performansını yepyeni bir iç donanımla sunan Yeni Mitsubishi Outlander, SUV pazarına iddialı konumda yer alıyor. Yeni Mitsubishi 2.0 MIVEC benzinli motoru ve iyileştirilmiş CVT şanzımanı sayesinde bir önceki Outlander’a göre yüzde 4 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor ve 149 g/km karbon salımı ile daha çevre dostu.

Yeni Mitsubishi Outlander, yeni tasarım ön ızgara, yeni nesil LED ön farlar, LED’li sinyal lambaları, 18 inç alaşımlı jantlar, arka tampon ve LED’li stop lambalarıyla yeni bir tasarım ile biçimlendirilmiş. 2014 ve 2015 yıllarında “Top Safety Pick+” olarak değerlendirilen araç, standart olarak sunulan ‘Önden Çarpışma Önleme Sistemi‘, ‘Şerit Takip Sistemi’ ve ‘Adaptif Hız Sabitleme Sistemi’ gibi ileri güvenlik özelliklerine sahip.

araciniz-kisa-hazir-mi-87090-1.

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@