Antarktika’da tehlike kendini gösterdi! Buzul kayıpları yaşanmaya başladı!

Uzun zamandır gündemde olan küresel ısınma, son dönemlerde etkisini daha fazla gösteriyor. Küresel ısınma ile dünyanın sıcaklık ortalamaları giderek yükseliyor. Bu durum, dünya genelinde oldukça tehlikeli bir boyuta geçilmesine neden oluyor.

Antarktika’da tehlike kendini gösterdi! Buzul kayıpları yaşanmaya başladı!

Dünyayı tehdit eden küresel ısınma, dünya genelinde sıcaklıkların sürekli artmasına neden oluyor. Küresel ısınma nedeni ile buzullar yok olmaya başlıyor. Bu durum dünya geneli için büyük tehlike arz ediyor. Antarktika’da yaşanan son olay, küresel ısınmanın etkilerinin net bir şekilde kendini gösterdiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

BUZ KÜTLESİ ANTARKTİKA’DAN AYRILDI

Antarktika’da tehlike kendini gösterdi! Buzul kayıpları yaşanmaya başladı!

Yaklaşık olarak 150 metre kalınlığında bir buz kütlesinin, yaşanan küresel ısınma nedeni ile geçtiğimiz pazar günü Antarktika’dan ayrıldığı gözlemlendi. Antarktika’dan kopal 150 metre kalınlığındaki buz kütlesinin, ülkemizde yer alan Tuz Gölü büyüklüğüne sahip olduğu açıklandı. Uydu görüntüleri ile ortaya çıkan bu olay, küresel ısınmanın etkilerinin kendini daha fazla bir şekilde gösterdiğini açıkladı.

İKİ YILDA İKİ KOPMA YAŞANDI

Brunt Buz Sahanlığından kopan buz kütlesinin alanının yaklaşık olarak 500 kilometre kare olduğu açıklandı. Bu olay, son iki yılda yaşanan ikinci büyük kopuş olarak kayıtlara geçti. Kopan 500 kilometre karelik buz parçasının, Waddell Denizi’nde doğru ilerlediği uydular aracılığı ile tespit edildi. Küresel ısınmanın etkisi ile dünya genelinde ve özellikle buzullarda yaşanan bu olaylar, oldukça endişe vermeye başladı. Buzullarda son iki yılda bu büyüklükle iki buz kütlesinin koptuğu paylaşıldı. Buz sahanlıklarının çökmesi, iç buzların okyanusa daha hızlı karışmasına neden oluyor ve bu burum da deniz seviyesinin yükselmesine yol açıyor. ABD Ulusal Buz Ajansı, pazar günü kopan, 150 metre kalınlığa ve 500 kilometre kare alana sahip olan buzu yakından takip ediyor.

SONRAKİ HABER