Antalya'ya Gelen Putin Erdoğan İle Suriye'yi Konuşacak

G20 Zirvesi için Antalya’ya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı ikili görüşmede başka enerji işbirliği olmak üzere ikili konuların yanısıra Suriye krizi, Rusya’nın Suriye’deki faaliyetleri ve IŞİD terörünün ele alınması bekleniyor.

Haberler 15.11.2015, 14:42
Antalya'ya Gelen Putin Erdoğan İle Suriye'yi Konuşacak

ANTALYA/MOSKOVA(ANKA) -  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki gün sürecek G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Antalya'ya geldi. Putin’in Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı ikili görüşmede başka enerji işbirliği olmak üzere ikili konuların yanısıra Suriye krizi, Rusya’nın Suriye’deki faaliyetleri ve IŞİD terörünün ele alınması bekleniyor.

Havalanında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından tarafından karşılana Putin, ikili görüşmeler kapsamında bugün Antalya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ve Almanya Başbakanı Anegla Merkel ile bir araya gelecek

Vladimir Putin, bugün Antalya'da BRICS liderlerinin katılacağı zirveye de başkanlık edecek Putin'in 16 Kasım programında ise İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Rezni ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile ikili görüşmeler yer alıyor.

Sputniknews’a göre, Vladimir Putin ve ABD Başkanı Obama arasında resmi bir görüşme planı bulunmasa da liderlerin zirve çerçevesinde 'ayaküstü' görüşmesi olasılığı dışlanmıyor. 

-ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ-

Bu arada, Rus Devlet Başkanı Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinde, Suriye krizi ile enerji işbirliği başta olmak üzere ikili ilişkilerin ele alınması beklendiğini söyleyen Sputnik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e Rusya’nın Suriye’deki faaliyetlerinin Türkiye’de güvenlik riski yarattığını aktaracağını açıkladığını anımsatıyor.

Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmede Paris’teki kanlı saldırılarının hareketinden IŞİD terörü ve örgütle mücadelede ve bu konudaki işbirliği üzerinde durulması bekleniyor.

-“TÜRK AKIMI” DA GÜNDEMDE-

Öte yandan iki liderin görüşmesinde, “Türk Akımı”  doğalgaz boru hattı projesi  de gündemde olacak. Sputniknews,  Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak’ın  anlaşmanın henüz imza aşamasında olmadığını,  anlaşmna metni için yürütülen müzakerelere, Türkiye'de yeni hükümetin kurulması ardından devam edileceğini açıkladığını anımsattı. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@