Antalya Stadı Güneş Enerjisinden Yılda 1 Milyon 809 Bin Lira Gelir Sağlıyor

2015 yılından beri faaliyet gösteren Antalya Stadı çatısına yerleştirilen güneş enerjisi sistemi ile kendi enerjisini üretiyor. 96 dönümlük geniş bir arazide yer alan stadyum 600 hanenin enerji ihtiyacını karşılarken yıllık 1 milyon 766 bin kilovatsaat enerji üretimi ile ekonomiye yılda 1 milyon 809 bin lira katkı sağlıyor.

Antalya Stadı Güneş Enerjisinden Yılda 1 Milyon 809 Bin Lira Gelir Sağlıyor
Turizm sektöründe önde gelen Antalya, son zamanlarda güneş enerjili stadyumu ile gündemde yer alıyor. 2015 yılında yapımı tamamlanan ve güneş enerjisi sistemi ile donatılmış olan Antalya stadı, ekonomiye büyük ölçüde katkı sağlıyor. 96 dönümlük geniş bir arazide yer alan stadyum, kendi enerjisini üretmesinin yanında bağlı bulunduğu şehir şebekesine de destek veriyor.

Bölge de yaklaşık 600 hanenin enerji ihtiyacı karşılayan güneş enerjisi sistemi ile yıllık 1 milyon 766 bin kilovatsaat enerji üretimi sağlıyor. Hem kendi enerjisini üreten hem de 600 hanenin enerji ihtiyacını karşılayan sistem ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 809 bin lira gelir sağlıyor.

Vizyon Projelerimizden Birisi

Güneş enerjisi sistemi ile ülke ekonomisine büyük yarar sağlayan Antalya Stadyumu ve güneş sistemi hakkında değerlendirme yapan Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, stadyumun hem spor takımlarımıza hem de ülke ekonomisine sağladığı katkılardan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Stadyumun çatısında kurulu güneş enerjisi sistemi ile kendi enerjisini ürettiğini ve enerji tasarrufuna yardımcı olduğuna dikkat çekti.Stadyum projesini çevreci bir proje olarak değerlendiren Gürhan, stadyum projesini bakanlığın “vizyon projelerinden birisi” olarak gösterildiğini belirtti. Projenin yıllık 1 milyon 809 bin lira gelir sağladığını hatırlatan Gürhan, milli ekonomimize katkı sağlıyor şeklinde ifadelere konuşmasında yer verdi.

5 Bin Metrekarelik Alan Şeffaf Yapıldı

Toplam 96 dönümlük arazi üzerine inşa edilen stadyum, 360 derece tam daire olarak yapılması ile dikkat çekti. Güneş enerjisini kullanma özelliği ile ekonomiye destek sağlayan stadyum 16 bin metrekarelik çatı alanına sahip. Çatısındaki güneş enerjisi sistemini kullanan stadyumun çatısında 5 bin metrekarelik alan çimlerin de güneş enerjisini alabilmesi için şeffaf olarak yapıldı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@