Antalya, Hızlı Trenle Ankara Ve İstanbul'a Bağlanacak

ANKARA(ANKA) - Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolunda güzergâhlar belirlendi. Hızlı demiryolu ile Antalya- İstanbul 4,5 saat, Antalya-Ankara 3 saat olurken, trenle, her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu ve 4,6 mi

Haberler 12.05.2015, 18:28
Antalya, Hızlı Trenle Ankara Ve İstanbul'a Bağlanacak

ANKARA(ANKA) - Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolunda güzergâhlar belirlendi. Hızlı demiryolu ile Antalya- İstanbul 4,5 saat, Antalya-Ankara 3 saat olurken, trenle, her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu ve 4,6 milyon ton yük taşınması gerçekleşecek.

Türkiye’nin turizm ve tarım merkezlerinden Antalya, hızlı demiryolu hatları ile ulusal demiryolu ağına bağlanıyor. Yolcu taşımacılığının yanı sıra sanayicilerin ve üreticilerin de yüklerini en kısa sürede ve en az maliyetle taşımayı amaçlayan hızlı demiryolu yapımı kapsamında Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri arasında da saatte 200 kilometre hıza uygun olarak, hızlı demiryolu yapılıyor.

-2020 YILINDA TAMAMLANACAK-

Her yıl ortalama 4,5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yükün taşınacağı, yapım bedelinin 8,4 milyar TL olarak öngörüldüğü Antalya-Eskişehir hızlı demiryolu hattının 2016 yılında temelinin atılması ve 2020 yılında yapımın tamamlanması hedefleniyor.

-ANTALYA-KONYA-AKSARAY-NEVŞEHİR-KAYSERİ HIZLI TREN PROJESİ-

Antalya’yı, Konya ve Kapadokya bölgesi ile Kayseri’ye ve dolayısıyla Ankara’ya yüksek hızlı demiryolu ağına bağlayacak proje 2020 yılında tamamlanacak. Toplam 642 kilometre uzunluğa sahip (Kayseri-Nevşehir 41 km, Nevşehir-Aksaray 110 km, Aksaray-Konya 148 km, Konya-Seydişehir 91 km, Seydişehir-Manavgat 98 km, Manavgat-Alanya 57 km, Manavgat-Antalya 97 km) projenin 2016 yılında temeli atılacak.

-YILDA 4,3 MİLYON YOLCU, 4,6 MİLYON TON YÜK TAŞINACAK-

Tahmini yapım bedeli 11,5 milyar TL olan proje tamamlandığında her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu ve 4,6 milyon ton yük taşınması gerçekleşecek.

-SEYAHAT SÜRELERİ KISALIYOR-

200 km/saat hıza uygun olarak inşa edilecek, demiryolu hatlarında yük taşımacılığı da gerçekleştirilecek. Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolu tamamlandığında Antalya – İstanbul seyahat süresi 4,5 saat, Antalya – Ankara arasındaki seyahat süresi de 3 saat olacak. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@