Antalya'da 97 sanıklı FETÖ iddianamesi kabul edildi

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, aralarında Antalya imamı olarak bilinen Hasan Tarık Şen'in de bulunduğu 97 sanıklı FETÖ iddianamesi, Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Haberler 16.12.2016, 16:30
Antalya'da 97 sanıklı FETÖ iddianamesi kabul edildi

Mustafa KOZAK - ANTALYA Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, aralarında Antalya imamı olarak bilinen Hasan Tarık Şen'in de bulunduğu 97 sanıklı FETÖ iddianamesi, Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianemede, örgüt yöneticilerinin, vatandaşların mallarını ele geçirip burs için başvuran öğrencileri bile kandırdıkları ileri sürüldü.


FETÖ'nün kuruluşundan bugüne kadar olan sürecin de anlatıldığı iddianamede örgüt liderliğini, örgüt üyelerinin 'insan üstü', 'muhterem', 'yarı tanrı' olarak görüp, 'Mesih', 'kutsal kişi' gibi sıfatlarla ifade edilen Fethullah Gülen'in yaptığı belirtildi. Örgütün demokratik hukuk devletinin özelliklerini ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuş en geniş ve en büyük katılımlı silahlı terör örgütlenmesi olduğu belirtilen iddianamede, FETÖ'ye üyelik için dindar olmak veya inançlı olmak şartı aranmadığı gibi Müslüman olmanın da gerekli olmadığına dikkat çekildi. İddianamade, “Eğer kişi himmetini veriyorsa işlediği suçun veya günahın bir önemi yoktur. Meşru olmayan yollardan elde edilen kazançtan örgüte istenen pay verilmişse işlenen günahın, suçun üzeri örgüt tarafından organize olarak örtülmektedir" denildi.


Örgütün Antalya'daki yapılanmasıyla ilgili de halen firarda bulunan avukat Hasan Tarık Şen'in 'İl imamı' olduğu belirtildi. Hasan Tarık Şen'in kardeşi Hüseyin Şen'in de 2005 yılında Edirne imamlığını yaptığını ve hakim adayıyken 2014'te Sivas'a atandığı belirtilen iddianamede, terör örgütünün Antalya yapılanmasıyla ilgili olarak 1977'de Antalya'daki Rasanet ve Gençlik Vakfı'nın kurulduğu belirtildi.


1 NUMARALI ŞÜPHELİ FETHULLAH GÜLEN


İddianamede, örgüt üyelerininin Antalya'da çok sayıda vatandaşın dini duygularını istismar ederek dolandırıp taşınmazlarını ele geçirdiği öne sürüldü. Örgüte yardım edenlerin ticaretlerinin bereketleneceği söyleyerek örgüt üyelerinin esnaftan para ve çek tahsilatı yaptığı, örgütün yurtlarında kalan öğrencilerle ailelerine ise açık senetlere imza attırıldığı öne sürüldü. Örgüte ait Rasanet Vakfı'nın burs vereceklerini söyleyerek burs başvurusu aldığı öne sürülen iddiamede, birtakım evraklar doldurtulan öğrenciler adına çıkartılan banka kartlarıyla ATM'lerden aylık 75 ile 400 lira arasında maaş yatmış gibi gösterildiği iddia edildi. Örgüt evlerinin giderleri vatandaşlardan toplanan yardımlarla karşılanmasına rağmen öğrencilerden ev giderleri için ayrıca para alındığı öne sürülen iddianamede, 1 numaralı şüpheli olarak Fethullah Gülen, 2 numaralı şüpheli olarak Antalya imamı Hasan Tarık Şen'in adı yer aldı.


6 SANIK TAHLİYE EDİLDİ


97 sanıklı iddianameyi kabul eden Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklardan Hüseyin Bal, İbrahim Dolgun, Tacittin Karataş, Murat Değer, Mustafa Karadağ ve İzzet Bayar'ın, soruşturma dosyası içerisinde yer alan mevcut delil durumu, sanıkların tutuklu kaldıkları süre, adli kontrol tedbirlerinin bu aşamadan sonra yeterli kalacağı göz önüne alınarak tahliyesine karar verdi.


FİRARİ SANIKLARIN DOSYASI AYRILDI


Mahkeme, yakalama emri bulunan sanıklar Fethullah Gülen, Zekeriya Öner, Soner Teker, Oğuz Küçükzengin, Murat Sakartepe, Mehmet İhsan Öner, Seyfullah Gürdal, Süleyman Çoban, Ebu Ubeyde Seven, Mehmet Haş, Hasan Şahin, Arif Orhan, Mehmet Ali Çoban, Ekrem Ünal Sevindik, Sezai Ergun Ünal, Kadir Sarı, Adil Baş, Mehmet Çelik, Abdulkadir Koluçolak, Hilmi Ünal, Osman Sarıtaş, Saim Yuva, Tacittin Akçakuş, Hüseyin Tulpar, Abdullah Alnıak, Hasan Yılmaz, Ahmet Çiçek, İbrahim Şahin, Kazım Sönmez, Orhan Özkelle, Ender İleriye, Ergün Gürzal, Murat Balaban, Mehmet Yaşa, Halit Ünver, Mehmet Kafas, Abdülhalim Kökyay, Hüseyin Özçelik, Ahmet Güler, Abdulkadir Yükselen, Mustafa Yeşil, Ender Vural, Ammar Yılmaz, Salih Bayram Akıncı ve Hasan Tarık Şen'in dosyasının ise tefrikine karar verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@