'Annesinden ayıramazsınız, sınırdan geçirin'

Suriyeli bebek Talat Kadir Kantar, henüz bir aylık.. Kalbinde iki delik var, anne ve babasından uzakta, İstanbul Siyami Ersek Hastanesi’nde, babaannesi Yisa Kantar yanında, yaşam mücadelesi veriyor.

Haberler 23.09.2015, 01:42
'Annesinden ayıramazsınız, sınırdan geçirin'

ZEYNEP YÜNCÜLER yunculerzeynep@gmail.com

Suriyeli bebek Talat Kadir Kantar, henüz bir aylık.. Kalbinde iki delik var, anne ve babasından uzakta, İstanbul Siyami Ersek Hastanesi’nde, babaannesi Yisa Kantar yanında, yaşam mücadelesi veriyor. Babaanne Kantar: Umutlu olmak istiyorum ama yapamıyorum, benim gücüm yetmez, torunum ölecek. Sesleniyorum, lütfen, Türkiye, annesini sınırdan geçirsin, böyle vicdansızlık olmaz, bu bebek anneden, sütten ayırılamaz.

Yurtlarındaki savaştan kaçan Suriyelilerin dramına her gün bir yenisi ekleniyor. Bir ay önce dünyaya gelen bebek Talat Kadir Kantar’ın kısa sürede yaşadıkları, bu drama örnek. Henüz 20 günlük iken, Suriye’nin İdlip İli’nden annesi ve babası ile başlayacağı ‘umutlu yolculuğu’ sınırda engellendi. Kalbinde iki delik bulunan Talat bebeğin Antakya Devlet Hastanesi’nde başlayan tedavisi şu anda Siyami Ersek Hastanesi’nde devam ediyor, yanında da Hatay’dan gelen babaannesi Yisa Kantar var.

‘Umudum tükeniyor’
Yaklaşık iki hafta önce anne ve babanın bebekleri ile sınırdan geçmeye çalışırken, Türk askerlerinin anne ve babayı pasportlarının süresi dolduğu gerekçesiyle, Türkiye’ye almadığını, bebeğin ise sağlık problemlerinden dolayı askerler tarafından aileden ayrıldığını, ilk önce Antakya Devlet Hastanesi’ne gönderildiğini belirten ve ardından Siyami Ersek Hastanesi’ne getirilen torununun yanında olan Babaanne Kantar şunları söyledi: “Benim artık güvenim de yok, torunumun yaşayacağının garantisi yok. Ufacık, nefes almakta güçlük çekiyor, annesinden ayırdılar. Bir aylık bebek ne olursa olsun anneden ayrılır mı? Sınırdan geçirmediler. Onun, anne sütüne, anne sevgisine ihtiyacı var, anne gelirse torunum daha kolay iyileşecek. Umutlu olmak istiyorum ama yapamıyorum, benim gücüm yetmez, torunum ölecek. Sesleniyorum, lütfen, Türkiye, annesini sınırdan geçirsin, böyle vicdansızlık olmaz, bu bebek anneden, sütten ayırılamaz.”

Yakın zamanda oğlu ve gelini ile telefonlaşabildiğini belirten babaanne Kantar şöyle devam etti: “Çocuklarım savaştan kaçamıyor, geçemiyorlar sınırdan. En son telefondan konuştuğumda, bir apartmanın bodrum katına sığındıklarını söylediler. Ben yaşlı bir kadınım, ayakta da çok zor duruyorum, ne kadar dayanacağım, ama torunumun başındayım, her saniye dua ediyorum.Babaanne Kantar, doktorların kendisine torununun yakın zamanda ameliyat olacağını söylediğini de belirtti.

  • BİRGÜN GAZETESİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@