Anket sonucuna göre seçimde kararsız olanların 2018 yılında hangi partiye oy verdiği belirlendi! Bu seçimde kararsızların oyu nasıl olacak?

Yapılan anket sonuçlarına göre şu an seçimlerde kararsız olan vatandaşların bundan bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi partiye oy verdikleri açıklandı. Yapılan ankete göre kararsızların partiler üzerindeki dağılımı görülmüş oldu.

Anket sonucuna göre seçimde kararsız olanların 2018 yılında hangi partiye oy verdiği belirlendi

Tüm Türkiye tarafından en çok merak edilen ve gündeme dair en çok konuşulan konuların arasında Cumhurbaşkanlığı 2023 seçimlerinde vatandaşların hangi partiyi desteklediği yer aldı. Bu nedenle de pek çok araştırma şirketi tarafından sık sık konu ile ilgili araştırma yapmaya başlandı. Yapılan araştırmalar sonucunda hangi partinin önde ilerlediği ve vatandaşlar tarafından en çok hangi partiye sempati duyulduğu vardı. 

Sürekli değişen dengeler ile birlikte Ak Parti'nin oylarının ne kadar arttığı ve düştüğü merak konusu oldu. Yapılan anketlere göre vatandaşların kararları değişkenlik gösterirken daha çok Ak Parti çoğunluğu aldı. Bazı anketlerde Ak Parti ile diğer partiler arasında yüzdelik farkı olsa bile ORC tarafından yapılan son araştırmaya göre Ak Parti yeniden farkı açmayı başarmıştı. 

SON ANKET SONUCU BELLİ OLDU! 

Geçen hafta yapılan anket sonuçlarına göre Ak Parti ile CHP arasında ilerleyen çekişmeli seçimin ardından bu defa nasıl bir fark olduğu merak konusu olmuştu. Son yapılan anket sonucuna göre Ak Parti diğer partiler ile arasını biraz daha açarak yüzde 2'lik bir fark oluşturdu. ORC araştırma şirketinin sonuçlarına göre yüzdeler şu şekildeydi; 

ORC Araştırma tarafından yayınlanan son anket sonucu ise şu şekildeydi; 

 • AK Parti - Yüzde 27,1
 • CHP - Yüzde 24
 • İYİ Parti - Yüzde 22,1
 • HDP - Yüzde 7,6
 • MHP - Yüzde 7
 • DEVA Partisi - Yüzde 2,2
 • Gelecek Partisi - Yüzde 2,0
 • Türkiye Değişim Partisi - Yüzde 1,8
 • Büyük Birlik Partisi - Yüzde 1,7
 • Bağımsız Türkiye Partisi - Yüzde 1,7
 • Saadet Partisi - Yüzde 1,3
 • Diğer - Yüzde 1,5 

Bu yapılan anketlerin yanı sıra da kararsız olanların sayısının da oldukça fazla olduğu görüldü. Kararsız kişilerin sayısının fazla olması ile birlikte Metropoll tarafından yapılan anket sonucu gündem oldu. Geçtiğimiz gün yaptığı anket ile bu seçimde kararsız kalan kişilerin oyunu geçtiğimiz 2018 seçimlerinde kime verdiği belirlendi. 

KARARSIZLAR 2018 SEÇİMİNDE HANGİ PARTİYE OY VERİYORDU? 

Metropoll tarafından yapılan açıklamaya göre kararsızların 2018 yılında kararsızların hangi partiye oy verdiği açıklandı. Yapılan açıklama şu şekildeydi; 

"2022 yılının yapılan 8 ‘Türkiye’nin Nabzı’ araştırmasında ‘bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz‘ sorusuna kararsızım, cevap vermek istemiyorum veya oy kullanmayacağım diyen seçmenlerin ayrı ayrı ve topluca 24 Haziran 2018 seçiminde oy verdikleri partiler." 

Anket sonucuna göre seçimde kararsız olanların 2018 yılında hangi partiye oy verdiği belirlendi! Bu seçimde kararsızların oyu nasıl olacak?

Böylelikle 8 aylık süreçteki değişim yukarıdaki tabloda olduğu gibi görüldü.