Ankara'dan Yurtdışına Direkt Uçuş Sayılarının Artırılması Toplantısı

ANKARA (ANKA) - Ankara’dan yurtdışına direkt uçuş sayılarının artırılması ile ilgili çalışma toplantısı yapıldı. Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Ankara’dan doğrudan yurtdışı uçuşların artırılması için yapılacaklar k

Haberler 04.05.2015, 22:56
Ankara'dan Yurtdışına Direkt Uçuş Sayılarının Artırılması Toplantısı

ANKARA (ANKA) - Ankara’dan yurtdışına direkt uçuş sayılarının artırılması ile ilgili çalışma toplantısı yapıldı.

Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Ankara’dan doğrudan yurtdışı uçuşların artırılması için yapılacaklar konusunun masaya yatırıldığı toplantıya, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Meclis Başkanı Çiçek, Ankara Sanayi Odasının ev sahipliğinde Başkent Ankara için önemli bir konuyu değerlendirmek üzere bir araya geldiklerini söyleyerek toplantıya katılanlara teşekkür etti.

Başkent Ankara’nın bilhassa hızla artan kapasitesi ile sanayi üretimi ve turizm sektörü açısından ulaşımın daha kolay olması gerektiğini vurgulayan Çiçek, Ankara'ya havayoluyla gelen yolcu sayısının sürekli arttığını, buna karşın Ankara'nın yurt dışına ve yurt içine doğrudan uçuş sayısını artırmak gerektiğini kaydetti. Meclis Başkanı Çiçek, Başkent Ankara’nın, ulaşımın daha kolay olduğu bir merkez haline gelmesini istediklerini, bu yöndeki çaba ve çalışmaları desteklediklerini sözlerine ekledi.

Ankara Esenboğa Havalimanı’nın sürekli büyüyen ve gelişen ülkemiz açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydeden Vali Kılıçlar, “Rekabet koşullarının son derece ağırlaştığı günümüzde ulaşım, rekabetin sonucunu belirleyen önemli bir enstrüman olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda Başkent’te turizmin gelişmesi, işadamlarımızın dünya ile entegrasyonu için havayolu ulaşımı hayati önem taşıyor. Bu anlamda direkt uçuşların gerçekleştirilmesi, iş dünyasını ve turizmi olumlu yönde etkileyecektir” dedi. 

ASO Başkanı Özdebir, Ankara'dan bazı illere ve ülkelere direkt uçuşların gerçekleştirilmesi amacıyla 2009'da TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında çalışma yaptıklarını ve  uçuşların artırılmasıyla ilgili karar alındığını söyledi. Söz konusu kararlar doğrultusunda Ankara'dan direkt uçuş sayısının 400'den 600'e çıktığını, yolcu trafiğinde de yüzde 18'lik artış olduğunu söyledi. Geçen yıl yaptıkları çalışmaya göre 875 bin yolcunun Ankara'dan İstanbul aktarmalı yurtdışına uçtuğunu ifade eden Özdebir, bu rakamın Ankara için önemli olduğunu belirtti.

Toplantıda söz alan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil ise, Anadolujet'in uçaklarının revize edilerek hizmet kalitesinin yükseltileceği taahhüdünde bulundu. Ankara’nın yurt dışı ve yurt içi direkt uçuş sayılarının artırılacağını, böylece Başkent Ankara’nın önemli bir merkez haline getirileceğini ifade eden THY Genel Müdürü Kotil, transit yolcuların iyi vakit geçirecekleri bir planlama yapmak istediklerini, bunu da elbirliğiyle başaracaklarını sözlerine ekledi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede,bu konunun Ankara’nın gündeminde olan ve özellikle sanayicilerin, işadamlarının, siyasetçilerin dile getirdikleri bir konu olduğunu, bundan sonra konu ile ilgili çalışmaları sürdürmek üzere Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, THY Genel Müdürü Kotil, DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ekşi'nin de aralarında bulunduğu bir çalışma grubunun oluşturulmasının yararlı olacağını ifade ederek, söz konusu çalışma grubunun her ay toplanarak neler yapılması gerektiği konusunda daha detaylı bir çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@