Ankara'dan Nebil El Arabi'ye Sert Tepki: Açıklamayı Kınıyoruz Ve Reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi’nin Türkiye’nin Irak‘ın kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonlar hakkındaki açıklamasını hem kınadı hem de reddetti. El Arabi’nin tavrı için tavrın “Anlaşılması mümkün değildir” diyen Bakanlık, davet ettiği Arap Ligi Ankara Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Elfettah Naciri’ye El Arabi’nin ifadelerinin kabul edilemez olduğunu iletti.

Haberler 05.08.2015, 19:07
Ankara'dan Nebil El Arabi'ye Sert Tepki: Açıklamayı Kınıyoruz Ve Reddediyoruz

ANKARA(ANKA) -  Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi’nin Türkiye’nin Irak‘ın kuzeyindeki PKK kamplarına yönelik operasyonlarına ilişkin açıklaması, Ankara’da büyük rahatsızlık yarattı. Dışişleri Bakanlığı, El Arabi’nin açıklaması için “kınıyoruz ve reddediyoruz” dedi.Arap Ligi Ankara Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Elfettah Naciri Bakanlığa davet edildi. 

Dışışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada  “Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi’nin dün (4 Ağustos) yaptığı, ülkemizin Irak‘ın kuzeyinde yuvalanan PKK/KCK terör örgütüne yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyonlar hakkındaki açıklamasını kınıyor ve reddediyoruz” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, 2003 yılından bu yana Irak makamları ile birlikte PKK/KCK terör örgütünün Irak topraklarındaki varlığının ve faaliyetlerinin engellenmesine yönelik olarak “Üçlü Mekanizma” da dahil olmak üzere çeşitli işbirliği mekanizmaları  oluşturulmasına rağmen PKK/KCK’nın Irak’ın kuzeyindeki kampları kapatılmadığı, örgüt bu bölgede mühimmat, patlayıcı madde, lojistik destek ve eleman temini ile eğitim faaliyetlerini sürdürdüğü ve Türkiye’ye yönelik terör saldırıları gerçekleştirmeye devam ettiği vurgulandıktan sonra şöyle devam edildi:

“Irak Hükümeti’nin topraklarından Türkiye ve vatandaşlarına yönelik PKK/KCK kaynaklı  terör saldırılarını önleme imkanının bulunmadığını açıkça ifade ettiği bir ortamda, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarına dayanarak teröre karşı ortaya koyduğu kararlı mücadeleye yönelik bu tavrın anlaşılması mümkün değildir. Bu yaklaşımı sergileyenleri, terörü değil, terörle mücadeleyi desteklemeye davet ediyoruz.”

-"ARAP LİGİ İÇERİSİNDE İSTİŞARE EDİLMEDİ"-

Dışişleri açıklamasında “Terör örgütünün, Irak topraklarının bir bölümünde otonom kanton kurulduğuna dair açıklamalarda bulunmasına ses çıkarmayan Arap Ligi Genel Sekreteri’nin ülkemize yönelik bu son beyanının, Arap Ligi içerisinde herhangi bir şekilde istişare edilmediği ve adı geçenin şahsi görüşlerini yansıttığı anlaşılmaktadır. Nitekim, El Arabi’nin bu beyanına Arap Ligi üyelerinden de tepkiler gelmektedir” eleştirisine yer verdiği açıklamasının son bölümünde de “Bu hususlar, bugün Bakanlığımıza davet edilen Arap Ligi Ankara Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Elfettah Naciri’ye de aktarılmış ve El Arabi’nin ifadelerinin kabul edilemez olduğu vurgulanmıştır” denildi. (ANKA)

(CN/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@