Ankara'daki Saldırıda Kızı Ve Damadını Kaybeden Baba: Ciğerimi Kopardılar

ANKARA'daki bombalı terör saldırısında kızı ve damadının gözleri önünde can verdiğini söyleyen Konya Ereğlilili inşaat işçisi Yusuf Can, "Ciğerimi kopardılar.

Haberler 11.10.2015, 20:50
Ankara'daki Saldırıda Kızı Ve Damadını Kaybeden Baba: Ciğerimi Kopardılar
(DHA) - ANKARA'daki bombalı terör saldırısında kızı ve damadının gözleri önünde can verdiğini söyleyen Konya Ereğlilili inşaat işçisi Yusuf Can, "Ciğerimi kopardılar. 30 metre mesafemiz vardı. Orada oynayan, gülen, halay çeken insanları niye katlettiler?" dedi.

Konya'nın Ereğli İlçesi Zengen Mahallesi'nde oturan inşaat işçisi Yusuf Can, dün Ankara'da yapılan barış mitingine Adana'da oturan 1 yıllık evli kızı Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğretmeni Gülhan Elmascan ve damadı makinist Yılmaz Elmascan ile birlikte gitti. Yusuf Can, kızı ve damadı, miting alanına gitmek için TCDD Garı önünde grupla bekledikleri sırada bombalı saldırı meydana geldi. Saldırıda, Gülhan Elmascan ve eşi Yılmaz Elmascan yaşamlarını yitirdi. Kızı ve damadı gözleri önünde can veren Yunus Can ise büyük acı yaşadı. Kızının cenazesini toprağa vermek üzere Ereğli'ye getiren Yunus Can'ın gözyaşı dinmiyor.

Kızı ve damadı ile aralarında mesafenin yaklaşık 30 metre olduğunu belirten Yusuf Can, şunları söyledi:

"Ciğerimi kopardılar. 30 metre mesafemiz vardı. Orada oynayan, gülen, halay çeken insanları niye katlettiler, bunu açıklasınlar. O tarafa, bu tarafa kıvırıp da kendi taşeronlarına 'Daha kan gölüne dönecek' dedirteceklerine, onu diyenlere hesabını sorsunlar."

'GÜVERCİNLERİMİZİ HAVADA UÇURDULAR'

Kızıyla ülkede herkesin barış ve kardeşlik içinde yaşamasını için mitinge gittiklerini ifade eden Can, şöyle konuştu:

"Ankara'daki olayda, çocuklarımızı kaybettik. Sadece kızımla barış amacıyla gittik. Bu ülkede geçinen insanların, kardeşçe, beraber barış içinde, eşit şekilde yaşaması için gittik. Ama maalesef barış güvercini olacağımıza, güvercinlerimizi havada uçurdular, bugün de toprağa veriyoruz. Bunu yapanlar utansın. Dünya anladı, birileri anlamadı. İnşallah bir gün anlar. Bu insanlarda anlar ve akılları başlarına gelir. Bu ülkede beraber yaşamayı öğrenir. Biz 65 yıldır bu yörede yaşıyoruz. Komşularımızla en ufak bir tartışmamız, kavgamız olmadı. Böylece yaşamaya da devam ediyoruz. Ama bunu hazmedemeyenler, bunu çekemeyenler maalesef bu tür provokasyonları yapabiliyorlar. Utanmadan başkasının üzerine atabiliyorlar. İnsan bu kadar pişkin olmaz. Halk arasında söz vardır; Yavuz hırsız ev sahibini bastırır. Bu da buna benzer. Daha ne diyeyim ciğerimi kopardılar."

'KARDEŞİN KARDEŞİ VURMASINI İSTEMİYORUZ'

Bu ülkede kardeşin kardeşini vurmasını istemediklerini belirten Yusuf Can, "Barış mücadalesi, dünya var oldukca devam eder. Hiç kimsenin bunu sonlandırmaya gücü yetmez. Bizim düşüncemiz bu. Bizim barış sürecimiz devam eder. Biz illede barış, ille de barış istiyoruz. Kardeşin, kardeşi vurmasını istemiyoruz. Artık yeter, 50 bin tane can aldılar, doymadılar. Yeter artık doysunlar. Doysunlar ki bu insanlar birlikte yaşıyor. Birbirlerinden kız aldılar, kız verdiler. Beraber askerlik yaptılar, beraber tarlada, inşaatta çalıştılar. Bu insanların birbirlerinden hiç farkı yok, üstünlüğü de yok. İnsanoğlu eşit yaşar ve eşit ölür. Ama bizim ülkemizde maalesef bunların hiçbiri eşit değil. Birileri kendi çıkarları doğrultusunda provokasyon yaratıyorlar, insanları bölmeye çalışıyorlar. Biz bölünmek istemiyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz" dedi.

Kızının 4 yıllık rehber öğretmen olduğunu ifade eden Can, "Pırlanta gibi, çiçek gibiydi. Öğrencilerine davranış biçimiyle, kendi yaşam biçimiyle, insanlara davranış biçimiyle örnek bir insandı. Onun gibi insanlar, bu ülkede kolay kolay kazanılmıyor. Ama maalesef birileri hazmedemiyor" dedi.

'DOYAMADILAR BİRBİRLERİNE'

Damadının da makinist olduğunu hatırlatan Can, "1 yıl oldu evleneli. Çocuklarım birbirlerine doyamadılar. Ben çocuklarıma doyamadım. Ne diyeyim, yüreğim yanıyor" dedi.

Gülhan Elmascan'ın kardeşi Özgür Can da "Bu ateş, hepimizi yakarmış, bunu öğrendik. Eniştemi, yıllarca birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızı kaybettik. Bu toprağın tek ihtiyacı olan barıştır" dedi.

Gülhan Elmascan'ın Adana'daki meslektaşı Mithat Kaynak da "Hain saldırıyı gerçekleştirenler, barışa, emeğe ve demokrasiye düşman olan insanlardır. Böyle katliamlarda barış, emek ve demokrasi talebimizi ona erdiremeyecekler tam tersine inadına barış, emek ve demokrasi diyoruz" dedi.

Memleketi Ereğli'ye getirilen Gülhan Elmascan'ın cenazesinin yarın toprağa verileceği belirtildi. Eşi Yılmaz Elmascan'ın cenazesinin ise memleketi Diyarbakır'da toprağa verileceği öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@