Ankara'da 'teröre Hayır Kardeşliğe Evet' Yürüyüşü (3)

TOBB BAŞKANI:YÜREĞİ KARDEŞLİK VE BARIŞLA ÇARPAN İNSANLARIN SESİ OLACAĞIZ

Haberler 17.09.2015, 20:58
Ankara'da 'teröre Hayır Kardeşliğe Evet' Yürüyüşü (3)
TOBB BAŞKANI:YÜREĞİ KARDEŞLİK VE BARIŞLA ÇARPAN İNSANLARIN SESİ OLACAĞIZ

Ankara'da düzenlenen 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' yürüyüşü için Sıhhiye Meydan'ında toplananlar, Ulus'taki Birinci Meclis'e doğru yürüdü. Yürüyüş bitiminde kalabalığa hitap eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gün, demokrasimize, birliğimize ve birbirimize sahip çıkma günüdür. Kalbini öfkeyle dolduranların değil, yüreği kardeşlik ve barışla çarpan insanların sesi olacağız. Teröre tepki göstermek adına vatandaşlarımızı rencide edecek, kardeşliğimize zarar verecek her tür eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız, birbirimizin kardeşiyiz. Bir kere daha diyoruz ki Teröre Hayır Kardeşliğe Evet" dedi.

ÜST DÜZEY KATILIMCILAR, BİRİNCİ MECLİS'İN KAPISINDAN ÇIKTI

'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' yürüyüşüne; TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD eski Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Koç Grubu'ndan Ali Koç, Demirören Grubu'ndan Yıldırım Demirören, TÜSİAD'ın Yönetim Kurulu Üyeleri, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sendika başkanları STK ve sendika başkanları ile iş dünyasından çeşitli isimler katıldı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, STK ve sendika başkanlarının aralarında bulunduğu grup, kalabalık ile Birinci Meclis'e yürüdükten sonra burada kapıların kapalı olması nedeniyle Meclis'in balkonuna korumalarının yardımıyla tırmanarak çıktı. Hisarcıklıoğlu'nun burada yaptığı basın açıklamasının ardından Meclis görevlileri, Birinci Meclis'in kapılarını açarak üst düzey katılımcıların kapıdan çıkmasını sağladı.

ANKARA'NIN BUGÜNE KADAR GÖRMEDİĞİ KALABALIK, BUGÜN BURADA

Ulus'taki Birinci Meclis'te son bulan yürüşün ardından hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu. Birinci Meclis önünde konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, "Bu anlamlı organizasyonu gerçekleştiren meslek kuruluşlarımıza, sendikalarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve bizi yalnız bırakmayan Türkiye'nin dört bir tarafından Ankara'ya gelen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bugün buraya gelen insanlar; ülkemizin, devletimizin birliğine ve bütünlüğüne sahip çıktılar. Hep birlikte teröre karşı milli bir duruş sergilediler. Milletimizin kardeşliğini gösterdiler. Bugün burada olan bizler, farklı dünya görüşlerine, farklı düşüncelere sahibiz. Ama ortak noktalarımız var. Hepimiz bu memleketin sevdalıyısız. Hepimiz bu ülkenin sevdalısıyız. Vatanımız, birliğimiz, dirliğimiz, huzurumuz, bugünümüz, yarınımız hedefteyken sessiz kalamayız. Kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışanlara karşı sessiz kalamayız. Bir tarafta terör belasını hep birlikte yaşarken toplumda her geçen gün kutuplaşma artarken akıl ve vicdan tutulması karşısında sessiz kalamayız. İşte bu yüzden toplumun tüm kesimlerinden mahşeri, Ankara'nın bugüne kadar görmediği kalabalık, bugün burada. Hepinize teşekkür ediyoruz" dedi.

BU MİLLETİN BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİNİN İLK TİMSALİ OLAN KURUCU MECLİS'TEYİZ

Yürüyüşün Birinci Meclis'te sonuçlanmasının bir mesaj içerdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Birliğimizin ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı bayrağımızı alıp buraya geldik. Milletimizin kardeşliğini korumak için buraya geldik. Üzerimizde oynanan kirli oyunu boşa çıkartmak için buraya geldik. Bizi ayırmaya çalışan fitne ateşini söndürmek için buraya geldik. Huzura kast edenlere karşı tek yürek olduğumuzu göstermek için buraya geldik. Toplumsal barışa güç vermek ve kırılan umutları yeniden yeşertmek için buraya geldik. Farklılıklarımıza değil, ortaklıklarımıza, umut dolu geleceğimize odaklandık. Terörü lanetledik, kardeşliğimize sahip çıktık. 'Teröre hayır, kardeşliğe evet' dedik. Ve şimdi Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı Meclis'teyiz. Yürüyüşümüzün burada sonuçlanması son derece önemli bir mesajı içermektedir. Bu milletin birlikte yaşama iradesinin ilk timsali olan kurucu Meclis'teyiz" ifadeleri kullanıldı.

KARDEŞLİĞİMİZE ZARAR VERECEK HER TÜR EYLEM VE SÖYLEMLERDEN KAÇINMALIYIZ

Birlik ve beraberlik vurgusu yaptığı konuşmasında Hisarcıklıoğlu, "Gün, demokrasimize, birliğimize ve birbirimize sahip çıkma günüdür. Hep birlikte bugün sağduyumuzu ortaya koyduk. Hep birlikte bugün vicdanımızın sesine kulak verdik. Bu ülkenin vatandaşı olmanın bilinciyle bir araya geldik. Bundan sonra da bu kararlı birlikteliğimizi sürdüreceğiz. Kalbini öfkeyle dolduranların değil, yüreği kardeşlik ve barışla çarpan insanların sesi olacağız. Teröre tepki göstermek adına vatandaşlarımızı rencide edecek, kardeşliğimize zarar verecek her tür eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız. Bu millet terörün karşısında. Bu millet kardeşliğine sahip çıkıyor. Birlik, beraberlik içinde geleceğe kararlılıkla yürümek istiyor. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız, birbirimizin kardeşiyiz. Bu vatan, bu ülke, bu bayrak hepimizin. Hep birlikte Türkiye'yiz. Ve bir kere daha diyoruz ki Teröre Hayır Kardeşliğe Evet" diye konuştu.

UZUNLUĞU BİN 500, GENİŞLİĞİ 7 METRE DEV TÜRK BAYRAĞI

Sıhhiye Meydanı'nda başlayan yürüyüşte; uzunluğu bin 500 metre, genişliği ise 7 metre olan, Türk Bayrağı açıldı. Dev bayrak, yürüyüşün başlamasının ardından vatandaşlarca elden ele taşındı.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@