Ankara'da Patlamanın Olduğu Yere 'demokrasi Meydanı' İsmi Verildi

ANKARA(ANKA)- Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, onlarca vatandaşın hayatını kaybettiği Tren Garı &ou...

Haberler 16.10.2015, 13:40
Ankara'da Patlamanın Olduğu Yere 'demokrasi Meydanı' İsmi Verildi

ANKARA(ANKA)- Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, onlarca vatandaşın hayatını kaybettiği Tren Garı önündeki meydana “Demokrasi Meydanı” adının verilmesi ve bu alana da “Demokrasi Anıtı” yapılması yönündeki Büyükşehir Belediye Başkanlığı önerisini kabul etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez’in başkanlığında yapılan toplantısında, Gar önündeki meydana “Demokrasi Meydanı” isminin verilmesi ve bu alana “Demokrasi Anıtı” yapılmasını öneren Başkanlık Yazısı okundu.

Başkanlık yazısının okunmasının ardından grup sözcüleri değerlendirmelerde bulundu. Yapılan görüşmelerin ardından, daha önce resmi bir ismi bulunmayan Patlamanın olduğu, Talatpaşa Bulvarı, Hipodrom Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi kesişiminde bulunan Ankara Tren Garı önündeki meydana “Demokrasi Meydanı” isminin verilmesi, 13 ret oyuna karşı 101 oyla "oy çokluğu” ile kabul edildi.

Meydana “Barış Meydanı” ismi verilmesi önerisinde bulunan CHP Grubu, oylamada AK Parti’nin “Demokrasi Meydanı” önerisine kabul oyu verirken, teklifin öncelikle Komisyon'da görüşülmesini isteyen MHP Grubu ise teklife de ret oyu verdi.

-KARAR VALİLİK ONAYINDAN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK-

Patlamanın olduğu Gar önüne, "Demokrasi Meydanı" ismi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bu yöndeki kararının Valilik tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek. 

-GÖKÇEK: "DEMOKRASİNİN OLMADIĞI YERDE BARIŞ OLMAZ"-

Belediye Meclisi'nin kararının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, meydanın ismiyle ilgili eleştirilere, Twitter hesabından , "Niye Demokrasi Meydanı?" diyenler var. Demokrasinin olmadığı yerde barış da olmaz. Terörün panzehri demokrasidir. Terör, demokrasiyle yok olur” yanıtını verdi.  (ANKA)

(SER/OZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@