Ankara Valisi'nden Kurban Hizmetleri Konulu Genelge

ANKARA(ANKA) - Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, kurban kesim yerlerinde, kurbanlarını kendi kesmek isteyenl...

Haberler 11.09.2015, 10:40
Ankara Valisi'nden Kurban Hizmetleri Konulu Genelge

ANKARA(ANKA) - Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, kurban kesim yerlerinde, kurbanlarını kendi kesmek isteyenlerden alı nacak “Tesisten Yararlanma Ücreti” ile tesisteki görevlilere kestirmek isteyenlerden alınacak “Kesim ücreti” miktarlarının İl ve İlçe Komisyonları kararları ve kesim yerleri ile diğer hususların halka önceden duyurulacağını söyledi.

Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Valilik tarafından, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Kurban hizmetlerinin sağlık şartları ve çevre temizliği ile dini hükümlere uygun bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla ilgili tüm teşkilatlar vasıtasıyla gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

Bu kapsamda; Ankara Vali Yardımcısı Hamza Duygun Başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Müftülük, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü ve Diyanet Vakfı temsilcilerinden oluşan “Ankara İli Kurban Hizmetleri Komisyonu” kurulduğunu ifade eden Mehmet Kılıçlar, şöyle devam etti:

“-İl ve İlçelerde kurban hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülmesine dair ilgi Bakanlar Kurulu Kararı ve İlgi Yönetmelikte öngörülen hususlar aynen yerine getirilecektir.

-İlçe Kaymakamlarının Başkanlığında ilgili kurum ve kuruluşlardan oluşturulacak ‘Kurban Hizmetleri İlçe Komisyonu’ tarafından kurban hizmetleri yürütülecektir.

-Kurban satış ve kesim yerleri, İl ve İlçe Hıfzıssıhha Meclisi kararlarına ve sağlık şartlarına uygun olarak çevrenin sosyal ve ekonomik imkânları ile mevcut mezbahalar da dikkate alınarak Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca belirlenecektir. Kurban satış ve kesimi için gerekli alt ve üst yapının tesisi ile kurban atık ve çöplerinin toplanması ile satış ve kesim yerlerinin temizliği, Büyükşehir Belediyesi ve ilgili belediyelerce yapılacaktır.

-Kurban kesim yerlerinde, kurbanlarını kendisi kesmek isteyenlerden alınacak ‘Tesisten Yararlanma Ücreti’ ile tesisteki görevlilere kestirmek isteyenlerden alınacak ‘Kesim ücreti’ miktarları, İl ve İlçe Komisyonları kararları ve kesim yerleri ile diğer hususlar halkımıza önceden duyurulacaktır.

-Müftülüklerce de bu hususlar ve diğer uygulamalar hakkında vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

-Kurban kesim yerlerinde yeterli sayıda din görevlisi, veteriner, kasap, yardımcı personel ve araç bulundurulmasına ilişkin tertip ve tedbirler Kurban Hizmetleri İl ve İlçe Komisyonları tarafından önceden belirlenerek hazır hale getirilmiştir.

-Kurban kesim hizmetlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesi için kamu kurum ve kuruluşlarının yanında ihtiyaç duyulması halinde dışarıdan da yeterli sayıda ve nitelikte personel ve vasıta görevlendirilebilmektedir.

-Park, cadde, sokak, meydan gibi umuma açık ve çevre hijyen şartları yeterli olmayan mahallerde kurban kesimine izin verilmeyecektir. Kurban kesim yerleri dışında belirlenen usul ve esaslara aykırı olarak kurban kesenler hakkında yasal işlem yapılacağından vatandaşlarımızın bu konuda hassas davranmaları kendi menfaatlerine olacaktır.

-İl ve İlçe Müftülüklerinde, kurban hizmetlerinin sekretarya hizmetleri ile iş ve işlemlerinin yürütülmesi için yeterli sayıda personelden oluşan ‘Kurban Hizmetleri Birimleri’ oluşturulmuştur.

-Ankara ilimizde ‘Kurban’ ibadeti ile ilgili uygulamalar, bu esaslar dâhilinde yürütülecektir. Bu vesile ile tüm Ankaralıların yaklaşan Kurban Bayramı’nı tebrik eder, sağlık ve huzur içerisinde nice bayramlara erişmelerini temenni ederim.” (ANKA)

(AR/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@