Ankara Saldırısında Ölenlerin Hak Sahiplerine Aylık Bağlanacak

ANKARA(ANKA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 99 kişinin hayatını kaybettiği Ankara’dak...

Haberler 15.10.2015, 15:00
Ankara Saldırısında Ölenlerin Hak Sahiplerine Aylık Bağlanacak

ANKARA(ANKA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 99 kişinin hayatını kaybettiği Ankara’daki terör saldırısında yaralananlar ile ölen vatandaşların hak sahiplerinin mağdur edilmeyeceğini bildirdi. Buna göre, saldırıda ölenlerin hak sahiplerine aylık bağlanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 99 kişinin hayatını kaybettiği Ankara’daki terör saldırısında yaralananlar ile ölen vatandaşların hak sahiplerin mağdur edilmeyeceğini belirtilerek, “Bilindiği üzere, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yaşanan menfur terör saldırısı sonucu 97 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve birçok vatandaşımız da yaralanmıştır. 2012 ve 2013 yıllarında yapılan yasal düzenlemeler ile terör eylemleri nedeniyle ölenlerin hak sahiplerine ile yaralanan sivillere aylık bağlanması ve kamuda istihdam hakkı getirilmişti” denildi.

Buna göre bakanlığın yaptığı çalışmalar şu şekilde:

“Saldırıda ölenlerin hak sahiplerine aylık bağlanacaktır.

Saldırıda yaralananlardan maluliyeti tespit edilenlere maluliyetleri oranında (yüzde 40 ila yüzde 100 arasında) aylık bağlanacaktır.

Kişilerin sigortalılıklarından dolayı almış oldukları aylıklar bu kapsamda bağlanacak aylıkları etkilememektedir. Aynı anda iki aylığı alma imkânı bulunmaktadır.

Hak sahiplerinden biri kamuda istihdam hakkından faydalanacak, eğer hak sahiplerinin şartları atanmasına uygun değilse bu haktan kardeşlerinden biri faydalanabilecektir.

Aylığa bağlanmış kişilerin sağlık yardımları genel sağlık sigortası kapsamında karşılanacaktır.

Aylık bağlama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilgili Valiliğe yapılacak müracaatlar esas alınarak yapılacaktır.

Bu vatandaşlarımızdan terör suçlarından hüküm giymemiş olanlara, sağlık kurulu raporu ile durumlarını belgelemeleri halinde aylıkları bağlanacaktır.

Tüm bu çalışmaların sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hak sahiplerine 820 lira, malul kalan vatandaşlarımıza da maluliyet derecelerine göre 497 ila 820 lira arasında aylık bağlanacaktır.

Tazminat ve diğer haklar için valiliklere müracaat etmeleri gerekmektedir.” (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@