Ankara Belediyesi Kurban Bayramı Önlemlerini Aldı

ANKARA (ANKA) -Ankara Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı için gerekli önlemleri aldı. EG...

Haberler 22.09.2015, 14:05
Ankara Belediyesi Kurban Bayramı Önlemlerini Aldı

ANKARA (ANKA) -Ankara Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı için gerekli önlemleri aldı. EGO otobüsleri geçmiş yıllarda olduğu gibi yine ücretsiz çalışacak. Arife gününden itibaren yoğunluk yaşanması beklenen mezarlıklar, AŞTİ ve ana arterler ile alışveriş mekanlarında zabıta kontrol ve denetimleri artırılacak, ASKİ kanal arıza ekipleri, 24 saat görev yapacak.

Ankaralılar her yıl olduğu gibi, Kurban Bayramı süresince belediye otobüslerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek. Ankaralılar “EGO Cepte” ile de otobüslerin durağa hangi saatte, hangi dakikada geleceğini, internet ortamından, cep telefonlarından ya da ALO 153’ü arayarak öğrenebilecekler.

-KARŞIYAKA'YA 15 DAKİKADA BİR OTOBÜS SEFERİ YAPILACAK-

Başkentliler, 24 Eylül Perşembe, Bayram gününden başlayarak, bayram süresince mezarlık ziyaretlerini, belirlenen bazı noktalardan kalkacak EGO otobüsleriyle ücretsiz yapabilecekler.

Karşıyaka Mezarlığı’nı ziyaret edecek vatandaşlar, Arife günü de dahil olmak üzere beş gün boyunca metro hattında bulunan Hastane Durağından 210 hat numaralı otobüsle 09.00-17.00 saatleri arasında her 15 dakikada bir Karşıyaka Mezarlığı’na taşınacak.

Sincan Cimşit Mezarlığı'nı ziyaret edecekler de Bayram süresince Yeni Cimşit Serpmeler Mahallesi’nden kalkan, Sıhhiye’den geçen 514 - 2 Cimşit Sıhhiye otobüsünü gün boyu kullanabilecekler. Ortaköy Mezarlığı’na gidecek ziyaretçiler ise Ulus Anafartalar Mahallesi Adnan Saygun Caddesi’nden kalkacak 359 numaralı EGO otobüsleriyle gün boyu ziyaretlerini gerçekleştirebilecekler. Mezarlığa yapılacak özel EGO seferleri, 23 Eylül Çarşamba arife günü ücretli, bayram süresince de ücretsiz olacak.

EGO Genel Müdürlüğü, bayramda mezarlıkları ziyaret edecek vatandaşlara, Yenimahalle Karşıyaka Mezarlığı içinde beş araç, Sincan Çimşit Mezarlığı'nda iki araç, Mamak Ortaköy Mezarlığı'nda da bir araçla olmak üzere mezarlık içlerinde hizmet verecek.

-MEZARLIKLARDA BAYRAM DÜZENLEMESİ YAPILDI-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ise Karşıyaka, Sincan, Gölbaşı, Cebeci, Ortaköy ve Bağlum mezarlıklarında her bayramda olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da mezarlıkları ziyaret edeceklere yardımcı olmak üzere görevlilerin aktif olarak görev yapacağını bildirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı ise mezarlıklarda bayram ziyareti öncesinde kapsamlı temizlik çalışması başlattı. Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, bu kapsamda ilçelere de temizlik aracı gönderildiğini ifade etti.

Başkent’teki mezarlık ziyaretlerinde “Mezarlık Bilgisayar Sistemi” (MEBİS) de vatandaşlara aradığı mezarı bulmasında kılavuz oluyor. Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının büyüklükleri dikkate alınarak, mezarlık girişlerinde yerleştirilen MEBİS’te yer alan KİOSK’lar sayesinde vatandaşlar, yakınlarının bulunduğu mezarı ve en kısa yolu, harita çıktısı da alarak kolaylıkla bulabilecek.

Yetkililer tarafından, ayrıca Karşıyaka Mezarlığı içinde vatandaşların mezarlarına rahat ulaşabilmeleri ve herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için 1, 2, 3 ve 4 No’lu kapılardan araçla giriş yapılmayacağını bildirildi.

Karşıyaka Mezarlığı’nda giriş ve çıkışların 5, 6, 7 ve 8 No’lu kapılardan ve U-10 ve U-11 No’lu adaların olduğu bölgelerden yapılacağını kaydeden yetkililer, 10 servis aracı 1, 2, 3 ve 4 No’lu kapılar ve adalar arasında ring seferi yapacağını belirtti. 5. kapıdan da her 15 dakikada bir 8 otobüs, aracı olmayan yaya vatandaşlar için mezarlık içinde ring seferi yaparken, Ortaköy Mezarlığı’na da Bayram süresince Samsun Yolu üzeri Bayındır Kavşağı’nda bulunan Çalışkanlar Petrol’den her 15 dakikada bir ring yapılacağı belirtildi.

-AŞTİ VE MAVİ MASA, BAYRAM SÜRESİNCE KULLANILABİLECEK-

Büyükşehir Belediyesi, Bayram'dan günler önce yolcu yoğunluğu yaşanan AŞTİ’de yoğun bir şekilde temizlik hizmetlerini sürdürüyor. AŞTİ Baş Müdürlüğü, Ankara’ya gelen veya Ankara dışına çıkan vatandaşların ilk uğrak yeri olan AŞTİ’de vatandaşları rahatsız edecek olumsuzluklara yer verilmemesi için ekiplerin 24 saat aralıksız görev başında olduğunu bildirdi.

ALO 153 olarak bilinen Mavi Masa da Bayram'da 7/24 çalışacak. Yeni ekiplerle güçlendirilen Çağrı Merkezi ile Mavi Masa, Bayram boyunca Ankaralıların dilek, talep ve şikayetlerini almaya devam edecek.

-ASKİ KANAL ARIZA EKİPLERİ 24 SAAT ÇALIŞACAK-

ASKİ Genel Müdürlüğü Kanal Arıza ekipleri de 24 saat aralıksız olarak görev yaparak, Bayram süresince Başkentlilerin acil ihtiyaçlarını karşılayacak. Vatandaşlar ASKİ’ye ALO 153 no'lu telefonla ulaşabilecekler.

-ZABITA, DA DENETİMLERİNİ ARTIRDI-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı da bayramlarda sıkça tüketilen şekerleme satış yerlerinde denetimlerini artırdı. Zabıta yetkilileri, Bayram öncesi denetimlere ağırlık verildiğini bildirdiler.

Yetkililer, kent içi ulaşımında düzeni sağlamak ve halkın bayram ziyaretlerini rahatça yapabilmelerini temin etmek amacıyla ulaşım trafik ekiplerinin de takviye edildiğini, ayrıca durak ve hatlarda gerekli kontrollerin sürdürülmekte olduğunu bildirdiler.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yetkilileri, Ankaralılardan gelen şikayetlerin de değerlendirileceğini ifade ederek, Bayram süresince vatandaşların karşılaştıkları tüm olumsuzlukları, 231 79 84 – 229 66 91 numaralı telefonlar ile ALO 153’ü arayarak bildirebileceklerini açıkladılar.

-İTFAİYE’DEN PİKNİK ATEŞİ UYARISI YAPILDI-

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı da diğer günlerde olduğu gibi Kurban Bayramı süresince 7/24 mesaisini sürdürecek. Ankara İtfaiyesi yetkilileri, Ankaralıların bayram süresince piknik yerlerine akın edeceğini öngörerek, vatandaşlara “Ateşe dikkat” uyarısı yaptı.

Yetkililer, vatandaşlara piknik yaptıkları yerlerde yaktıkları ateşin söndüğüne iyice emin olmadan o bölgeden ayrılmamaları ve araçlarından sigara izmariti atmamaları uyarısında bulundu. “Basit bir ot yangını bile büyük bir orman yangınına neden olabilir” diyen itfaiye yetkilileri, büyük-küçük herkesin, göletlerden ve baraj göllerinden uzak durmalarını istedi.

İtfaiye yetkilileri, bayram süresince evlerinden ayrılacak olanlara ise elektrik, su ve doğalgaz vanalarını mutlaka kapatmaları uyarısı yaptı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@