Ankara Barosu avukatlar için 'duruşma takip sistemi' geliştirdi

ANKARA Barosu, avukatların en büyük dertlerinden olan duruşma sırası bekleme ve duruşma kaçırma sorununu çözebilmek için 'duruşma takip sistemi' geliştirdi.

Haberler 06.05.2016, 13:34
Ankara Barosu avukatlar için 'duruşma takip sistemi' geliştirdi
ANKARA Barosu, avukatların en büyük dertlerinden olan duruşma sırası bekleme ve duruşma kaçırma sorununu çözebilmek için 'duruşma takip sistemi' geliştirdi.

Ankara Barosu Başkanlığı, avukatların en büyük sorunlarının başında gelen duruşma sırası bekleme ve duruşma kaçırma sorununu çözebilmek için 'duruşma takip sistemi' geliştirdi. Avukatlar, sistem sayesinde vekili oldukları tüm davaların duruşma bilgisine cep telefonlarından ulaşabilme imkanı bulabilecekler. Adalet Bakanlığı ile bir protokol imzalayarak sistemin Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'yle (UYAP) uyumlu çalışmasını sağlayan Ankara Barosu Başkanlığı, sistemi üyelerinin kullanımına sundu.

MOBİL AVUKAT - İLETİŞİM SİSTEMİ

Buna göre, avukatlar, mAV-i (mobil AVukat - iletişim) adı verilen sistem sayesinde duruşmalara ait mahkeme, dosya numarası, tarih ve saat bilgilerini cep telefonlarının ekranında görebilecekler. Ankara Barosu'na üye avukatlar, mAV-i'yi akıllı telefonlarına ücretsiz olarak kurduktan sonra kimlik numarası, sicil numarası ve kendilerine kısa mesaj yoluyla gönderilecek kişisel şifreleriyle sisteme giriş yapabilecekler.

"SİSTEM AVUKATLARIN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK"

Avukatların vekili oldukları davalara ilişkin aylık duruşma bilgileri, mAV-i'nin 'Ajandam' bölümüne otomatik olarak yansıyacak. Avukatlar, gün içerisinde farklı mahkemelerdeki duruşmalarına ilişkin bilgileri de tek ekranda görüntüleyebilecekler. Mahkemelerin listesindeki duruşmalardan hangilerinin tamamlandığını, o an hangisinin devam etmekte olduğunu ve sıra bekleyen duruşmaları kolaylıkla takip edebilecekler. Kendi duruşmalarının ne kadar süre sonra başlayacağı bilgisine yaklaşık olarak sahip olabilecekler. Duruşmalarının bulunduğu mahkeme kalemlerinin iletişim ve bina bilgilerine ulaşabilecekler. Ayrıca mAV-i'nin 'duruşma alarmını' kurarak ya da 'robot arama' seçeneğini kullanarak sistemin duruşmalarını hatırlatmasını sağlayabilecekler. Ankara Barosu Levhası'na kayıtlı meslektaşlarının iletişim bilgilerine ve Ankara Barosu'nun yayınladığı haber ve duyurulara da cep telefonlarından ulaşabilecekler. Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, "Artık meslektaşlarımız, mahkeme salonlarının önünde saatlerce duruşma sırası beklemekten kurtulacaklar. Mahkemelerdeki hangi duruşmaların tamamlandığını, o an hangi duruşmanın görülmekte olduğunu, kendi duruşmalarının yaklaşık ne kadar süre sonra başlayacağını mAV-i sayesinde cep telefonlarının ekranında görebilecekler. Böylece vakitlerini en akılcı şekilde kullanabilecekler. Bu sayede duruşma kaçırma dertleri de en aza inmiş olacak" diye konuştu. Canduran, mAV-i'yi önümüzdeki süreçte talep eden diğer barolarla da paylaşacaklarını ve sistemden diğer illerdeki meslektaşlarının da yararlanmasını sağlayacaklarını kaydetti.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@