Anadolu Üniversitesi'nde Meşaleli, Oturma Eylemli Suruç Protestosu

ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi'nde yaklaşık 200 kişi meşale yakıp yürüyüş yaparak geçen 20 Temmuz'da Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinde 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı protesto etti.

Haberler 19.11.2015, 22:49
Anadolu Üniversitesi'nde Meşaleli, Oturma Eylemli Suruç Protestosu
(DHA) - ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi'nde yaklaşık 200 kişi meşale yakıp yürüyüş yaparak geçen 20 Temmuz'da Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinde 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı protesto etti.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'ndeki yemekhane önünde akşam saatlerinde toplanan öğrenciler, ellerindeki meşaleleri yakarak yürüyüşe geçti. Yürüyüşe Suruç'taki patlamada yaralanan Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ahmet Berkay Soybora da katıldı. Sık sık 'Suruç'un hesabı sorulacak' sloganı atan öğrenciler kampüsten çıkıp Üniversite Caddesi'ndeki Espark Alışveriş Merkezi önüne kadar gitmek istedi. Öğrencilerin önü Yunus Emre Kampüsü Cumhuriyet Kapısı'nın iç kısmında TOMA'lı çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Polisler öğrencilere kampüs dışında yürüyüş yapmalarına izin vermeyecekleri bildirdi. Öğrenciler de polislere kampüs girişinde basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacaklarını söyledi. Bunun üzerine TOMA araçları ile çevik kuvvet polisleri kampüsten dışarı çıktı. Yürüyerek kampusün giriş kapısı önüne gelen öğrenciler buruda Suruç'ta ölen 33 kişi için 33 dakikalık oturma eylemi yaptı. Öğrenciler daha sonra ayağa kalkarak 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Uğur Dar şöyle dedi: "20 Temmuz günü Suruç'ta Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması yapan gençler basın açıklaması sırasında canlı bomba saldırısına uğradı. 33 kişinin yaşamını kaybetmesine ve onlarca kişinin yaralanmasına sebep olan katliamın dosyası 'gizlilik kararı' ile kamuoyundan saklanmaktadır Canlı bomba için 'Yakalanıp adalete teslim edildi' diyen zihniyetin davayı kapsamlı bir biçimde yürüteceğine inanmıyoruz." Yapılan basın açıklamasının ardından çeşitli sloganlar atan kalabalık dağıldı.
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@