Amerikalı politikacılar kara harekatına ilişkin: Ne yaptıysak Türkleri durduramıyoruz

Amerika merkezli dünya siyasetinde manşetleriyle yakın uyandıran köklü dergi, Amerikalı yetkililerin Ankara ile sık sık telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini kaleme aldı. Türkiye, Suriye'ye kara harekatında kararlı diyerek yeni paylaşımda bulundu.

Amerikalı politikacılar kara harekatına ilişkin: Ne yaptıysak Türkleri durduramıyoruz

Amerikalı politikacılar kara harekatına ilişkin: Ne yaptıysak Türkleri durduramıyoruz - Batı ülkeleri, Türkiye'nin son yıllarda askeri anlamda yükselmesine karşı çeşitli yapılar arkasında ambargo ve ticaret yasağı koysa da istenilen noktaya erişmemiz önünde hiçbir engele takılmadan, yerli ve milli imkanlar sayesinde 100 yıllık başarı son 10 yılda alındı. İHA/SİHA (İnsansız Hava Aracı) alanında başarılarımız süper güçlerin başaramadığı etkiyi elde etmemizi sağladı.

Ameirkalı yetkililer, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'ye yönelik olası kara harekatını engellemek için elinden geleni ardına koymadı.

TERÖR ÖRGÜTÜNE 'ORTAĞIMIZ' MESAJI

Dergide, 'Çarşamba günü, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Türk kuvvetlerinin Suriye'ye geniş çaplı saldırısını engellemeye çalışmak için Ankara'daki Türk yetkililerle telefon görüşmeleri yaptı.' ifadesi kullanıldı.

Gelişmeleri ABD yönetimi için diplomatik kriz diye adlandıran dergi, Mick Mulroy'a atıfta bulunarak, 'Türkiye'nin kendini savunma hakkı var' dedi. Suriye'de toprak hak iddia eden PKK/PYD paravan kuruluşu SDG için 'ortağımız' diye bahsederek, 'Ancak ortağımıza zorla saldırıyorsa, onların da bu işe karıştığına dair kanıt sunması gerekir. Yapamazlarsa, ABD bu operasyonları durdurmaları konusunda ısrar etmelidir.' şeklinde tezini öne sürdü.

Amerikalı politikacılar kara harekatına ilişkin: Ne yaptıysak Türkleri durduramıyoruz

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KÖKÜ KAZINACAK

Kökü 1978 yılına dayanan Ortadoğu'nun terör merkezi Lübnan'ın Bekaa Vadisi, İsrail ve Amerika'nın oyuncak yetiştirme merkezine dönüştü. Türkiye'nin 40 yıldır başına bela olacak terör örgütünün yapılanması, işleyişi, görevi, emir erliğine kadar tüm ayrıntıları önceden çizilen plan ve projelerin devreye girmesi için harekete geçildi. Askeri desteği Amerika, saha operasyonunda İsrail, Avrupa ülkelerinde ev sahipliği için İngiltere merkezli üçlü şeytan üçgeni kuruldu. Amaç, Lübnan'da yetişen teröristler Suriye ve Irak üzerinden Türkiye'ye saldırmak. Hedefine ulaştı. Ancak 2016 yılında köklü değişiklikler sayesinde şu an yurt içinde 100'ün altında terörist kaldı.

Terör örgütleri PKK, YPG, PYD, KCK ve uzantıları Irak ve Suriye'de devlet tekeli beyanı öncesi Amerika'nın talimatı üzerine sınır bölgelerimize saldırılarında ev sahipliği yapıyordu. Şam ve Bağdat yönetimi, toprak bütünlüğünü korumak adına mecburi kısıtlamaya gitti. Bu nedenle Irak, 2002 yılından beri istikrar sağlayamıyor. Suriye'de iç çatışma bahanesiyle 2011 yılından beri rejim-halk çatışmasında sürüklenip gitmektedir.

SONRAKİ HABER