Almanya, Yıl Sonuna Kadar Bir Milyon Mülteci Bekliyor

 DHA DIŞ HABER –

Haberler 14.09.2015, 19:18
Almanya, Yıl Sonuna Kadar Bir Milyon Mülteci Bekliyor
 DHA DIŞ HABER –


Ahmet İNCEL / MÜNİH (DHA)


Federal Almaya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Almanya’nın bu yıl sonuna kadar beklediği mülteci sayısını 800 binden, bir milyona çıkardı. Spiegel Online’nın, Gabriel’in parti üyelerine yazdığı mektubuna dayanarak verdiği haberde, bu günkü gidişatın mülteci sayısının 800 binde kalmayacağını gösterdiği vurgulandı. Gabriel mektubunda, “Almanya güçlüdür ve çok şey yapabilir” derken “özellikle son günlerde tüm iyi niyetlerimize rağmen, mülteci kabul etme sınırımıza ulaştık” ifadelerini kullandı. Başbakan yardımcısı durumu kendisine Eyalet Başbakanları’nın ilettiğini belirtirken, kentlerin mülteci barındırma kapasitelerinin dolmak üzere olduğu uyarısında bulundu.


SALZBURG-MÜNİH TREN SEFERLERİ TEKRAR BAŞLADI


Dün akşam mülteci akımını durdurmak amacıyla ara verilen Münih-Salzburg tren seferleri bu sabah 7.00’den itibaren yeniden başladı. Salzburg’tan mülteci getiren trenler, Münih’teki daha önce gelen mültecileri, Almanya’nın diğer kentlerine dağıtmaya başladı. Dün geceden itibaren başlayan dağıtımlarla, Düsseldorf’a 600, Frankfurt’a 2 bin 500, Leipzig’e 400 ve Berlin’e 600 mülteci gönderildi.


SALZBURG SINIRINDA UZUN KUYRUKLAR OLUŞTUAlmanya’nın Schengen anlaşmasını askıya alıp sınırlarda kontrole başlaması nedeniyle özellikle Salzburg sınırında uzun kuyruklar oluştu. Polislerin, özellikle yabancı plakalı otobüs, minibüs ve kamyonetleri kontrol ettiği gelen haberler arasında. Polis, kontrollerde şu ana kadar otuzun üzerinde insan kaçakçısını da ele geçirdi. Polisin geçerli pasaportu olanların geçişine izin verdiği, kimliksiz olanları ülkeye sokmadığı bildirildi. Kimlik gösterebilen Suriyeliler ve diğer mülteciler hemen polise iltica başvurusunda bulunuyorlar. Öte yandan Saksonya Eyaleti’nin de Çek Cumhuriyeti sınırında kontrollere başlayacağı bildirildi.


AVUSTURYA ORDUSU DEVREYE SOKUYOR


Sınırlara yığılan mültecilerle baş etmekte zorlanan Avusturya şimdi de ordusunu devreye sokuyor. Başbakan Werner Fayman 2 bin 200 askerin Macaristan sınırında görevlendirileceğini bildirdi. Asker, polislere sınır kontrollerinde yardımcı olacak.


 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@