Almanya 1 Milyon Mülteciyi Kabul Edecek

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile bir telefon ...

Haberler 16.09.2015, 15:55
Almanya 1 Milyon Mülteciyi Kabul Edecek

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede mülteci krizi değerlendirilirken, Merkel, Almanya’nın yılsonuna kadar kabul edeceği mülteci sayısını 800 bin ile 1 milyon arasına yükseltmeyi planladığını bildirdi.

Mülteci krizinin çözümünde önemli bir gelişme yaşandı. Avrupa'da yaşanan sığınmacı kriziyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre görüşmenin ana gündemi Suriyeli sığınmacıların durumu olurken, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya yaptığı saldırı da gündeme geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel yılsonuna kadar Almanya'nın 800 bin ile 1 milyon sığınmacıyı kabul edeceğini belirtti.

Merkel Avrupa Birliği ülkelerinin Suriyeli mülteciler için daha fazla şey yapması gerektiğini de ifade etti.

Türkiye’nin din ve etnik köken ayrımı gözetmeksiniz 2 milyonu aşkın Suriyeli ve Iraklı’ya ev sahipliği yaptığına değinen Erdoğan, AB başta olmak üzere uluslararası toplumun yük paylaşımı konusunda ivedilikle adım atması gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sığınmacılara karşı tavrıyla AB değerlerini AB ülkelerinden daha fazla benimsemiş olduğunu gösterdiğine işaret etti.

Erdoğan, Merkel’e bu yıl içinde şu ana kadar Türkiye’nin sahil güvenlik komutanlığı tarafından Akdeniz’de kurtarılan mülteci sayısının 50 bini aştığını, bu rakamın son 5 yılın toplamından fazla olduğunu da belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel'in, tüm bu konularda yakın temasta olmak, en kısa sürede bir araya gelmek konularında da mutabık kaldıkları bildirildi. (ANKA)

(HM/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@