Alkol Yasağı Kalktı İddialarına İçişleri Bakanlığı'ndan Resmi Açıklama Geldi

Alkol yasağının kalktığına dair gündeme gelen iddialara ilişkin İçişleri Bakanlığı açıklamada bulundu. Bakanlık basında ve sosyal medyada yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Alkol Yasağı Kalktı İddialarına İçişleri Bakanlığı'ndan Resmi Açıklama Geldi

Tam kapanma sürecinin ardından alınan tedbir önlemleri kapsamında alkol satışlarına dair yasak gelmişti. Alkollü içkilerin satışının yasaklanmasına dair hem gündemde hemde sosyal medyada bazı iddialar gündeme gelmiş ve yasağın kalktığı iddia edilmişti. 

ALKOL YASAĞI KALKTI İDDİALARI GÜNDEME GELMİŞTİ

Alkol yasağının kalktığına ilişkin ilk iddia Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş tarafından ortaya atılmıştı. Özgür Aybaş kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunmuş ve yasağın kalktığını iddia etmişti. Aybaş, Twitter üzerinden yayımladığı açıklamasında "Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun" ifadelerine yer vermişti. 

Sosyal medyanın yanında basında da sıkça konuşulan iddialara ilişkin bir İçişleri Bakanlığı basın açıklaması yayımladı. 

İçişleri Bakanlığı alkol satışlarının yasaklanmasına ilişkin basın açıklamasında, bu iddiaları yalanladı. Bakanlık tam kapatma döneminde alınacak kararların nasıl alındığına ilişkin bilgi verdiği açıklamasında diğer iddiaların yanıltıcı olduğunu vurguladı. 

İçişleri Bakanlığı'nın Açıklaması

Bakanlık alkol satış yasağının kaldırıldığına dair iddialar üzerine yayımladığı açıklamasında "Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir. Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Döneminde, yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerini kullandı. 

BAKAN SOYLU'DA AÇIKLAMADA BULUNMUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'da tam kapanma sürecinde uygulanacak kurallara dair açıklamada bulunmuştu. Bakan Soylu alkol satış yasağına dair çok net ifadeler kullanarak "Genelge çok açık. İstisnada yer almıyor ve kapalı. Çok doğal olarak. Bu açıdan da herhangi bir muafiyet yok, soru işareti söz konusu değil. Bu fedakarlığa tekel büfelerimiz de katlanacaklar. Bu dönem içerisinde onlardan da bir fedakarlık bekliyoruz." demişti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından, Kütahya Valiliği tarafından yayımlanan basın açıklamasını paylaştı.  Bakan Soylu tarafından paylaşılan basın açıklamasında alkol satışlarına kısıtlanmasının 81 il genelinde devam ettiğinin altı çizildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@