Alevilere IŞİD uyarısıyla ilgili inceleme başlatıldı

ADANA'da, terör örgütü DEAŞ'ın olası provokasyonlarla etnik çatışma ortamı yaratmaya çalışabileceğine yönelik bazı bölgelerdeki muhtarların yazılı olarak uyarılması ile ilgili inceleme başlatıldı.

Haberler 16.12.2016, 10:28 17.12.2016, 00:13
Alevilere IŞİD uyarısıyla ilgili inceleme başlatıldı

ADANA'da, terör örgütü DEAŞ'ın olası provokasyonlarla etnik çatışma ortamı yaratmaya çalışabileceğine yönelik bazı bölgelerdeki muhtarların yazılı olarak uyarılması ile ilgili inceleme başlatıldı. Alevi ve Nusayri yurttaşların bulunduğu mahallelere saldırı olabileceği istihbaratının 'duyurulmasında usul farklılığının yanlış olabileceği' belirtilen Adana Valiliği açıklamasında, Bakanlıkça mülkiye müfettişi görevlendirildiği açıklandı.


Kentteki Alevi derneklerinin yöneticileri dün düzenledikleri basın toplantısında, bazı mahalle ve köy muhtarlarına Alevi inancındaki vatandaşlara yönelik terör saldırısı olabileceği uyarısında bulunulduğu belirterek, "Devletimizin uyarı yerine tedbir almasını istiyoruz" denilmişti.


'MÜFFETİŞ GÖREVLENDİRİLDİ'


Adana Valiliği'nden ise bugün konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yapıldı. Olaya ilişkin inceleme başlatıldığı, vatandaşları endişeye sevk edecek bir durumun olmadığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi:
"Terör örgütlerinin gerçekleştirebileceği muhtemel eylemler hakkında dönem dönem istihbarat bilgileri gelmekte ve bu bilgiler gerekli birimlerle duyarlı olmaları hususunda paylaşılmaktadır. Güvenlik kuvvetlerimiz tarafından terör örgütlerinin faaliyetlerinin önlenmesi ve vatandaşlarımız ile olan sıhhatli bilgi alışverişinin sağlanmasına yönelik bilgilendirilme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Ancak bu bilgilendirilmenin usul farklılığından dolayı, kamuoyunda yanlış algıya sebebiyet vereceği anlaşıldığından konuyla ilgili Bakanlığımız tarafından gerekli inceleme ve araştırma yapmak üzere Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir. Güvenlik kuvvetlerimiz, milletimizin huzurunu bozmayı amaçlayan odaklara karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir. Vatandaşlarımızı endişeye sevk edecek bir durum söz konusu değildir."

VALİ DEMİRTAŞ: TEDİRGİNLİĞE GEREK YOK


Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Alevi derneklerinin yöneticileriyle yaptığı görüşmede, son günlerde sosya medyada dile getirilen ve basına da yansıyan mezhep çatışması provokasyonu konulu yorumlarla ilgili olarak 'tedirginliğe asla gerek olmadığını' söyledi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şube Başkanı Şükrü Şahin, Alevi Kültür Derneği Başkanı Başkanı Murteza Moroğlu, Alevi Kültürünü Araştırma Derneği Başkanı Hasan Atıcı, Akdeniz Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Avukat Kenan İskender ve Akdeniz Sosyal Dayanışma Vakfı Yöneticisi Ulvi Güvercin, Vali Mahmut Demirtaş'ı makamında ziyaret etti.


Ziyaretçi heyet, Alevi dernekleri olarak, temsil ettikleri kitle ile birlikte bayrağa, vatana, devlete gönülden bağlı olduklarını dile getirdi. Dernek başkanları, son günlerde Alevi vatandaşlara yönelik haberlerin gündeme geldiğini belirterek 'Alevi dernekleri olarak ülkenin milli birlik ve beraberliğini, barış, huzur ve kardeşlik ortamını bozmak, topluma nifak tohumları ekmek isteyen şer odaklarının bu hain emellerine asla ulaşamayacaklarını' ifade etti.


Vali Mahmut Demirtaş da son zamanlarda çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyuna duyurulan basın açıklamasında da belirttiği gibi tedirginliğe asla gerek olmadığını söyledi. Demirtaş "Bu ülkenin tüm fertleri hiçbir dini, etnik ve kültürel ayrım gözetmeden, devlet nezdinde eşit ve birinci sınıf vatandaşlardır. Ziyaretiniz vesilesi ile temsil ettiğiniz tüm Alevi vatandaşlarımıza selamlarımı gönderiyor, asla endişeye kapılmamaları gerektiğini bir kez daha yineliyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@