AKP'yi şoke eden sonuç

Türkiye’deki son 3 seçimi en yakın bilen, aynı zamanda Kıbrıs seçimlerini tek bilen araştırma şirketi Gezici Araştırma Merkezi, son anketini yayımladı.

Haberler 31.08.2015, 00:53
AKP'yi şoke eden sonuç

Gezici’nin yaptığı son ankete göre adalete güven dip yaptı. “Türkiye’de bir mahkemeye düşseniz adil yargılanacağınıza inanıyor musunuz” sorusuna yüzde 75.2 “Hayır” derken “Evet” diyenlerin oranı yüzde 24.8’de kaldı. Ankete göre AKP yüzde 38.9, CHP yüzde 27.8, MHP yüzde 16.3 ve HDP yüzde 13.5 oya sahip.

 Nesrullah SONAY- BUGÜN GAZETESİ

Türkiye’deki son 3 seçimi en yakın bilen, aynı zamanda Kıbrıs seçimlerini tek bilen araştırma şirketi Gezici Araştırma Merkezi, son anketini yayımladı. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden, 4 bin 860 katılımcıyla yüz yüze görüşerek yapılananketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

ADİL YARGIYA GÜVEN YOK

Araştırma sonuçlarında halkın adil yargıya güven duygusunun giderek azaldığı görüldü. Yüzde 75.2’si adil yargılanacağına inanmadığını ifade ederken buna inananların oranı yüzde 24.8’de kaldı.

BAŞKANLIĞA HAYIR

Halkın başkanlık sistemine desteği her geçen gün düşüyor. Zira yüzde 78.3’ü başkanlık sistemini desteklemediğini belirtirken destekleyenlerin oranı yüzde 21.7’de kaldı. AKP’ye oy vereceğim diyenlerin yüzde 35’i de başkanlık sistemine karşı olduğunu beyan etti.

DİKTATÖRLEŞME KAYGISI

Halk neden başkanlık sistemine karşı diye sorgulandı-ğında ise yüzde 47.8’i “Erdoğan giderek otoriterleşir ve diktatörleşir”, yüzde 39.7’si “Türkiye bölünür ve parçalanır”, ve yüzde 12.5’i de “Üniter yapı bozulur” dedi.

AKP OYLARI DÜŞTÜ

“Bu pa­zar se­çim tek­rar ya­pıl­sa han­gi par­ti­ye oy ve­rir­si­niz” so­ru­su­na yüz­de 38.9 AKP,  yüz­de 27.8 CHP, yüz­de 16.3  MHP ve yüz­de 13.5 HDP” de­di. HDP’­ye oy ve­ren­le­rin yüz­de 95-97'si “gö­nül­den oy ver­di­m” der­ken, AK­P’­nin HDP’­den oy ala­ma­ya­ca­ğı­nı söy­le­di.

VEKİL SAYISI

AKP: 240

CHP: 142

MHP: 85

HDP: 83

EN BÜYÜK ENGEL

Halk hükümetin kurulmasında en büyük engel olarak yüzde 52.5 ile Erdoğan’ı görüyor. Muhalefeti sorum-lu tutanların oranı yüzde 29.7, Davutoğlu’nu yüzde 17.8. Son olarak “Cumhurbaşkanı koalisyon kurma görevini Davutoğlu’ndan sonra Ke-mal Kılıçdaroğlu’na vermeli miydi” sorusuna yüzde 66.4 ile büyük çoğunluk “Evet” dedi.

HALK GEÇİNEMİYOR

“Geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz” diye sorulduğunda yüzde 68.4 “Evet” yüzde 31.6 “Hayır” yanıtını verdi. Ayrıca yüzde 48’i “Geçinemiyorum”, yüzde 64’ü “Artık tasarruf yapmamda yeterli gelmiyor” yüzde 21.2’si de “İşsizim” diyor.

en son seçim anketi

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@