AKP’den 'fetih' dayağı! Okul yönetimi müdahale etmedi...

AKP'nin yaklaşık bir aydır hazırlık yaptığı Fetih Şöleni için İstanbul'daki okulların seferber edildiği ortaya çıktı.

Haberler 31.05.2016, 20:59
AKP’den 'fetih' dayağı! Okul yönetimi müdahale etmedi...
Avcılar Borusan Ortaokulu'nda afişleri kaldıran bekçiler AKPli bir grup tarafından dövüldü. 'Fetih dayağı'na şahit olan bir öğretmen okul yönetiminin bekçilere sahip çıkmadığını söyledi. Liselerde ise broşür dağıtıldı ve şölene gitmeleri şartıyla pazartesi günü yok yazılmayacakları taahhüt edildi.

İstanbul'un Fethi'nin 563. yılı nedeniyle bugün İstanbul Yenikapı Meydanında Fetih Şöleni düzenlenecek. AKP büyük önem verdiği şölene katılımın yoğun olması için gözünü okullara ve öğrencilere dikti.

İstanbul Avcılar'da okulların içine şölen afişi asıldığı, okul yönetimlerinin şölene ait el broşürlerini öğrencilere dağıttığı belirtildi. Daha önce okulun sokağa bakan duvarlarına asılabilen afişlerin, okulun içine asılması dikkat çekti.

ŞÖLENE GİDEN PAZARTESİ İZİNLİ

Eğitim-İş Avcılar Temsilcisi Özer Yapal, bazı okullardaki öğretmenlerin kendilerine aktardıkları olayları anlattı. Buna göre, Gümüşdere Mahallesi'ndeki Avcılar Borusan Ortaokulu'na afişler asıldı. İç duvarlara asılan afişler hafta içi bekçiler tarafından söküldü.

AKP ilçe teşkilatından bir grup gelerek afişleri kaldıran bekçileri darp etti. Okul yönetimi ise yüzlerinde ve vücutlarında morluklar oluşan bekçilerin yanında olmak yerine afişler konusunda suçladı, öğretmenler de dayağa şahit oldu. Mehmet Emin Horoz Anadolu Meslek Lisesi'nde cuma günü sınıflara şölenin el ilanları dağıtıldı.

İddiaya göre okul müdür "Pazar günü mitinge giderseniz pazartesi okula gelmenize gerek yok. Biz sizi izinli sayacağız. Yok yazmayacağız" dedi. Okulun bahçe duvarlarına da afişler asıldı. Şehit Şerife Bacı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde de sınıflara broşür dağıtılarak, öğrencilerden etkinliğe katılmaları istendi. Pazartesi günü yok yazılmayacakları taahhüt edilen öğrencilere, şölende yiyecek içeceklerinin karşılanacağı söylendi.

TEHDİT İDDİASI

Avcılar Gümüşpala Meslek Lisesi'nde de sınıflardan çağırılan sınıf başkanlarına öğrencilere dağıtmaları için broşür verildi. Veliler, okul idaresinin öğrencileri şölene katılmamaları halinde okuldan atmakla tehdit ettiğini öne sürdü. Yapal, tehdit iddiasının doğrulanmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Aydınlık Gazetesi / Irmak Mete
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@