AKP’den bir büyük torpil daha...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde tüm kamu kurumlarında personel alımı ve yükselmelerde KPSS’nin ortadan kaldırılması ve mülakatın geçerli olması talimatı emniyet teşkil

Haberler 09.04.2015, 19:20
AKP’den bir büyük torpil daha...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde tüm kamu kurumlarında personel alımı ve yükselmelerde KPSS’nin ortadan kaldırılması ve mülakatın geçerli olması talimatı emniyet teşkilatında uygulamaya konuluyor.

Meclis Genel Kurulu’ndan geçen iç güvenlik yasası ile emniyet teşkilatı kanununda da değişiklikler yapıldı. Daha önceden ÖSYM ve MEB tarafından merkezi yazılı sınavlarla terfi eden polis amirleri de bundan sonra mülakatlarla terfi ettirilecek.

Edinilen bilgiye göre, terfileri mülakatla yapmak için Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü’nün koordinesinde rütbe terfi yönetmeliği taslağı da hazırlandı.

MERKEZİ SINAV KALDIRILIYOR

Taslakla birlikte ÖSYM’nin yaptığı merkezi sınav kaldırılarak yerine uzaktan sınav ve mülakat getiriliyor. Düzenleme ile uzaktan yapılacak yazılı sınavın etkisi terfilerde artık yüzde 30 olacak.

Mülakat puanı ise terfileri yüzde 70 oranında etkileyecek. Tartışmalı düzenlemeyle torpil döneminin açılacağı ve partilere yakın isimlerin terfi ettirileceği belirtiliyor.

DANIŞTAY İPTAL ETTİ

Yasanın TBMM’den geçmesine rağmen Danıştay’ın kurumlardaki torpilin önünü açan mülakat sınavları ile ilgili dikkat çeken kararları bulunuyor. Danıştay, mülakatın terfilerde belirleyici etkiye sahip olduğu sistemi haksız bulan bir çok iptal kararına imza attı.

 

Öte yandan sıkıyönetim paketi ile 5 yıl terfi edemeyenlerin zorla emekli edilmesinin önü açılmıştı. Bu kapsamda, personelin göstermelik mülakat sınavıyla meslekten uzaklaştırılabileceği iddia edildi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@