AKP ve HDP'nin silah kavgası

Bütçe görüşmelerinde gergin anlar yaşandı.

Haberler 26.01.2016, 01:51
AKP ve HDP'nin silah kavgası

ANKARA (ANKA) - Maliye Bakanı Naci Ağbal, HDP’li milletvekillerine dönük olarak, “O silahların orada ne işi var orada, cevap verin? Evet siz koydunuz” sözleri üzerine bütçe görüşmelerinde gergin anlar yaşandı. Bakan Ağbal’ın bu sözlerine, HDP Muş Milletvekili Ahmet Altan, “Yazıklar olsun size Sayın Bakan. Neyle itham ediyorsunuz Sayın Bakan bizi? Bakın bu olay büyür” diyerek tepki gösterdi. Bu gerilim üzerine Bakan Ağbal, toplantı salonundan çıkarken, HDP’li vekillerin yanına giderek bir süre görüştü.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Komisyon Başkanı AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in başkanlığında toplandı. Bütçe ve Kesinhesap Kanunu Tasarılarının Geneli ile Sayıştay Tezkereleri Üzerinde Görüşmeler tamamlandıktan sonra Bakan Ağbal, milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı.

Yapacağı değerlendirmelerin kişilerle ilgili değil kavramlarla ilgili olduğunun altını çizen Ağbal, “2016 yılı bütçesi AK Parti hükümetlerinin 14’üncü bütçesidir. Yani 14’üncü defa bütçe yapıyoruz. Yani bütçe karnemizi, bütçe performansımızı, ekonomi politikalarına ilişkin geçmişimizi her bakımdan test edebileceğimiz, tartışabileceğimiz bir geçmişten geliyoruz” dedi.

-“BİZE GÖRE 2016 BÜTÇESİ TUTARLIDIR, GERÇEKÇİDİR”-

Orta vadeli programlara bakıldığında olumsuz şeyler söylenebileceğinin altını çizen Ağbal, “Eksiklerimiz vardır, zaman zaman tahminlerimize ulaşamamışızdır. Bunu etkileyen iç ve dış çevre faktörleri vardır. Ama olumlu şeyler de vardır. Bütçelerle varılmak istenen hedefe varma noktasında bu 14 yıl önemli kazanımların elde edildiği bir yıl olmuştur. 2016-2018 Orta Vadeli Programı ve 2016 bütçesi de bizim açımızdan bakıldığında gerçekçidir. Bize göre dayandığı varsayımlar itibariyle tutarlıdır. Bize göre bu bütçe gerek gelir, gerekse harcama tarafı itibariyle makroekonomik varsayımlarla tutarlıdır ve millete vadettiği ettiği hizmeti gerçekleştirecek özelliklere sahip bir bütçedir” diye konuştu.

-“SAYIŞTAY RAPORLARINDA BAZI EKSİKLİKLER VAR”-

Sayıştay Kanunu çerçevesinde hazırlanan kanunların daha da kalitesinin artırılması ve içeriğinin zenginleştirilmesi konusunda en az muhalefet kadar istekli olduğunu belirten Ağbal, “Sayıştay raporları idareye kendisine ayna tutmasına fırsat verir. Eksiklik ve yanlışlıklar varsa idare buradan ders çıkarır, onları düzeltir. Bundan önce yazılan bütün Sayıştay raporlarında hem müsteşar olduğum dönemde hem de şimdi Bakan olduğum dönemde herhangi bir eksiklik ve aksaklığa rastlandığında ben en fazla ona sahip çıkıyorum, ‘Burada bir kusurumuz var. Eksiğimiz var bizim bunu düzeltmemiz lazım.’ Sayıştay raporlarında sizin önünüze gelen eleştiri konularının çoğu taşra düzeyinde ya da bürokratik düzeyde yaşanan uygulama hataları veya mevzuata aykırı olabilir. Mevzuata yüzde 100 mükemmel uyum sağlansa Sayıştay takdirname verir. Bu İngiltere’de de mümkün değil, Fransa’da da mümkün değil. Sayıştay raporlarının en önemli beklenen çıktısı idarede yasal ve idari düzenlemeler yapılmasıdır. Ben de Sayıştay’a ilişkin bir eleştiri yapayım hep siz mi yapacaksınız? Ben hep söylüyorum, Sayıştay raporlarında bazı eksiklikler var. Taşınmazların belediyelere verilmiş belli bir noktada mevzuata uygun olarak kullanılmamış bu aykırı kullanım konusunda bazı tespitler olmuş. Ben bunlara katılıyorum ve bunların sonuna kadar gidilmesi gerektiğine de inanıyorum” ifadelerini kullandı.

-“2016 YILI 2015’E GÖRE DAHA İYİ BİR YIL OLACAK”-

Türkiye’nin, karşılaştırmalara bakıldığında ekonomik göstergelerinin yerinde, ekonomik istikrara bakıldığında son derece olumlu bir görünüm sağladığını kaydeden Ağbal, “Onun için gelişmekte olan ülkelere bakıldığında Türkiye’nin olumlu yönde ayrışacağı konusunda herkesin aşağı yukarı mutabık kaldığını söyleyebiliriz. Orta vadeli programın dayandığı temel varsayımlara teknik olarak baktığımızda 2016 yılının 2015’e göre ekonomik anlamda belirsizliklerin biraz daha azalacağı bir yıl olacağını öngörüyoruz. Yine küresel büyümenin 2015 yılına göre 2016 yılında yukarı yönlü bir ivme kazanacağını öngörüyoruz. Bunu biz öngörmüyoruz. Bunu herkes öngörüyor. 2016 yılı 2015 yılına göre toplamda daha iyi bir yıl olacak. 2015 yılı bu anlamda bakıldığında 2009 sonrası dönemin en kötü yılı olmuştu” dedi.

-“ÖDENEK ÜSTÜ HARCAMA HAKİKATEN YAPILAMASI GEREKEN BİR ŞEY”-

Milletvekillerinin ödenek üstü harcamalar konusundaki sorularına cevap veren Ağbal, “Ödenek üstü harcama hakikaten yapılması gereken bir şey değil. Bütçe kanunu ile verilen harcama ne ise onun içinde kalınarak bütçenin icra edilmesi ve yıl sonunda da bu seviyede gerçekleşmesi gerekir. Yıl içinde ilave harcama yapma imkanı varsa o takdirde ek bütçe yapma imkanınız vardır. Bunu kullanabilirsiniz. Kamu maliyesi hukuku bakımından, sizden farklı düşünmem söz konusu değil. Bu konuda da hepimizin hassas olması lazım. Yıl başındaki aldığımız ödeneklerden daha fazla harcama gerçekleştirmek sureti ile daha fazla harcama yapılmaktadır. Bu da haklı olarak sizin tepkinize neden olmaktadır. Burada konuya baktığımda sakın siyaset yaptığımı düşünmeyin, ama sonuçta herkes tutarlı olacak. Övmüyorum bugün de yanlıştır dün de yanlıştır. ‘Bugün yanlış olan şey dün hiç yapılmıyordu’ denseydi, eleştirinize hak verirdim. Ama 1990’lı yıllar ödenek üstü harcamaların bol bol yapıldığı yıllar olmuştur. Mesela şuradan örnek bir yıl seçeyim 2002 yılı…” dedi.

-“SAYIN USTA SOKAKTA DEĞİLSİNİZ NEYİN DELİKANLISI?”-

Bakan Ağbal’ın bu sözlerine MHP’li üyeler tepki gösterdi. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, “Söyle hadi söyle 2002’yi söyle. 90 yılları söyle. Söyle de bir dinleyelim” dedi.

Bakan Ağbal ise “1990 başlangıç ödeneği 64 katrilyon yıl sonu gerçekleşmesi 68 katrilyon, 1991, 101 katrilyon 132 katrilyon. Bunların hepsi tamamlayıcı ödenekle tamamlanmış. Hepimizin tamamlayıcı ödenekte karnesi çok iyi değil” ifadelerini kullandı.

Bakan Ağbal’ın, “MHP’nin vaatlerinin toplamı 191 milyar ile 207 milyar lira demin 14 milyar liradan bütçe açığı, 29 milyar liraya çıktı” ifadeleri üzerine MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta şu sözlerle tepki gösterdi:

“MHP’nin vaatleri 4 yıla dağılmış en son yüktür o. 30 tane televizyon kanalında bunları tek tek anlattım. Hatta elimde excel dosyası, vereceğim, ‘varsa delikanlı çıksın’ dedim. Yani tek tek konuşalım dedim. Benim karşımda konuşacak bir tane delikanlı varsa çıksın. Bu bütçe işleri, delikanlı işi değil. Teknik açıdan diyorum. Bir tane lafı ortaya atıp çekip gitmek yakışır mı size?”

Usta’nın bu sözlerine komisyon Başkanı Bilgiç, “Sayın Usta sokakta değilsiniz neyin delikanlısı?” diyerek tepki gösterdi.

MHP’li Günal ise “MHP’nin vaadini soran mı oldu? Sorduğum sorulara cevap versene sen. Neye cevap veriyorsun?” diyerek yerinden sert bir şekilde bağırdı.

Bakan Ağbal da Günal’ı sakin olması için uyardı ve “Niye rahatsız oldunuz?” diye sordu.

 -“TÜRKİYE’DE SAĞLANMIŞ BARIŞ, KARDEŞLİK, HUZUR VE İSTİKRAR ORTAMI VARDIR”-

 Gergin geçen soru-cevap bölümünde HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, “Hem Başbakan hem de Çevre ve Şehircilik Bakanı, 7-8 tane kenti yeniden inşa edeceğiz dedi. Bunu soruyorum. Sorularımıza yanıt verin” demesi üzerine Bakan Ağbal, “Güvenlikle ilgili hem bu güvenliği sağlayacak, hem de bu terörün kökünü kazıyacak mali gücü vardır. Burada siz merak etmeyin ne turizm gelirleri bağlamında… Arkadaşlar siz demediniz mi, ‘Bu bütçe savaş bütçesi mi, barış bütçesi mi’ diye. Siz politik değerlendirmelerde bulunuz. Hiç sözünüzü kesitim mi. Bugün milli birlik ve kardeşlik projesi bağlamında Türkiye’de sağlanmış barış, kardeşlik, huzur ve istikrar ortamı vardır. Bu ortamı sağlayan AK Parti hükümetlerinin bizatihi kendisidir. On yıllardır üzerine gidilmeyen sorunların üzerine gidilmiş, konuşulmayan konular konuşulur hale getirilmiş, ‘Asla bu konu çözülemez’ denilen ve çözümü dışarıda aranan konular siyasi inisiyatif alınarak çözüme kavuşturulması için olağanüstü gayretler sarf edilmiştir. Milletimiz AK Parti hükümetinin bu gayretini takdirle karşılamıştır. Bu barış ve kardeşlik ortamının oluşması için çabalamıştır. Fakat uluslararası bir takım gelişmeler kaynaklı bir takım hevesler, bir takım geleceği yanlış görmeler, bir takım izafi ve sanal güvencelere dayalı olarak bu bölgede bir takım terörist girişimde bulunulmuştur, belli bir dönemden itibaren, siz bunu gayet iyi biliyorsunuz. Ne varsayıyorsunuz? Bir devlet, herhangi bir ilde herhangi bir yerde güvenliği tehdit eden bir aktivite olacak ona karşı sessiz kalacak. Mümkün mü?” dedi.

 -BAKAN’DAN HDP’Lİ VEKİLLERE: “HENDEKLERE SİLAHLARI SİZ KOYDUNUZ”-

 HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım Bakan Ağbal’ın bu sözlerine, “Size sorduğum soru bu mu? Şimdiye kadar muhalefet sorduğu bir soruya cevap almış değil” ifadelerini kullandı.

Bakan Ağbal’ın HDP sırasına dönerek, “Sizi insanı unuttunuz. Bu ülkede bizim korumaya çalıştığımız…” sözlerine üzerine HDP’li üyeler ile Bakan arasında şu konuşmalar geçti:

“Maliye Bakanı Naci Ağbal: O silahların orada ne işi var orada, cevap verin?

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım: Ben mi koydum silahları Sayın Bakan?

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Evet siz koydunuz

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım: Yazıklar olsun size Sayın Bakan.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal: Silahlar konurken peki hükümet ne yapıyordu?

Ahmet Yıldırım: Yazıklar olsun. Neyle itham ediyorsunuz Sayın Bakan bizi?

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Ben sizi kastetmiyorum. Ben bunu söylerken neyi kast ettiğimi siz de iyi biliyorsunuz ben de iyi biliyorum. Eğer güvelik söz konusu ise devletimiz gücü bunu yapmaya yeter.

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım: Lütfen sözünüzü geri almanızı rica ediyorum. Bakın bu olay büyür. Benim hayatımda silahla işim olmadı. Bakın bu olay büyür.

Bakan Ağbal: Sayın vekil yanlış anladıysa düzeltiyorum, asla sizi kast etmedim.”

 -BAKAN AĞBAL SALONDAN AYRILIRKEN HDP’LİLERİN YANINA GİTTİ-

 Öte yandan, Bakan Ağbal oturumun kapatılmasının ardından HDP sırasına giderek HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ve HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın yanına giderek konuşmak istedi. Bir süre ayaküstü konuşan HDP’li vekiller ile Bakan, konuşmanın ardından gazetecilerin sorularına, “Bu konuyu konuşacağız kendisiyle. Cevap veremeyeceğiz şimdi sorulara” dedi. 

 

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@