AKP destekli kadrolaşma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 2010 KPSS soruşturması kapsamındaki iddianamede devlet desteği ile nasıl haksızlık yapıldığı ortaya çıktı

Haberler 14.12.2015, 13:57
AKP destekli kadrolaşma

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 2010 KPSS soruşturması kapsamında 5 yıl sonra hazırlanan iddianamede yer alan tanık ifadeleri, Gülen Cemaati’nin AKP iktidarı döneminde devlet içerisinde nasıl kadrolaştığını ve cemaat üyelerinin sınavlardan nasıl yüksek not olarak milyonlarca kişinin önüne geçtiğini ortaya çıkardı.

Gülen Cemaati içerisinde bulunan tanıkların verdikleri ifadelere göre Cemaat üyelerine dikkat çekmemek için 'solcu' gibi görünme talimatı verildi. Talimat kapsamında Cemaat üyelerine çene sakalı bırakmak, kot pantolon giymek, sigara içmek serbest bırakılırken camiye ve cuma namazına gitmek yasaklandı. Tanıkların ifadesine göre, KPSS sınav sorularının neden cemaat üyelerine dağıtıldığı sorusuna ise 'ağabeyler' tarafından, "Bugüne kadar hep solcular atandı. İnançsız insanlar kurumlara yerleşti. Bizim de oralarda olmaya hakkımız yok mu? Şimdi sıra bizde" yanıtı verildi.

‘95 ve üstü puan’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tanık polis memuru S.B ifadesinde, Cemaate yakınlığı ile bilinen bir dershanede üç eğitmenin kopya çekerek 2010 KPSS sınavını 95 ve üstü puanla kazandığını belirtti.

‘Genelkurmay'a atama’

Devlet kademelerinin bir çoğunda Cemaat'in personelinin bulunduğunu ifade eden tanık M.E, ifadesinde ayrıca şu itiraflarda bulundu: "Genelkurmay Başkanlığı arşivinde çalışmak üzere tarih mezunları alınacağına bunun da Cemaat tarafından takip edildiğine tanık oldum. 2007 ya da 2008 yılında yapılan Genelkurmay'ın bizzat kurum olarak yaptığı bu sınava cemaatin telkini ile katıldım ancak kazanamadım. Kazanan başka bir Cemaat üyesi oldu."

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (1)
ÜMMET 5 yıl önce
1997 de dsp döneminde başlayan fetö kadrolaşmasının önüne geçmek için anasol m hükümeti KPSS SINAVINI DEVREYE SOKMUŞTU ANCAK ONUDA BERTARAF EDİP AKPARTİYLE DEVLETİ İŞGAL ETTİLER.TEMİZLENMELERİ ZOOOR ÇÜNKÜ ÇOĞU MEMURSEN SENDİKALARINA ÜYE OLUP SAKLANDILAR.
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@