Akit Tv'ye Bir Suç Duyurusu daha

Baro Başkanı Bülent Şarlan, Akit TV hakkında, 10 Kasım'da yaptığı yayında 'Zulüm 1938 yılında son buldu' ve 'Mustafa Kemal yıllar önce bugün öldü' ifadeleriyle Ulu Önder Atatürk'e hakaret edildiği gerekçesiyle, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Haberler 12.11.2015, 11:29
 Akit Tv'ye Bir Suç Duyurusu daha
Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA) - ÇANAKKALE Baro Başkanı Bülent Şarlan, Akit TV hakkında, 10 Kasım'da yaptığı yayında 'Zulüm 1938 yılında son buldu' ve 'Mustafa Kemal yıllar önce bugün öldü' ifadeleriyle Ulu Önder Atatürk'e hakaret edildiği gerekçesiyle, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde Akit TV'de, Mustafa Kemal Atatürk için 'Zulüm 1938 yılında son buldu' ve 'Mustafa Kemal yıllar önce bugün öldü' ifadelerinin yer aldığı yayınına tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Şarlan, şunları söyledi:

"Akit TV'nin 10 Kasım haberinde 'Zulüm 1938'de Son Buldu' ve Millet Gazetesi'ne kayyumun atadığı yayın yönetmeni H. Yahya Şekerci'nin ismine açılan Twitter hesabında ise 'Zulüm, bundan tam 77 yıl önce son buldu!' ifadeleri kullanılmıştır. Bilinmelidir ki ortada bir zulüm varsa o 'Atatürk'ün ölümüyle' değil 'Atatürk sayesinde' son bulan bir zulümdür. Öteden beri Cumhuriyete ve Atatürk'e yönelik saldırılarıyla bilinen yayın organı yine kendisine layık olanı yapmıştır. Çirkin söylemlere, tarihe ve tarihi kişiliklere yönelik saldırılara bir yenisi daha eklenmiştir. Tarih bilmezlikten kaynaklanan, bilse de görmezlikten gelen bir sözde yayıncılık, bu ülkenin kurtarıcısı ve Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e yine hakaret etmiştir. 1938'de vefat etse de gönlümüzde yaşayan ulu önderimizin, aradan geçen 77 yıla rağmen konuşuluyorsa, bu Atatürk'ün büyüklüğünü, anlayamayanların zihninin küçüklüğünü gösterir."

RTÜK VE CUMHURİYET SAVCILARI GEREĞİNİ YAPMALIDIR

Ülkenin zulümden kurtulup özgürce yaşamayı Atatürk sayesinde edindiğini söylerine ekleyen Şarlan, açıklaması şöyle sürdürdü:

"Bilinmelidir ki zulümden kurtulup özgür bir biçimde yaşamamızı Atatürk'e borçluyuz. Atatürk, emperyalist kıskacı dağıtan, her türlü otoriter ve sömürücü dayatmaları yok eden, karanlıkları aydınlığa çevirendir. Sövgüyü ve hakareti karakteristik özellikleri haline getirenler, ortak bir değer olarak yüreklerinde Atatürk sevgisi taşıyan halkımız tarafından gerekli tepkiyi görmüştür ve göreceklerdir. Değerli kamuoyu bilmelidir ki Çanakkale Barosu da konunun takipçisidir. Başta RTÜK olmak üzere Cumhuriyet savcıları da sorumluluklarının gereğini yerine getirmelidir."

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Baro Başkanı Bülent Şarlan, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun'un 1'inci ve 2'nci maddeleri uyarınca kamu davası açılması ve cezalandırılması için Akit TV hakkında Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.


FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@