Akıncı İlk Ziyaretini Türkiye'ye Yapacak

ANKARA (ANKA) – KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak ilk yurt dışı resmi ziyaretini 6 Mayıs Çarşamba günü Ankara’ya gerçekleştirecek. KKTC Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’nd

Haberler 03.05.2015, 12:17
Akıncı İlk Ziyaretini Türkiye'ye Yapacak

ANKARA (ANKA) – KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak ilk yurt dışı resmi ziyaretini 6 Mayıs Çarşamba günü Ankara’ya gerçekleştirecek.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya Ankara ziyaretinde, Kıbrıslı Türk Müzakereci görevini üstlenen Dışişleri Bakanı Özdil Nami, daha önceden öngörülmüş diğer yurt dışı ziyaretinde değişiklik yaparak eşlik edecek.

Cumhurbaşkanı Akıncı ve beraberindeki heyetin bir günlük resmi temaslar ve çalışma ziyareti sonrasında aynı gün adaya dönmesi bekleniyor.  

26 Nisan’da seçim yarışından galip çıkarak Cumhurbaşkanı olan Akıncı, yaptığı konuşmada “İki kardeş ülkeyiz, yavru vatan-ana vatan ilişkisi sağlıklı değil” demiş, bunun üzerine Ankara’nın sert tepkisiyle karşılaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Akıncı’nın ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Türkiye KKTC’ye niye sahip çıkıyor? Bunun bir esbabı mucibesi var. Kardeş olarak çalışmanın bile bir yolu vardır ve bir bedeli vardır. Bu ülke KKTC’ye bir bedel ödemiştir. Hâlâ da ödüyoruz. Biz şehitler vermişiz. Bu yavru vatan ayakta kalabilsin diye. Son olarak oraya yaptığımız para yardımı 1 milyar dolar. Biz göreve geldiğimizde öğrenci sayısı 25 binken, 60 bin oldu. Kardeşlik bunlarla oldu. Şu anda uluslararası camiada bu kavgayı veren kim? Acaba Akıncı bu kavgayı kendi başına verebileceğini mi sanıyor? Türkiye KKTC’ye yavru vatan olarak bakmaya devam edecektir” demişti.

KKTC Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verirken “Neden rahatsız olunuyor, iki kardeş ilişkisinden anlamakta zorlandım. Türkiye bu yavrunun büyümesini istemiyor mu? Hep yavru mu kalalım? Ayaklarımızın üstünde durmayalım mı? Ne söylüyorsam arkasındayım. Kıbrıs halkı anavatan sevgisini koruyacaktır. Ancak bu topraklarda kendi kimliğini ve kişiliğini kazanması için bu yavruluktan kurtulmalıdır” ifadelerini kullanmıştı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@