Akilller Yeniden Sahnede...

Akil İnsanlar Heyeti’nden bir grup bir araya gelerek son dönemde yaşanan terör olayları üzerine ortak bir bildiri imzaladı.

Haberler 01.08.2015, 18:37
Akilller Yeniden Sahnede...

İSTANBUL(ANKA) – Akil İnsanlar Heyeti’nden bir grup bir araya gelerek son dönemde yaşanan terör olayları üzerine ortak bir bildiri imzaladı. Akiller adına bildiriyi okuyan Ali Bayramoğlu, “Derhal silahlar sussun ve mutlak çatışmasızlık haline dönülsün” dedi.

Akil İnsanlar Heyeti’nde aralarında İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve hukukçu Kezban Hatemi’nin de bulunduğu 20 kişi gündemdeki terör olaylarını değerlendirmek üzere bir araya geldi. Arnavutköy’de bir restoranda toplanan heyet üyelerinden Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Ali Bayramoğlu, toplantı sonrası gazetecilere açıklama yaptı.

-“SUÇLAYICI DİLDEN UZAK DURULMALIDIR”-

2014 sonbaharından itibaren çeşitli gelişmelerin, karşılıklı eksikliklerin ve hataların, sürece yeni dahil olan dinamiklerin iklimi tersine çevirdiğini söyleyen Bayramoğlu, “Bugün geldiğimiz noktada ne yazık ki çözüm süreci ölümcül bir kopuş yaşamaktadır” ifadesini kullandı. Silah ve şiddet perdesinin tekrar açıldığını savaşın kapımıza kadar geldiğini söyleyen Bayramoğlu, bir dönemin akil insan işlevini yerine getirmiş kişiler olarak medyaya, taraflara, yetkililere ve sorumlulara şu çağrıyı yaptı:

“Silahlar susmalı ve mutlak çatışmasızlık haline dönülmelidir. Meydan okuyucu, ayrımcı ve suçlayıcı dilden uzak durulmalıdır. Basından, kanaat önderlerine, siyasi iktidardan, muhalefet liderlerine kadar her anlamda ve istikamette demokratik ve siyasi alanı daraltacak, siyasetin hareket alanını boğacak tüm önerilerden kaçınılmalıdır. Kopan çözüm çabalarına geri dönmek için diyalog ortamı oluşturulmalı ve diyalog kurulmalıdır. Bizler bu açıdan üzerimize düşen tüm sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bildiririz.”

-“MİLLETVEKİLİ SEÇİLEN ARKADAŞLARI DAVET ETMEDİK”-

Bayramoğlu, toplantı için Akil İnsanlar Heyeti’nden bir grup insanın inisiyatif kullanarak bir araya geldiğini ve gündemdeki sorunları değerlendirdiklerini belirtirken, dikkat ettikleri hususun “Milletvekili seçilen, parti olan arkadaşları davet etmemek” olduğunun altını çizdi. Bayramoğlu, basına toplantının, bu yoğun günlerde hızlı davranmak olarak telakki edilmesini istedi.

Ali Bayramoğlu, ortak bildiride imzası bulunan isimleri de şöyle sıraladı:

“Kadir İnanır, Ali Bayramoğlu, Öztürk Türkdoğan, A. Tarık Çelenk, Kezban Hatemi, Oral Çalışlar, Zübeyde Teker, Vahap Coşkun, Lami Özgen, Celalettin Can, Beril Dedeoğlu, Fuat Keyman, Levent Korkut, Ahmet Faruk Ünsal, Cemal Uşşak, Emin Ekmen, Tarhan Erdem, Fehmi Koru, Abdurrahman Kurt ve Yılmaz Ensaroğlu”

Bayramoğlu, toplantıların devamının olup olmayacağını sorusunu şöyle yanıtladı:

“Vicdani ve demokratik sorumluluğumuzu ve bize yönelik kimi beklentileri yerine getirmek için bu adımı attık. Bu adım karşılık görür ve gelişmeler bizim yeni sorumluluklar almamızı gerektirirse alırız.

Bu çatışma, bu ölümler devam ederse, bizler ya da bizim dışımızdaki pek çok grup ve insan muhtemelen bu tür adımlar atacak. Bütün inisiyatiflere girişeceklerdir. Hepimiz farklı eğilimlerde olmakla birlikte birbirimizi tanıyan ve bu konuda sorumluluk alan insanlarız. Gerekirse o adımı atarız.” (ANKA)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@