Akıllı Devlet modeline geçiliyor

Eğitimden sağlığa kadar her alanı kapsayan yapay zeka dönemi başlıyor

Haberler 19.04.2016, 13:25 19.04.2016, 13:27
Akıllı Devlet modeline geçiliyor
Hükümet, günlük yaşamdan kamu yönetimine, ekonomiden sağlığa, eğitimden şehirleşmeye kadar tüm alanlarda yapay zekaya dayalı "akıllı devlet" modelini uygulamaya geçiriyor.
 
Ulusal veri santrali üzerinden hizmetlerin otomatik olarak sunumunun sağlanacağı "yapay zeka" ile kamu hizmetleri paket halinde, tek seferde sunulacak. Yeni bir eve taşınan vatandaş, tapu kayıt işlemini yaptırdığı anda nakil, elektrik, doğalgaz, su, telefon aboneliği işlemleri de aynı anda otomatik olarak devreye alınacak. Üniversiteyi kazanan öğrencilerin de burs ve yurt işlemleri anında yapılacak.
 
GÜNLÜK YAŞAM KOLAYLAŞACAK
 
Dijital Türkiye Projesi ile kamudaki bütün alanlarda günlük yaşamı kolaylaştırmak için dijital teknolojiyi hakim kılacak bir yapı oluşturuluyor.
 
Hükümet, açık veri, siber güvenlik, internet altyapısının zenginleştirilmesi ve sanayide robotik üretim modellerini dikkate alarak kapsamlı bir yol haritası hazırladı. Avrupa'daki örneklerin incelendiği projede hizmetlerin e-devlet kapısına entegrasyonu için yönetmelik taslağı hazırlanıyor. Hizmetlerin e-devlete entegrasyonu hızlandırılırken daha etkin kullanımının önü açılıyor, hizmet sunan kurumların da sahiplenme düzeyi artırılıyor.
 
PROJE ÜÇ AŞAMADAN OLUŞUYOR
 
Proje üç aşamadan oluşuyor. Buna göre tüm kamu kurumlarının tek bir kurum gibi çalışmasını sağlayacak entegre bir yapı oluşturulacak. Ardından 'ulusal veri santrali' üzerinden hizmetlerin otomatik sunumunu sağlayacak yapay zeka uygulamasına geçilecek. Böylece kurumlar arasında standartlaşma ve etkin veri paylaşımı hakim kılınacak. Üçüncü aşamada da vatandaşlar tarafından talep edilen kamu hizmetleri paket halinde tek seferde sunulanacak.
 
Başbakanlık çatısı altında bütün bu reformları yakından izleyecek bir de takip sistemi kurulacak. Stratejik hedefler, reformları takip sistemiyle her bir bakanlığın da karnesi çıkarılacak.
 
VATANDAŞ KAPI KAPI DOLAŞMAYACAK
 
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapay zeka çalışmasına ilişkin SABAH'a değerlendirmelerde bulundu. Elvan, e-devleti de içine alan kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirterek, şunları anlattı: "Tüm işlemlerin bilgisayardan yürütüldüğü bir mekanizma oluşturulacak. Diyelim ki evinizi taşınacağınızı beyan ettiniz. Sistemden adresi vereceksiniz. Elektrik, su, doğalgaz ve telefonunuz otomatik olarak aktrılacak. Ücretleri ise kredi kartıyla ödenecek. Vatandaşımız bu işlemleri yapmak için artık kapı kapı dolaşmayacak. Siber güvenlik eylem planı da kısa sürede tamamlanacak. Haziran sonuna kadar bu alandaki tüm eylemler hayata geçirilecek
HAZAL ATEŞ
 Sabah
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@