Akdoğan: Bu Liderler Bizim İçin Bir Velinimet

ANKARA(ANKA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, muhalefet partilerinin iç işleriyle ilgilenmedi...

Haberler 03.11.2015, 13:30
Akdoğan: Bu Liderler Bizim İçin Bir Velinimet

ANKARA(ANKA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, muhalefet partilerinin iç işleriyle ilgilenmediklerini söyleyerek, “Biz kendi işimize bakıyoruz. Onlar da kendi işlerine baksınlar. Ama muhalefetin de kendisini yinelemesi lazımdır. Yani şu andaki liderler bizim için bir velinimet. Bunlar olduğu sürece AK Parti bu şekilde yüksek oylar almaya devam edecek. Biz bundan rahatsız değiliz. Ama Türk siyaseti için bunlar kayıptır ama AK Parti’nin her zaman başarılı olması için bunlar bulunmaz nimettir” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti'nin 1 Kasım genel seçimlerindeki zaferini değerlendiren Akdoğan, yüzde 49'un beklediklerinden yüksek olduğunu ancak sürpriz olmadığını söylerken "Arazide bir sessizlik hali var demiştim. Bu sessizlik seçime ilgisizlik anlamında değildi. Millet kararını vermiş, sürpriz sonuçlar çıkabilir demişti. Biz 46-47'lerde bir sürpriz bekliyorduk. Bu biraz daha yüksek oldu ama AK Parti için yüzde 49 sürpriz değil. 2011'de de yüzde 49 almıştık" dedi.

-“AMA OLAN OLAYLAR ÇOK ÇARPICI BİR ŞEKİLDE SEÇMEN KANAATİNİN ÜZERİNDE ETKİLİ OLDU”-

AK Parti’nin sonunun ANAP’a benzeyeceği ve dağılma sürecine gireceğine yönelik yapılan açıklamaları değerlendiren Akdoğan, "Bu çok önemli bir şeydir. AK Parti'nin benzetilen partiler gibi olmadığı anlaşıldı. Türkiye’nin kaderiyle AK Parti’nin kaderinin örtüştüğü gibi bir durum var seçmen sonuçlarına baktığımızda. 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşananlar, yani 3-4 ayda seçmen kanaati aslında bu kadar dramatik değişimler yaşamaz. Ama olan olaylar çok çarpıcı bir şekilde seçmen kanaatinin üzerinde etkili oldu. Yani dramatik sonuçlar önemli çarpıcı değişimlerin meydana gelmesine neden oldu. AK Partinin başarısında güven ve istikrar vurgusu çok önemli” diye konuştu.

-“İKTİDAR ORTAĞI OLMA ŞANSINI GERİ ÇEVİRİRSENİZ, VATANDAŞ SİZE DESTEK VERMEZ”-

Küçük partilerin iktidar olması için her zaman bir şans olamayacağını, muhalefet partilerinin bu şansı “geri teptiğini” söyleyen Akdoğan, “Zaten iktidar olamıyorsunuz. O zaman da benim siyaset yapmak gibi derdim yok algısı çıkar. O zaman vatandaş da sizi seçmez. AK Parti'nin başarısında güven ve istikrar vurgusu çok önemli. Vatandaş partilerin 3-4 aydaki performanslarını gördü. Milletin bunlarla uğraşacak hali yok. Yükseltme sınavları vardı, AK Parti notunu yükseltti ama onlar bütünlemeyi geçemedi. İktidar ortağı olma şansını geri çevirirseniz, vatandaş size destek vermez" değerlendirmesinde bulundu.

"SALDIRILAR AK PARTİ İKTİDAR OLMASIN DİYE YAPILDI"

Akdoğan, yaşanan terör saldırılarının söylenildiğinin aksine AK Parti'nin tek başına iktidar olmaması için yapıldığını belirterek şunları söyledi:

"Daha önce istikrar AK Parti'ye kazandırdı diyorlardı şimdi istikrarsızlık kazandırdı diyorlar. Daha önce çatışmasızlık AK Parti’ye kazandırdı diyorlardı şimdi ise çatışma AK Parti’ye kazandırdı diyorlar. Önce bir karar verin. Patlayan bombalar, terörün azması AK Parti'nin tek başına iktidar olmasın diye yapılan şeyler. 3 hafta kala Ankara'da bomba patlatmak, seçime gölge düşürmek demek. Seçim yapılmaması için çaba harcamak demektir. Yani eş zamanlı üç terör örgütü saldırıya geçti. Hükümet mi planlıyor yani. Bunlar AK Parti'ye karşı hamle olarak yapıldı ama AK Parti süreci iyi yönetti. Yıllarca terör siyaseti yapıyorsunuz sonra görüşmeye bile gelmiyorsunuz. Bu olaylar AK Parti'ye karşı yapılan şeylerdir. Bundan dolayı istikrar, çatışmasızlık vs… Eğer siz bu toplumu yönetiyorsanız halkları idare etmesi gereken sizlersiniz. İstikrarın olduğu bir ortam hükümetlere yarar."

-“BUNLAR SEÇİME ENDEKSLİ OPERASYONLAR DEĞİLDİR VE BUNDAN SONRA DA DEVAM EDECEKTİR”-

Hükümetin 7 Haziran’dan sonra gerçekleştirdiği terör operasyonlarının amacının milletçi oyları artırmak olmadığına vurgu yapan Akdoğan, “Terör operasyonlarını başlatarak milliyetçi kesimin oyunu aldığımız söyleniyor ama biz sadece onların oyunu almadık ki. Biz Kürtlerin de oyunu aldık. AK Parti’nin hem Kürtlerin hem de milliyetçilerin oyunu alması demokrasi ve güvenlik dengesinin başarılı bir şekilde ortaya konduğunu gösterir. Bunu AK Parti başarılı bir şekilde ortaya koydu. Ama bunları oy almak için yapmamıştır hükümetimiz. Bunlar seçime endeksli operasyonlar değildir ve bundan sonra da devam edecektir. Bunlar devlet olmanın gereği olarak yapılan işlerdir” dedi.

-"KİMSE AK PARTİ AYRIMCILIK YAPTI DİYEMEZ”-

Yalçın Akdoğan, 13 yıllık iktidarı boyunca AK Parti'nin herkese hizmet götürdüğün, kimsenin AK Parti’yi “ayrımcılıkla” suçlayamayacağını söyleyen Akdoğan, "Kimse AK Parti hizmette ayrımcılık yaptı diyemez. AK Parti bunu yaptığı için başarılı oldu. Bize oy verenleri de anlamaya çalıştık. Ama bunu diğer partiler de yapmalı. Geride yüzde 80, 90 gibi ciddi bir oy var. Kendilerinden olmayanı da anlamaya çalışsınlar. Bu çaba muhalefette de olursa siyasette kaliteye ulaşılabilir. AK Parti bunu yapmaya çalıştı kendini yeniledi” diye konuştu.

-“BAŞBAKANIMIZ DÜN MYK’DA TALİMAT VERDİ”-

Biran önce hükümetin kurulacağını ve 100 gün içerisinde tamamlanacak bir “Acil Eylem Planı” hazırlayacaklarını söyleyen Akdoğan, “Ak bugüne kadar ne dediyse yaptı. AK Parti’nin vaatleri şuanda hemen hayata geçecek adımlar olarak gazetelerde takdime diliyor. Bunların hepsini yapacağız. Sayın Başbakanımız dün MYK’da talimat verdi. 100 günde hangi adımlar atacağız, acil eylem planı planlıyoruz. Bu vaatlerin hepsini takvimleyerek bir eylem planı hazırlanıyor. Türkiye'nin kaybedecek bir günü yok” dedi.

-“YALNIZCA HDP DEĞİL, MHP’DE TÜRKİYE PARTİSİ DEĞİL”-

Yalnızca HDP’nin değil MHP’nin de Türkiye partisi olamadığını söyleyen Akdoğan, “CHP 35 ilde milletvekili çıkaramadı. Bakın haritaya, Ege kıyısına ve Trakya’ya sıkışmış bir parti. Bu rakamların üzerinden de anlamamız lazım.  Katılım da az değildi ayrıca. Geçen seçimin üzerinde bir katılım gerçekleşti. Bütün bölgelerde birinci parti olduk. Sayın Bahçeli Osmaniye’de neden ben birinci parti olamadım diye düşünmeli” dedi.

-“ŞUANDAKİ LİDERLER BİZİM İÇİN BİR VELİNİMET”-

Diğer partilerin iç işlerine karışmadıklarını ve kimin istifa edip etmeyeceğiyle ilgilenmediklerini vurgulayan Akdoğan, “Kendi meseleleridir. Bir tanesi 12. seçim mağlubiyetini aldı, diğeri 7. seçim mağlubiyetini aldı. Buna rağmen bunlar bırakıp gitsinler diyemeyiz. Bunlar bizi ilgilendirmez. Biz kendi işimize bakıyoruz. Onlar da kendi işlerine baksınlar. Ama muhalefetin de kendisini yinelemesi lazımdır. Yani şuandaki liderler bizim için bir velinimet . Bunlar olduğu sürece AK Parti bu şekilde yüksek oylar almaya devam edecek. Biz bundan rahatsız değiliz. Ama Türk siyaseti için bunlar kayıptır ama AK Parti’nin her zaman başarılı olması için bunlar bulunmaz nimettir” diye konuştu.

-“İSTİKRARIN SÜRMESİ ÇOK ÖNEMLİ”-

Akdoğan, seçmenin 1 Kasım seçimlerinde “istikrardan” yana tercihini yaptığını ifade ederken “İstikrarın sürmesi çok önemli. Devam eden projeler, yatırımlar, Türkiye'nin büyümesi buna bağlı. Tek tek vatandaşlar eğer istikrar bozulursa bütün aileler bundan kaybediyor. Güçlü bir iktidarın Türkiye için ne kadar önemli olduğu anlaşıldı” dedi.

-“HDP SÜRECE İHANET ETTİ”-

“Burada nasıl PKK sürece ihanet ettiyse silahla ben amacıma ulaşırım gibi bir yanılgı ile demokratik çözüme nasıl isyan edip silahla bir yere varmak için bütün bunları yaptıysa HDP’de bence sürece ihanet etti” diyerek konuşmasını sürdüren Akdoğan şunları kaydetti:

“Barajı geçmek için geçen sefer statüko bloğu ve çözüm düşmanı paralel yapıyla işbirliği yaptı. Süreci açık şekilde bozan, ihanet eden bu anlayışla, bu aktörlerle yürünmesi mümkün değil. Biz HDP yönetimi ile genel yapısı teşkilatları ve oy veren kitleyi de birbirinden ayırıyoruz. HDP’nin de içinde bu durumdan rahatsız olan insanlar var. Kandil’in esareti altına girdiniz. Çıkacaksın devlet katil diyeceksin. İnsanlar gidecek birbirinin dükkanını basacak bu toplumsal ayrışma örgütünün planının bir parçasıydı ve HDP bunun esareti altına girdi. Önce süreci bozdular sonra da Kandil’in bu yaklaşımları ile başka bir yola girdiler. Tam bir hayal kırıklığı oluşturdular.”

-“ÖCALAN’LA GÖRÜŞME DAHA ÖNCEKİ ÜKÜMETLERDE DE OLAN BİR ŞEYDİ”-

Akdoğan, “HDP denklem dışı diyorsunuz peki İmralı hala denklemin içinde mi?” sorusuna, “Bizim şu anda konsantrasyonumuz PKK’nın bu hamlelerini boşa çıkartmak. Özerklik ilanı çöktü, devrimci halk savaşı çöktü, kurtarılmış bölgeler çöktü, büyük gruplarla saldırı eylemleri çöktü. Bunların çökertilmesi ve geriletilmesi terörle mücadelede mesafe alınması çok büyü önem taşıyor. Şimdi eş zamanlı olarak bizim diğer reformlarımız, hizmetlerimiz, yatırımlarımız çalışmalarımız devam ediyor. Ama onun ötesinde belli şartların oluşması lazım. PKK’nın Türkiye'yi terk etmesi, tam anlamıyla eylemsizlik ve bütün bu illegal şeylere son vermesi lazım. Ondan sonra diğer meseleler konuşulabilir. Devletin ilgili kurumlarının İmralı ile görüşmesi vesaire bu daha önceki hükümetler döneminde de olan bir şeydir. Çözüm süreci bağlamında bir noktaya gelebilmemiz için bu bahsettiğim şartların olgunlaşması gerekir. Bu süreçte çok kötülük yaptılar ve Öcalan’ı da diri diri oraya gömdüler. O kısmı bizi şu an ilgilendirmiyor kendi yol haritamız ve yapacaklarımız bizi ilgilendiriyor” yanıtını verdi.

-“BU PARALEL YAPI BİR İHANET ŞEBEKESİ”-

Bugün İzmir’de düzenlenen Paralel yapı operasyonlarını değerlendiren Akdoğan, “Bu paralel yapı bir ihanet şebekesi. Türkiye teröristlere yardım eden bir ülkedir, otoriterleşme var, eksen kayması var gibi bazı oluşturulmaya çalışılan algılar var bir kaç senedir. Bütün bunlar “one munite”den sonra bir takım lobiler harekete geçti. Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olan bir takım odaklar var ve bu paralel yapı bir konsorsiyum oluşturdu ve bir algı operasyonu yürütüyor. Bu Türkiye düşmanlığıdır sadece. Deniz kuvvetlerini çökertmeye çalıştılar. Yüzlerce kişi bir komutanlıkta casus olabilir mi? O zaman toplumun vicdanı burada sızlıyor. Doğru bir şey yapılıyor gibi görünerek başka bir birilerinin önünü açmaya çalışıyorsunuz. Biz o dönemde de eleştirdik sanıyorum bu kapsamda bir takım operasyonlar” dedi.

-“HEP BİRLİKTE BÜTÜN TÜRKİYE'NİN ANAYASASINI YAPACAĞIZ”-

Yeni bir anayasanın Türkiye için bir ihtiyaç olduğunu,  daha büyük hedeflere ulaşabilmesi için Türkiye'nin yapısal bir dönüşüm gerçekleştirmesi gerektiğini söyleyen Akdoğan, “Önümüzdeki aylarda AB ile sürecimiz hızlanacak. Burada da anayasal değişiklikle reformlar çok büyük önem taşıyor. Topyekün değiştirebilmek için bizim sayımız yetmiyor. Diğer partilerle arayış içine girmek bir uzlaşı zemini oluşturabilmek için her türlü çabayı sarf edeceğiz. Geçen sefer nasıl olmazı göstermek için bir takım şeyler oldu. Bu sefer birlikte bir şey yapalım, becerelim. Hep birlikte bütün Türkiye'nin anayasasını yapacağız. Biz bu arayışın içinde olacağız. Başkanlık sistemi de bunun bir parçası olan konu. Bizim temel felsefemizin içinde olan bir konu. Bu sistem Türkiye'ye dar geliyor. Yeni anayasa ne kadar Türkiye'nin büyümesi için önemliyse başkanlıkta böyle” diye konuştu.

-“SADECE BARAJ DEĞİL SEÇİM SİSTEMİNİ TAMAMEN ELE ALMAK LAZIM”-

Sadece seçim barajının değil tüm seçim sisteminin ele alınması gerektiğine vurgu yapan Akdoğan, “Artık 4 partili bir Meclis var. Geri kalan partilere baktığımızda çok etkili olmadıklarını görüyoruz. Baraj çok anlamlı olmuyor sanki bundan sonra. Sadece baraj değil seçim sistemini tamamen ele almak lazım. Dar bölge sistemini daraltılmış bölge sistemini önerdik baraj filan kalmasın dedik. Kabul görmedi. Son dönemde de sayın başbakanımız dile getirdi biraz daha aşağı çekilebilir gibi. Siyasi partiler kanunu, seçim sistemi, idari sistem bütün bunları masaya yatırmamız lazım” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@