Akademisyen bildirisine akademisyen tepkisi

“Barış için Akademisyenler”in bildirisine bir tepki de Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD)’den geldi.

Haberler 14.01.2016, 14:07
Akademisyen bildirisine akademisyen tepkisi

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” sloganıyla yola çıkan ve 89 üniversiteden bin 128 akademisyen imzasıyla yayınlanan ve beraberinde büyük tartışmaları getiren “Barış için Akademisyenler”in bildirisine bir tepki de Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD)’den geldi.

Yazılı bir açıklama yapan TÜMÖD İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Kürşat Yıldız, “Açıklama, kamu vicdanını rencide edici, üniversite camiasını lekeleyici niteliktedir. Hedef tahtasına konan, yürütülen operasyonun yanlışları/doğruları değil ‘kasıtlı ve planlı kıyımla’ suçlanan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Hendekler, mayınlar, silahlar demokratik hak arayışının araçları mıdır?” dedi.

"AKADEMİSYENLER METNİ OKUMADILAR MI"

‘Akademisyenler nereye?’ diye soran ve açıklamayı “Hak arayışı değil, aymazlık” olarak nitelendiren Yıldız, Güneydoğu’daki çatışmaların bir tarafını (gayri-meşru olanı) örterek, gizleyerek kamuoyunu yanıltmak, aymazlıktır. Üstelik, dikkat edilsin, kullanılan dil Cumhuriyet’le çatışan gayri-meşru örgütün dilidir ifadelerini kullandı.

“Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikası’ ifadesi örgütün propagandası değilse, nedir” diyen Prof. Dr. Yıldız, “Hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturması’ gibi ifadeler anlaşılabilir gibi değildir. ‘Kürt siyasi iradesinden’ kasıt nedir? Ne isteniyor? Altına imza koyan akademisyenler metni okumadılar mı yoksa?” şeklinde konuştu.

Yıldız, şöyle devam etti: Daha da vahim olanı, “uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesi” talepleridir. Türkiye Cumhuriyeti’ne saldıranların yabancı gözlemcileri bölgeye çağırmaları, bölgede casusların kaynadığı bir ortamda, olsa olsa yangına körükle gitmektir.

ERDOĞAN'IN PAYI BÜYÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bildiriyi imzalayan akademisyenlere karşı kullandığı sözcükleri ve YÖK’ü göreve çağırmasını ‘yanlışı bir başka yanlışla çözme girişimi’ olarak değerlendiren TÜMÖD İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Kürşat Yıldız, “Gelinen noktadan Cumhurbaşkanı Erdoğan da sorumludur. Açılım adıyla yürütülen ne idüğü belirsiz süreçte muhatapları, ‘akil adamları’ bugün saldırdığı kişilerdir. Neo-liberal süreçte ulusal değerleri çiğnenen üniversite, YÖK ile terbiye edilemez” dedi.

BU ÇIKMAZ YOLDAN BİR AN ÖNCE ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ

‘Akademisyenler Bildirisi’nin üniversiteyi yaralayıcı nitelikte olduğunu söyleyen Yıldız, açıklamasının sonunda bir de çağrı yaptı:

“Unutmayalım, Cumhuriyet’in değerleri bölgenin itildiği etnik- mezhep çatışmalarına karşı güvencedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne ve ulusun birlikte yaşama iradesine bağlı kalacağımızı, TC’nin kamu/özel üniversitelerinde göre yapan akademisyenler olarak kamuoyuna ilan ediyor, tüm akademisyenleri bu çıkmaz yoldan bir an önce çıkmaya çağırıyoruz.”

Şenol Çarık

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@