Akademisyen bildirisi Tüm Öğretim Elemanları Derneği'ni böldü

Bin 128 imzalı akademisyen bildirisine karşı İstanbul Şubesi'nin yaptığı açıklama Tüm Öğretim Elemanları Derneği'nde tartışma yarattı.

Haberler 17.01.2016, 11:01
Akademisyen bildirisi Tüm Öğretim Elemanları Derneği'ni böldü

TÜMÖD Genel Merkezi'nden "Akademisyenlerin bildirisi"ne karşı açıklama yapan İstanbul Şubesi'ne tepki...

Önceki gün bin 128 imzalı akademisyen bildirisine karşı İstanbul Şubesi'nin yaptığı açıklama Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD)'nde tartışma yarattı.

TÜMÖD Genel Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, "Tüm insanların bu arada da akademisyenlerin her konuda, her ortamda ve her yolla düşünce bildirmeleri bir hak ve özgürlüktür. Herkes bir endişe duymadan düşüncelerini topluma sunabilmelidir. Düşünce açıklamasından dolayı hiç kimse aşağılanamaz ve cezalandırılamaz" dedi

Derneğin İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Kürşat Yıldız imzalı açıklamada bildiri "Hak arayışı değil aymazlık" olarak nitelendirilmiş ve Akademisyenlere yanlıştan dönmeleri çağrısında bulunulmuştu.

TÜMÖD Genel Başkanı Akdur, bugün bir açıklama yaparak "Düşüncelerine katılmadıklarımızın da, düşünce özgürlüğünün sonuna dek arkasında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Akademisyenlere başlatılan hukuk dışı kıyım ve baskılara derhal son verilmelidir" dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Başta PKK terör örgütü olmak üzere tüm bölücü, terörist ve emperyalizmin maşası olan örgütlere karşı yürütülen mücadele meşru bir vatan savunmasıdır. İktidar ve devletin ilgili organları bu mücadeleyi kazanmak için, tüm gücünü kararlı bir biçimde kullanmalıdır. Yurtsever herkes vatanın bütünlüğünü, ulusun birliğini savunmalı ve bu uğurda yürütülen haklı mücadelenin kazanılarak bitirilmesini desteklemelidir.

Tüm insanların bu arada da akademisyenlerin her konuda, her ortamda ve her yolla düşünce bildirmeleri bir hak ve özgürlüktür. Herkes bir endişe duymadan düşüncelerini topluma sunabilmelidir. Düşünce açıklamasından dolayı hiç kimse aşağılanamaz ve cezalandırılamaz. Daha da kötüsü yargısız infaz edilemez. Düşüncelerine katılmadıklarımızın da, düşünce özgürlüğünün sonuna dek arkasında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Akademisyenlere başlatılan hukuk dışı kıyım ve baskılara derhal son verilmelidir.

Kendi düşüncelerini gür ve güçlü bir şekilde ifade etmek, onun etrafında örgütlenmek yerine, başkalarının düşüncelerini McCharty’ci basit bir üslupla kınamak ve böylece özgürlük düşmanlarına ortam hazırlamak ve hatta onlarla aynı safta yer almak akademisyenlik ve demokratlıkla asla bağdaşmaz.

TÜMÖD Genel Merkezi, kuruluş felsefesinden aldığı güç ve Atatürkçü yapısı ile şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gelişen olaylar karşısında kararlı, aktif ve güçlü bir duruş sergilemeye devam edecektir."

Şenol Çarık

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@