Ak Partili Şahin: Rusya'nın Devreye Girmesi Suriye Konusunu Karmaşık Hale Getirdi

Bülent DİKTEPE/ KARABÜK,(DHA) - AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Rusya'nın Suriye'de yaptığı havadan belirli yerleri bombalamasıyla ilgili olarak, Korkarım Rusya'nın devreye girmiş olması, Suriye konusunu biraz daha karmaşık hale getirmekte" dedi.

Haberler 01.10.2015, 23:38
Ak Partili Şahin: Rusya'nın Devreye Girmesi Suriye Konusunu Karmaşık Hale Getirdi
Bülent DİKTEPE/ KARABÜK,(DHA) - AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Rusya'nın Suriye'de yaptığı havadan belirli yerleri bombalamasıyla ilgili olarak, Korkarım Rusya'nın devreye girmiş olması, Suriye konusunu biraz daha karmaşık hale getirmekte" dedi.

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce 'Bağ Bozumu Şenliği' düzenlendi. Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi'ndeki şenliğe Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de katıldı. Şenlikte üzüm üreticilerinin ürünleri yarıştı. Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri yöresel bindallı elbiseleriyle 24 üreticinin ürünlerinin bulunduğu sepetlerle jüri ve protokolün önüne çıktı. Jüri üyeleri, daha önceden arazi puanlamalarını yaptığı üreticilerin üzümlerinin şekillerine ve tadlarına bakarak en iyi üzümleri seçti. Hasan Yakupoğlu 1, Hüseyin Yavuz 2, İzzet Krasu 3'üncü oldu. Dereceye girenlere altın hediye edildi.

'YSK'NIN KARARI KESİNDİR'

Programın ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Şahin, "YSK'nın sandık taşıma yetkisi yok" şeklinde bir televizyon programında yaptığı açıklama hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un 3 ve 4'üncü maddelerine göre her muhtarlık bir seçim bölgesidir ve seçim bölgesi içerisinde de yeteri kadar sandık bölgesi oluşur. Dolayısıyla bu mevzuata dayalı olarak değerlendirme yaptığımızda bir muhtarlık sınırı içerisindeki sandıkların başka bir yerdeki mahalleye taşınması yasal açıdan doğru değildir. Ama benim gibi düşünmeyen hukukçu arkadaşlarımız da var. Onlar da diyor ki; Bazı zorunlu sebepler ortaya çıktığında YSK, Anayasa'nın 79’uncu maddesindeki seçimlerin düzenli şekilde yapılmasıyla ilgili kendisine verilmiş olan görev bağlamında sandıkların bir başka mahalleye, bir başka yere taşınmasına karar verebilir. Şu anda konu, biz ne kadar tartışırsak tartışalım YSK’nın gündemindedir. YSK bunu kendi arasında tartışıyor, bir karar verecektir. Anayasa gereği YSK’nın kararları kesindir. Onların vereceği karar ne ise herkes ona uymak zorundadır."

RUSYA'NIN SURİYE BOMBARDIMANI

Bir gazetecinin sorusu üzerine Rusya'nın Suriye'de yaptığı bombardımanı değerlendiren Şahin, şöyle dedi:

"Rusya, Suriye yeniden yapılanırken, 'Bana ne düşecek?' sorusunun cevabını arıyor. Rusya'nın ana hedefinin bu olduğunu düşünüyorum. Orada zaten bir üsleri vardı. Onlar hep sıcak denizlere inmeyi tarih boyunca yeğlemişlerdir. Şimdi sıcak denizlerin yanına sıcak karaları da eklemeyi herhalde düşünüyor olacaklar. Şimdi, 'Beni Esad davet etti' diyerek kendi meclisinden karar çıkararak bombardıman yapmaya başladılar. Kimi bombalıyorlar? Esad’ın muhaliflerini. 'Biz IŞİD'i veya DEAŞ'ı bombalıyoruz' diyorlar. Alınan bilgilere göre orada gerçekten Suriye halkının hukukunu koruyan, Suriye'nin bir an önce demokratik düzene kavuşmasını isteyen Suriye ordusuna yöneli eylemler yapıyor Rusya. Rusya'nın yapmış olduğu bu eylemleri BM'nin, uygar dünyanın çok iyi şekilde değerlendirmesi gerekir. Biz de Türkiye olarak sınırımızda olan bu gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Korkarım Rusya'nın devreye girmiş olması Suriye konusunu biraz daha karmaşık hale getirmekte."

Suriye'nin geleceğinde Esad'a yer olmadığını savunan Şahin, "Suriye'nin geleceğinde kendisine yer olmadığı kanaatindeyim. 'Geçiş sürecinde Esad'la da olabilir' derken oradaki yönetim değişikliği yapılırken, bu görevin kendisinden devralınacağı anlamında bir açıklama olduğunu düşünüyoruz. Hem Cumhurbaşkanımızın hem de Başbakanımızın asıl amacının bu olduğunu ifade etmek istiyorum" dedi.


FOTOĞRAFLI 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@