Ak Parti'li Çelik: Türkiye, Kimsenin Barış Ve Güvenliğinin Tampon Bölgesi Değil

ANKARA (ANKA) – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, A...

Haberler 18.11.2015, 20:20
Ak Parti'li Çelik: Türkiye, Kimsenin Barış Ve Güvenliğinin Tampon Bölgesi Değil

ANKARA (ANKA) – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Yetkilisi Johannes Hahn’ın, AB sınırlarında bir “dost çemberi” oluşturmak yönündeki açıklamalarını eleştirerek, “Türkiye, kimsenin barış ve güvenliğinin, refahının tampon bölgesi değildir. Türkiye, Avrupa güvenliğinin bir protezi değildir; Avrupa güvenliğinin diğer devletlerle birlikte eşit ve ortak bir parçası olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Çelik, AK Parti MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, milletvekilleriyle yapılan toplantıda Meclis Başkanlığı süreci için geniş istişare yaptığını söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

“Bu istişare çerçevesinde milletvekillerimizin görüşleri alındı. Herkes hür bir biçimde görüşünü ifade etti. Arkasından o oylamanın sonuçları MYK’ya getirildi ve bir değerlendirme yapıldı. Yapılan istişareler sonucunda İsmail Kahraman’ın AK Parti’nin Meclis Başkan adayı olarak belirlenmesine karar verildi. İsmail Kahraman’a tebriklerimizi sunuyoruz, seçimde başarılar diliyoruz. Grubumuzda oylama sırasında başka arkadaşlarımıza yönelik ilgi de olmuştur. İsimlerini zikretmeyeceğim ama onları da tebrik ediyoruz. Muhtemelen yarın adaylıkla ilgili başvuru yapılacak ve süreç tamamlanacak. Pazar günü de zaten seçim var. Arkasından Cuma mı olur, Pazartesi mi olur; Hükümetin kurulmasıyla ilgili bir şey söyleyemeyeceğim. Hafta başına da kalabilir, daha önce de gerçekleşebilir. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın programları ve Başbakanımızın yürüttüğü istişare sürecinin tamamlanması çerçevesinde kısa zaman içinde kurulacaktır. Yani birkaç günlük bir süreden bahsediyoruz.”

-“BİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE EDERKEN BAŞKA BİRİNE YARDIM ETMEK SAĞLIKLI DEĞİL”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerine karşı yapılan yardımları olumlu bulduklarına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Ama şu unutulmamalıdır; bir terör örgütüyle mücadele ederken başka bir terör örgütüne yardım etmek sağlıklı bir durum değildir. YPG, Türkiye açısından bir terör örgütüdür. Bunlara DAİŞ’e karşı mücadele için silah yardımında bulunulması, bu silahların yarın Türkiye’ye doğrultulmayacağı garantisini kimseye vermiyor. Aynı şekilde, bu silah yardımını yapanların orada bulunan unsurlarına karşı da yarın bu silahlar doğrultulabilir. Hiçbir şekilde Türkiye’yi tehdit eden bir terör örgütüne, bir başka terör örgütüyle mücadele ediyor diye silah yardımında bulunulmasını doğru bulmuyoruz. Müttefiklerimizden ve herkesten bu konuda azami hassasiyet bekliyoruz.”

-“TÜRKİYE BİR TOPLAMA KAMPI DEĞİLDİR”-

AB’den yapılan “Türkiye ile ilişkilerin canlandırılması” açıklamasını da değerlendiren Çelik, şunları söyledi:

“Türkiye ile ilişkilerin canlandırılması konusunda geç kalındığını düşünüyoruz. Mesele sadece Türkiye ile ilişkilerin, Suriye meselesine indirgenerek canlandırılması veya canlandırılmaması şeklinde bir takvim, çok vizyoner bir yaklaşım olmaz. Ama diyelim ki, Suriye meselesi bir küresel güvenlik sorunu oldu; bundan sonra bu meseleyi canlandırmakla ilgili bir yaklaşım içinde oluyorlarsa açık ve net şekilde şunu söyleyeyim; o açıklamada beni en çok rahatsız eden kavram ‘dost çemberi’ kavramı oldu. Yani Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olarak, Avrupa’nın eşit bir unsuru olarak değerlendirilmesi yerine, Avrupa’nın barışını sağlayacak bir protez gibi değerlendirilmesine kesinlikle iyi gözle bakmayız. Dost çemberi kavramı, 2. Dünya Savaşı’nda birilerinin kullandığı çok tehlikeli bir kavram olan ‘hayat sahası’ gibi bir kavramı çağrıştırabilir. Türkiye, kimsenin barış ve güvenliğinin, refahının tampon bölgesi değildir. Türkiye, Avrupa güvenliğinin bir protezi değildir; Avrupa güvenliğinin diğer devletlerle birlikte eşit ve ortak bir parçası olarak değerlendirilmelidir. Türkiye ile ilişkilerin canlandırılmasını yine mülteci meselesine indirgiyorlarsa bu da yanlış bir tutumdur. Mülteciler meselesi küresel bir meseledir, bölgesel meseledir. AB’nin bu meseleyi Türkiye ile birlikte ortak mekanizmalar çerçevesinde çözmesi gerekir. Türkiye bir toplama kampı değildir, egemen ve hür bir devlettir. Bütün dünyanın o mazlumlara sırtını çevirdiği bir zamanda Türkiye, onlara kucak açmıştır ve bu evsahipliğini sürdürmektedir. Türkiye’nin o zamanki politikasını yanlış bulanlar, bu mülteciler tarihteki Kavimler Göçü gibi Akdeniz’e açılmaya başlayınca ve büyük ölümler meydana gelince gündemlerine aldılar. Türkiye, güvenlik problemleriyle ilgili konuştuğunda dikkate almadılar ama şimdi Türkiye topraklarını aşıp da Avrupa başkentlerini vurmaya başlayınca Suriye ile ilgili güvenlik meselelerini gündemlerine alıyorlar. AB’nin kriterleri neyse Türkiye ile ilişkiler o çerçevede ele alınmalıdır. Türkiye, sadece jeopolitiğe indirgenecek bir devlet değildir. Türkiye AB ile tam üyelik müzakereleri yürüten bir devlettir, çifte standartsız bir biçimde, diğer ülkeler müzakereleri hangi standartlarla yürütmüşse o çerçevede yürütülmelidir.”

-“YABANCI DEVLETLERİN ULUSAL MARŞLARI OKUNURKEN, SAYGI GÖSTERMEMİZ LAZIM”-

Çelik, Türkiye-Yunanistan maçı öncesindeki saygı duruşu sırasında tribünden yükselen ıslık ve tekbir seslerine ilişkin, “Yabancı devletlerin ulusal marşları okunurken, kendi marşımıza gösterdiğimiz saygıyı göstermemiz lazım. İkincisi, saygı duruşunda bulunurken bunun ıslıklı protestolarla ya da başka sözlerle o sürenin zedelenmesine doğru bakmıyoruz. Vatandaşlarımızın tepkisi olabilir, haklı tepkiler olabilir, başka sloganlarla ve kelimelerle bunu ifade etmek isteyebilirler ama bunun için ulusal marşların bitmesini, saygı duruşunun bitmesini beklemek gerekir. Ondan sonra herkes tepkisini ortaya koyabilmektedir. Ayrıca bu tip büyük alanlarda vatandaşlarımızın birbirine karşı slogan atması şeklinde bir yaklaşımı da doğru bulmuyoruz” dedi. (ANKA)
(HM/AYÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@