Ak Partili Çelik: Biz Bir Rövanş Partisi Değiliz

ANKARA(ANKA) – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüs&...

Haberler 02.11.2015, 21:35
Ak Partili Çelik: Biz Bir Rövanş Partisi Değiliz

ANKARA(ANKA) – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, muhalefet partileriyle rekabetin yüksek kalitede olmasını istediklerini kaydederek, “Üslup sataşmalarına, hırçınlığa gerek yok. Barışçıl dil ve akılla siyaset yaparak yüksek kaliteli, temiz bir dil kullanarak, herkesin derdini anlatabilir. Biz hiçbir zaman rakiplerimizin zayıflığından güç alan bir parti olmak istemedik, tam tersine rakiplerimiz güçlü olsun ki biz kendimizi daha da güçlendirelim, daha zinde hale gelelim ve Türkiye’de siyasetin standartları yükselsin. Türkiye'de siyasetin standartlarının yükselmediği bir ortamda kaliteli işler üretemezsiniz. Her parti kaliteli işler yapsın ciddi rekabet edelim, hiç kimse ile bir rövanş duygusu içinde değiliz, bunun altını çiziyorum. Biz bir rövanş partisi değiliz arkadaşlar, biz Türkiye'yi yöneltme sorumluluğu içinde gereken olgunlukla hareket eden bir partiyiz. Rövanş siyaseti, negatif dil, rövanş dili bizim kitabımızda yazmaz” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında parti genel merkezinde yapılan MYK toplantısının ardından Genel Başkan Yardımcısı Çelik basın toplantısı düzenledi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden liderlerin Davutoğlu’nu arayarak tebrik ettiğini belirten Çelik, “Bu arayışlarında da hem Türk demokrasinin gücünün altını çiziyorlar, hem başarılı bir şekilde seçimlerin yapılmış olması hem de AK Parti’nin böyle bir galibiyetle seçimlerden çıkmış olması bakımından tebrik ediyorlar” dedi.

 

-“KAYBEDEN TEK BİR VATANDAŞIMIZ BİLE YOKTUR”-

 

1 Kasım seçimlerinde muhalefet partilerinin kayba uğradığını anlatan Çelik, “Fakat kaybeden partiler olmasına rağmen altını çizerek söylüyoruz kaybeden tek bir vatandaşımız bile yoktur. Türkiye, bugün önünü gören huzurlu, barış içerisinde bir güne uyanmıştır. Bütün vatandaşlarımız kazanmıştır. Bu milletimizin zaferidir”

7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin oy oranında düşüş olduğunu ve tek başına hükümet kurmasının mümkün olmadığını anlatan Çelik, “Bunun sebepleri üzerinde çok düşündük. Biz nihayetinde siyasetin esasının, toplumsal taleplerin siyasi temsile dönüştürülmesi olduğunu düşünüyoruz. Biz sadece muhalefetteyken toplumun sesine kulak veren ya da iktidara geldiğinde bundan vazgeçen partiler gibi olmamaya özen gösterdik. Biz seçim süreçlerinde, seçime giderken, vatandaştan oy isterken, toplumun sesine kulak verdiğimiz gibi iktidarımız döneminde de toplumun sesine kulak vermeyi, toplumun sesini dillendirmeyi esas kabul ettik. Bu sebeple açık ve tartışmasız biçimde AK Parti Türkiye’de en güçlü merkez partisidir. Sadece siyasi merkezi temsil etmemektedir. Aynı zamanda toplumsal merkezi de temsil eden yegane partidir. Sayısal meşruiyeti kadar siyasal meşruiyeti de çok yüksektir” ifadelerini kullandı.

 

-“HİÇBİR VATANDAŞIMIZ MAHZUN OLMASIN”-

 

2023 hedeflerine ulaşma bilincinde olarak siyasi süreci sürdüreceklerini belirten Çelik, “Açık ve net şekilde söylüyoruz. Hiçbir vatandaşımız mahzun olmasın. Herhangi bir şekilde oy verdiği partilerden bir tanesi geride kalan vatandaşlarımız mahzun olmasınlar. AK Parti’nin zaferi onların da zaferidir. Bize oy vermeyen vatandaşlarımızın toplumsal taleplerine de bize oy veren vatandaşlarımız kadar duyarlı olacağız. Biz Türkiye partisi olduğumuzun farkındayız. Türkiye’nin sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz, bundan sonra omuzlarımıza yüklenen ağır yükün farkındayız” diye konuştu.

 

-“BİZE OY VERMEYENLERİN RIZASINI ALMAK DA GÖZETECEĞİMİZ ANA UNSUR OLACAKTIR”-

 

Türkiye’de öteki olmadığını kaydeden Çelik, “Türkiye'de herkes ‘biz’ duygusunun içindedir. Bugün Türkiye'de öteki üzerinden siyaset yapmak, ötekileştirme üzerinden siyaset yapmak en karşı olduğumuz meseledir. Türkiye’de siyasi olarak, ideolojik olarak hayat tarzı bakımından bütün farklı kesimlerin hiçbiri Türkiye’de kiracı değildir. Bütün hayat tarzları, bütün kimlikler, bütün toplum kesimleri, bütün ideolojik kesimler, diğer partilere oy veren herkes bu ülkede ev sahibidir. Bu ülkede birinci sınıf vatandaştır. Hepsinin oyu kıymetlidir, hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsunlar, onayını aldığımız vatandaşlarımız kadar bize oy vermeyenlerin rızasını almak da bundan sonraki politikalarımızda her zaman olduğu gibi gözeteceğimiz ana unsur olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

-“VATANDAŞLARIMIZIN ONAYLAMADIĞI ŞEYLERİ DÜZELTMEK KONUSUNDA CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”-

 

Takvim konusunda diğer partilerin grup başkanvekilleriyle görüştükten sonra takvimin netlik kazanacağını belirten Çelik, kendilerini diğer partilerden arayarak tebrik edenlere ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Davutoğlu’nu araması nedeniyle teşekkür etti.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorunlarını cevaplandıran Çelik, “bu sonucu dün akşam itibariyle lamanıza sebep olan şey nedir?” sorusuna, “7 Haziran'dan sonra toplumda sıcak diyalog kuran sadece seçim zamanları değil her zaman halkla iç içe olan bir partiyiz. 7 Haziran’da aldığımız sonuçları bir diyalog eksikliğinden, kendimizi anlatamamaktan, bazı yanlışlarımızın olduğunu tespit ettik. Söylem yanlışlarımızın da olduğunu, vatandaşlarımız tarafından onaylanmayan söylemlerimiz olduğunu da tespit ettik, vatandaşlarımız tarafından onaylanmayan bazı politikalarımız olabilir. Sonuç itibarıyla vatandaşlarımız şunu söylemişti  7 Haziran'da; ‘Sizi birinci parti yapıyoruz, Türkiye ile ilgili sorumluluğunuzu devam ettirmenizi istiyoruz fakat tek başına iktidar yetkisi vermiyoruz. Bazı politikalarınızı ve söylemlerinizi düzeltmenizi istiyoruz.’ Şimdi siyaset toplum ve toplumu temsil etmek adına yapılır. Biz toplumun sesini iyi dinleyen, vatandaşlarımızın taleplerini iyi dinleyen bir partiyiz. Söylemimizi buna göre organize etme konusunda da yüksek kapasiteye sahip bir partiyiz. Dolayısıyla bu politikalarda vatandaşlarımızın onaylamadığı şeyleri düzeltmek konusunda ciddi çalışmalar yaptık. Vatandaşların daha duyarlı olmalarını istediği meseleler konusunda da duyarlılık gösterdik, bundan sonra da onunla ilgili somut adımlar atacağız. Hiç arzu etmediğimiz halde bazı söylem yanlışlarımız oluyordu. Bunların düzeltilmesi konusunda ciddi tartışmalar yaptık” ifadelerini kullandı.  

 

-“BİZ BİR RÖVANŞ PARTİSİ DEĞİLİZ”-

 

Diğer partilerle ilgili bir değerlendirme yapma durumunda olmadıklarını söyleyen Çelik, ancak diğer partilerin de toplumun verdiği mesajı iyi değerlendirmeler yapacağını anlattı. Diğer partilerin hala iç değerlendirmelerini yapmak yerine AK Parti’yi suçlayan açıklamalarda bulunmamalarını istediklerini aktaran Çelik, “Nihayetinde bunu seçim sürecinde yaptılar, hala Cumhurbaşkanlığı makamını, Başbakanlık makamını, AK Parti’yle ilgili konuları negatif bir üslupla ele almaları seçim sürecinde de yaptılar netice almadı. Biz Türkiye'de demokrasinin güçlenmesi bakımından rakiplerimizin hiçbirini hasım görmüyoruz. Hepsi rakibimiz. Rekabetin yüksek kalitede olmasını isteriz. Üslup sataşmalarına, hırçınlığa gerek yok. Barışçıl dil ve akılla siyaset yaparak yüksek kaliteli, temiz bir dil kullanarak, herkesin derdini anlatabilir. Biz hiçbir zaman rakiplerimizin zayıflığından güç alan bir parti olmak istemedik, tam tersine rakiplerimiz güçlü olsun ki biz kendimizi daha da güçlendirelim, daha zinde hale gelelim ve Türkiye’de siyasetin standartları yükselsin. Türkiye'de siyasetin standartlarının yükselmediği bir ortamda kaliteli işler üretemezsiniz. Her parti kaliteli işler yapsın ciddi rekabet edelim, hiç kimse ile bir rövanş duygusu içinde değiliz, bunun altını çiziyorum. Biz bir rövanş partisi değiliz arkadaşlar, biz Türkiye'yi yöneltme sorumluluğu içinde gereken olgunlukla hareket eden bir partiyiz. Rövanş siyaseti, negatif dil, rövanş dili bizim kitabımızda yazmaz” dedi.

 

-YENİ ANAYASA ÇAĞRISI-

 

AK Parti’nin en taze vaadinin yeni anayasa olduğunu belirten Çelik, “Buradan muhalefet partilerine çağrıda bulunuyoruz, gelin yeni anayasayı birlikte yapalım. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne her seferinde milletimiz bu talimatı vermektedir. Demektedir ki, ‘Yeni anayasa yapın'. Bu en güçlü vaadimizdir, en güçlü talebimizdir. Siyasi partilerin bu konudaki her türlü destek, işbirliği, mekanizma kurma, karşılıklı diyalog geliştirme çağrılarına açığız. Buradan da bir kere daha çağrı yapıyoruz. Gelin, Türkiye'yi 2023'e taşıyacak yeni bir anayasa, sivil bir anayasa yapalım” diye konuştu.

 

-“BUNDAN SONRA DA DEVAM EDECEKTİR”-

 

Çözüm süreciyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Çelik, çözüm sürecinin Türkiye’deki silahlı unsurların dışarı çıkmasıyla ilgili bir süreç olduğunu belirtti. Kamu düzeni ve çözüm sürecinin birbirinin alternatifi olmadığını aktaran Çelik, “Hiç kimsenin çözüm sürecini bahane ederek, kamu düzenini imha etmesine, yaralamasına müsaade etmeyiz. Biz kamu düzeni adına demokrasiyi rafa kaldıran bir anlayışa da sahip değiliz. Hem kamu düzeni hem demokratikleşme birbirini besleyen iki unsur olarak bundan sonra da devam edecektir. Kamu düzeni konusunda tam hakimiyet sağlandıktan sonra o buzdolabı meselesi yeniden gündeme alınır, buzdolabından çıkarılabilir” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@