Ak Parti'de Taban Başkanlığa ‘Evet' Demiyor

ANKARA (ANKA) - Etyen Mahçupyan, yeni anayasa konusunda AK Parti’ni...

Haberler 03.11.2015, 14:05
Ak Parti'de Taban Başkanlığa ‘Evet' Demiyor

ANKARA (ANKA) - Etyen Mahçupyan, yeni anayasa konusunda AK Parti’nin CHP ile baş başa kaldığını ve hükümet tabanının da başkanlık sistemine şu an ikna olmadığını söyledi. Davutoğlu’nun “Yeni Türkiye” vurgusunu değerlendiren Mahçupyan, “Kurumlar yeniden inşa edilecek. Yargı hala büyük ölçüde Kemalist ideolojinin takipçisi” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun fahri danışmanı, Gazeteci Yazarı Etyen Mahçupyan Sputnik’in sorularını yanıtladı.

AK Parti’nin tek başına iktidar olmasının ardından yeni anayasaya tartışmalarında uzlaşma sağlanıp sağlanamayacağı sorusuna cevap veren Mahçupyan, iki kademeli bir anayasa değişikliği yapılabileceğini kaydetti:

“HDP’nin bir muhatap olmaktan çıkması, MHP’nin ise zaten bu tür bir yeni anayasaya destek vermek istemeyecek olan bir parti olması nedeniyle AK Parti, CHP’yle baş başa kalmış durumda. Burada ne AK Parti’nin, ne de CHP’nin ürettiği çok temel bir tarihsel ikilem var: Şu andaki Anayasa’nın dibacesinde yer alan Türk, Kemalist, Türk ve Atatürk milliyetçiliği kavramları. Bunların yeniden ele alınıp, yeniden yazılması gerekiyor. CHP buna direndiği sürece AK Parti’nin yapabileceği çok da fazla bir şey yok. Meclis’te 330’u bulamayacağı için bu da rafta duran bir proje halinde kalabilir. İkinci bir ihtimal CHP ile bir ara nokta yakalamaları. İki kademeli bir anayasa değişikliğine doğru gidilmesi. Yani şimdi bir anayasa, dört sene sonra ise bir başka anayasa daha yapılır."

"Kürt meselesinin ancak AK Parti’nin istediği anayasa ile çözülebileceğini" savunan Mahçupyan, bir takım değişiklikler yapılmasının mümkün olduğunu, CHP’nin de buna yanaşabileceğine dair işaretler bulunduğunu söyledi.

-“BAŞKANLIK SİSTEMİNİN İÇİ DOLU DEĞİL”-

Başkanlık sisteminin içinin henüz doldurulmadığını belirten Mahçupyan, “Bu AK Parti’nin kendi içinde üretildi fakat toplum olarak biz daha duymadık. Yeni anayasa tartışması tekrar ortaya çıktığında belki de iyi bir parlamenter sistem ile iyi bir başkanlık sisteminin, farklı farklı partilerce,  hazırlanıp önümüze getirildiğini göreceğiz. Buradan ne çıkacağını da bilmiyoruz. Ben AK Parti tabanının da şu an da başkanlığa evet demediğini düşünüyorum” dedi.

-“YUMUŞAMA POLİTİKASI İZLENECEK”-

Sosyal, siyasi kutuplaşmanın koalisyon hükümetinde yumuşamasının öngörüldüğünü vurgulayan Mahçupyan, tek parti iktidarının dezavantajının bu noktada ortaya çıkabileceğini ancak sinyallerin aksi yönde olduğunu söyledi:

“Bu alanda dezavantaj ancak AK Parti yanlış yaparsa ortaya çıkabilir. Ama ben öyle bir şey de görmüyorum. Davutoğlu’nun konuşması da zaten bunu teyit ediyor. AK Parti bir yumuşama politikası izleyecek.”

Kutuplaşmanın, hiyerarşinin tepesine doğru çıkıldığında, siyaset ve medya alanında belirginleştiğini söyleyen Mahçupyan, "sosyolojiye inildiğinde sadece laik kesimde böyle bir sertlik bulunduğu, muhafazakâr kesimlerde küçükbir grubun kendisini kutuplaşmış hissettiğini" savundu. Türkiye’nin önemli bir çoğunluğunun kutuplaşmanın dışında yaşadığını ileri süren Mahçupyan şunları kaydetti:

 “Öte yandan da bu küçümsenecek bir şey değil. Laik kesim bugün kendini dışlanmış hissediyorsa bu temel bir problemdir. Bunu çok zorlarsanız, Türkiye’yi yönetilemez hale getirebilirsiniz.  Burada bir yumuşama adımı atmanız gerekiyor.  Bu da öncelikle üslup, sonra partiler arası diyalogdur, üçüncü olarak medyadaki dil, haberciliktir ve dördüncüsü ise genel psikolojik ortamın farklı bir şekilde beslenmesidir. Bu bir siyasi kararla dönüşebilir.”

-“YENİ TÜRKİYE'DE KURUMLAR YENİDEN İNŞA EDİLECEK”-

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun "Yeni Türkiye" vurgusunu değerlendiren Mahçupyan, “Son 10 yılda bir dönüşüm yaşıyoruz ama tam olarak bir kopuş, bir yeniden inşa yapılmadı henüz. Açıkça söylemek gerekirse Türkiye demokrasi öncesi bir toplum. Sırf seçim yapıyor olmakla demokrat olunmuyor. Türkiye’de yargı hala kendisini tarafsız bir noktada konumlandırmıyor. Yargı büyük ölçüde hala Kemalist ideolojinin takipçis. Yeni Türkiye bütün bunların değiştiği, yeniden kurgulandığı ve demokratik bir temel üzerinden bir hukuki düzen inşa edileceğini söylüyor. Davutoğlu’nun kafasındaki hedefin de bu olduğunu düşünüyorum. Bu çerçeve içinde de bütün kurumlarının Türkiye’nin, yeninden inşa edilmesi lazım” dedi.

-“ÇÖZÜM SÜRECİNİN KİLİDİ SURİYE”-

Çözüm sürecinin pratikte çok hızlı gidebilecek gibi gözükmediğini ve "buzdolabındaki yerini korumaya devam edeceğini" belirten Mahçupyan “Her an oradan geri gelmeye hazır” ifadelerini kullandı. PKK’nın Suriye nedeniyle tamamen Türkiye karşıtı bir noktaya kaydığını, HDP’nin de bu örgütle mesafe koyamadığını ileri süren Mahçupyan, AK Parti’nin karşısında güvenebileceği bir muhatap olmadığını söyledi.

Suriye’deki çözümün etkisinin bu soruna da etki edeceğini belirten Mahçupyan,  “Suriye’de bir çözüme doğru gidildiği noktada, orada bir eşik geçildiği anda Türkiye’de çözüm süreci yeniden raftan inecektir” dedi.

AK Parti’nin Irak’ta olduğu gibi Suriye’nin kuzeyinde de bir Kürt oluşumuna değil, bir PKK oluşumuna karşı olduğunu söyleyen Mahçupyan, PYD’nin çoğulcu yapıya gitmemesi durumunda bu politikanın devam edeceğini söyledi.

Yüzde 50 oy almış bir hükümet olarak AK Parti’nin daha sağlam duracağını ifade eden Mahçupyan, “Eğer Suriye bir bütün olarak yeniden yapılanmaya giderse, ABD ile Rusya anlaşırsa ve bu anlaşmada Türkiye de kendisine mantıklı bir yer bulabilirse, o zaman her şeye yeni baştan bakmak, yeniden kartları karmak mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.(ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@