Ak Parti'de Kabine Ve Yönetim Heyecanı

ANKARA (ANKA) - 1 Kasım genel seçimlerinin ardından, AK Partilileri kabine ve yönetim heyecanı sardı...

Haberler 07.11.2015, 12:00
Ak Parti'de Kabine Ve Yönetim Heyecanı

ANKARA (ANKA) - 1 Kasım genel seçimlerinin ardından, AK Partilileri kabine ve yönetim heyecanı sardı. Seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkan AK Parti'de şimdi gözler kabine, Meclis Başkanlığı ve yeni yönetime kimlerin geleceğine çevrildi. 

1 Kasım seçimlerinin ardından tek başına iktidar olan AK Parti’de yeni kadrolar belirleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun iki günlük tatilinde yakın kurmayları ile birlikte yeni kabine ve parti yönetimi üzerinde çalışması bekleniyor.

-MECLİS BAŞKANI DEĞİŞECEK-

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; 25. Dönem Meclis Başkanı seçilen eski Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeniden Milli Savunma Bakanlığına kaydırılacağı yerine ise eski Kültür Bakanı ve bu dönem AK Parti’den milletvekili seçilen İsmail Kahraman’ın Meclis Başkanlığına getirileceği söyleniyor. AK Parti kulislerinde muhafazakar akımın sembol isimlerinden Kahraman’ın adı Anayasa Komisyonu Başkanı olarak da geçiyor. Kahraman’ın tecrübeli bir siyasetçi olması ve davet üzerine de aday olduğu söyleniyor.

İki Meclis Başkanvekilliğini yeniden kazanan AK Parti de yine bir bayan milletvekilinin Meclis Başkanvekili olması bekleniyor.

Eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'in adı Milli Eğitim Bakanlığı için konuşulurken Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yeniden Adalet Bakanlığına kaydırılacağı, yerine ise Grup Başkanvekili Kubat Doğan’ın da seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirileceği belirtiliyor.

Tuğrul Türkeş, Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş’un başbakan yardımcılığı görevlerine yeniden devam edecekleri, Ali Babacan’ın da ekonominin başına getirileceği kulislerde dillendiriliyor. Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in Avrupa Birliği Bakanlığına getirileceği, kabinede en az iki kadın milletvekilinin yer alacağı da gelen bilgiler arasında. Grup başkanvekili Mahir Ünal ve İlknur İnceöz’ün ise görevlerine bu dönem de devam edeceği kaydediliyor. Belma Satır’ın yeniden grup başkanvekili olacağı, Grup Başkanvekili Ahmet Aydın’ı adı ise Kültür Bakanlığı olarak geçiyor.

-ÜÇ DÖNEMLİKLER KALDIKLARI YERDEN DEVAM EDECEK

Öte yandan, üç dönem kuralına takılan ve 26. Dönem yeniden Meclis’e giren eski bakanlardan Faruk Çelik, Mehdi Eker ve Nurettin Canikli’nin yeniden kabinede görev almaları bekleniyor. Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü’nün adı ise Adalet Komisyonu Başkanı ya da Meclis Başkanvekili olarak geçiyor.  (ANKA)

(BK/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@