Ak Parti'de Başarının Nedenleri Sıralandı, Stratejiler Belirlendi

ANKARA (ANKA)- 7 Haziran seçimlerinin ardından, oylarının neden düştüğünü tek tek tes...

Haberler 05.11.2015, 11:10
Ak Parti'de Başarının Nedenleri Sıralandı, Stratejiler Belirlendi

ANKARA (ANKA)- 7 Haziran seçimlerinin ardından, oylarının neden düştüğünü tek tek tespit eden AK Parti, bu kez 1 Kasım seçim zaferinin nedenlerini sıraladı. Başbakan Davutoğlu CHP, MHP ve HDP oy kaybederken partisinin başarılı olmasını "terör olaylarının artması, istikrarsızlık kaygısı ve AK Parti’nin 2002 ruhuna geri dönmesi" gerekçelerine bağladı.   

AK Parti seçim sonrası yapılan ilk MYK toplantısında 1 Kasım seçimlerinin sonuçları masaya yatırıldı. Toplantıda seçimden zaferle ayrılan AK Parti’ye daha büyük bir sorumluluk düştüğünün altı çizilerek, bir sonraki seçimlerde de bu başarının korunması için stratejiler belirlendi.

Toplantıda MYK üyeleri de tek tek sunum yaparken geleceğe dair görüşlerini aktardı. 

ANKA'nın edindiği bilgiye göre toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da teşekkür ettiği belirtildi. AK Parti'nin başarısının gerekçelerini anlatan Davutoğlu, seçimlerin hemen ardından başlayan terör olaylarına HDP’nin karşı tavır koymamasının seçmendeki güvenini azalttığını ifade etti. Toplantıda MHP’nin 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından izlediği “hayırcı” politikanın da MHP tabanında ters teptiği, bunun AK Parti'ye olumlu yansıdığı dile getirildi. Davutoğlu'nun, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sert üslubunun seçmene olumsuz yansığını söylediği kaydedilirken, MHP'nin seçim vaatlerinin yetersizliği, Bahçeli'nin olası bir koalisyon ortaklığına yine sıcak bakmayacağı düşüncelerinin tabanı AK Parti'ye kaydırdığını ifade ettiği de belirtildi. Davutoğlu’nun, CHP için ise "CHP zaten alabileceği oyu aldı" dediği bildirildi. 

AK Parti’de ayrıca 1 Kasım seçim zaferi şöyle özetlendi:

“7 Haziran seçimlerinde tespit ettiğimiz bütün hataları tolere ettik. Halka dokunduk. Meydanlarda uzlaşmacı bir üslup kullandık. Bu seçimde sadece teşkilatları değil parti üyelerini de görevlendirdik. Mahalle mahalle gezdik. Ev toplantıları yaptık. Seçim vaatleri halkı heyecanlandırdı. Seçmen 7 Haziran seçimlerinde umutsuzlğa kapıldı. Yeniden istikrarı yakalamak için tek başına iktidarın yeniden gelmesini istedi. Muhafazakar Kürtler HDP’nin terörü çözeceğine inanmadı."

-"MUHALEFETİN BAŞARISIZLIĞI YÜZE VURULMAYACAK"-

AK Parti'de, bundan sonra izlenecek stratejiler de masaya yatırıldı. Edinilen bilgiye göre AK Parti MYK toplantısında alınan karar gereği bundan sonrası yapılacaklar şöyle sıralandı:

"Seçim vaatleri hayata geçirilecek. Sosyal medya belli saygı seviyesi çerçevesinde kullanılacak. Ötekileştiren söylemlerden uzak durulacak. Uymayan uyarılacak. AK Parti, Cumhurbaşkanı ve Başbakan adına açılan hesaplar kontrol edilecek. Muhalfete yenilgisi başına kakılmayacak, başarısızlığı yüze vurulmayacak. Özellikle milletvekilleri sık sık seçim bölgelerini ziyaret edecek. Daha önce sözü verilen ancak çıkarılmayan yasalar hızla Meclis gündemine getirilecek.” (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@